Film - Ördög vigye - Terry Gilliam: Doctor Parnassus és a képzelet birodalma

  • - köves -
  • 2010. január 14.

Zene

A ma született mozista is pedzi, kiféle-miféle alak ez a Gilliam. A kortársi mozi kimagaslóan peches figurája, természetesen. Ha Münchausen báró és a produceri vágóolló afférjáról, a Don Quijote eltüsszentett produkciójáról vagy a Grimm és a Weinstein testvérek egymásnak feszüléséről nem is hallott, az biztosan a fülébe jutott, hogy Heath Ledger épp e legújabb Gilliam-film forgatása közben lelte halálát. Az Amerikai éjszakában már Truffaut is megmutatta, mi a teendő hasonló vészhelyzetben, de a valóból vett példákért sem kell messze menni:

A ma született mozista is pedzi, kiféle-miféle alak ez a Gilliam. A kortársi mozi kimagaslóan peches figurája, természetesen. Ha Münchausen báró és a produceri vágóolló afférjáról, a Don Quijote eltüsszentett produkciójáról vagy a Grimm és a Weinstein testvérek egymásnak feszüléséről nem is hallott, az biztosan a fülébe jutott, hogy Heath Ledger épp e legújabb Gilliam-film forgatása közben lelte halálát. Az Amerikai éjszakában már Truffaut is megmutatta, mi a teendő hasonló vészhelyzetben, de a valóból vett példákért sem kell messze menni: elég csak a körúti Művészig, ahol annak láthatjuk szép példáját, hogy egy rendezőjét vesztett produkció (California Dreamin') is élhet teljes életet. Hála egy Ledger idejéből származó kelléknek és három jótét sztárnak, Gilliamnek sem kellett a súlyosan sérült filmeknek fenntartott fesztiválos parkolóhelyekért folyamodnia. Míg Doctor Parnassus (Christopher Plummer) cirkuszi varázstükrén még Ledger kelt át az ördöggel cimboráló, elaggott istenalak megélhetési másvilágába, a küszöbön túlról Johnny Depp, Jude Law és Colin Farrell vitte tovább a színész nélkül maradt szerepet - egy akasztott emberként talált, setét múltú táncos-komikusét, akiről példásan leperegnek a Hollywoodban kifényesített eposzi jelzős szerkezetek. Ledger kötélről levágott figurája behízelgő modorú friss hulla létére meglehetősen mozgékony menedzseralkat, könynyedén magába is bolondítja a halhatatlanságába mélységesen beleunt Parnassus eladósorba került leányát - a kérők sorában azonban a Tom Waits alakjában feltűnő ördög eggyel előtte áll, sőt opcióval is bír a hamvas karikatúra (Lily Cole) kezére. Az evilági történetbonyolítás a legjobb indulattal sem nevezhető Gilliam erős fegyverének, de túl a tükrön egy más világ, ahol minden halandó olyan testet (pld. Law-ét, Farrellét vagy Deppét - színészcsere megoldva) ölt, amilyet a tudatalattija még nem szégyell. Gilliam például egy Monty Python-animátor alakját öltötte magára, aki végre a nagy nyilvánosság előtt archiválhatja régi szép gegjeit és kedves csecsebecséit. Doctor Parnassus alakjában Gilliam mintha magát mintázta volna meg: egy öreg istent, aki lemondóan tekint a napi kocsmára, de ha megrázza magát, azért kő kövön nem marad. Gilliam egyelőre még nem rázta meg magát, de bemelegítésnek ez sem rossz: az év filmje eddig.

A Budapest Film bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.