Lemez

Johnny Marr: Call the Comet

Zene

A Smiths 1987-es feloszlása után Johnny Marr gitáros sokáig nem rukkolt elő saját cuccal, és nem szállt be semmilyen zenekarba, legalábbis egy jó darabig. Később aztán egy-egy lemez, illetve turné erejéig tagja lett a Modest Mouse-nak, majd a The Cribsnek is, de leginkább a vendégszereplései kapcsán hallottunk róla. Álljon itt egypár nagyon fontos név: The The, Oasis, The Cult, Pharrell Williams, Pet Shop Boys, Beck, Bryan Ferry, Hans Zimmer. Ebből is látszik, hogy Marr zenei világa milyen széles skálán mozog, de azért az egyáltalán nem meglepő, hogy a szólókarrierjében a Smithstől nem éppen távol eső gitárpop dominál. 2003-ban már kiadott egy albumot Johnny Marr + The Healers címmel, de az első igazi szólólemezre (The Messenger) 2013-ig kellett várni. A művész aztán alaposan belelendült: 2014-ben már jött is a folytatás, a Playland, tele erősebbnél erősebb dalokkal. Közben megírta az önéletrajzát (amit még a gimnáziumi angoltanára is megdicsért), és aztán elkészült a Call the Comet dalaival. Az előző két munka csapásvonalán járunk, a különbség talán annyi, hogy valamivel több most a new wave-es elektronika. Marr szereti a monumentális hangzást, és ezt egyből bizonyítja az enyhén AOR-os nyitódalban, a Rise-ban. Néha vissza-visszaköszön a Smiths (például a Hi Hellóban vagy a Day in Day Outban), a kicsit glames, kicsit britpopos Hey Angelben mintha visszafele gitározna, a New Dominions és a My Eternal egyaránt Gary Numanre emlékeztet, a húzódal pedig a Tracers, amit olyan századfordulós sci-fi szerzők ihlettek, mint H. G. Wells. Panaszra ezúttal sincs okunk, egyedül talán azt róhatjuk fel, hogy kicsit túl sok a majdnem egyórás játékidő, illetve hogy a Playlanden egy hajszálnyival jobb volt a dalszerzői teljesítmény. De attól még ez az 54 éves, Tory-gyűlölő, vegetáriánus maratonfutó ManCity-drukker (aki a mai napig a gimnáziumi szerelmével él) ugyanolyan kultikus figura marad, mint amilyen eddig is volt.

 

Warner Bros, 2018


Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.