„Kicsi spangli” – Ziggy Marley énekes-dalszerző

Zene

Első ízben érkezik Magyarországra Bob Marley legidősebb fia, aki július 11-én a VeszprémFesten ad koncertet. Ennek apropóján hívtuk fel telefonon, hogy egy kicsit elbeszélgessünk az új albumáról, a családjáról, valamint Ziggy Stardustról, fociról, Grammy-díjakról, és persze a legendás édesapáról.

Magyar Narancs: Pár hete jelent meg a leg­újabb lemezed, a Rebellion Rises, amelynek egyik dala a See Dem Fake Leaders címet kapta. Konkrét vezetők jártak a fejedben, amikor a dalt írtad, vagy inkább általánosságban fogalmaztál?

Ziggy Marley: Nem konkrét személyről írtam, éppen ezért használtam a többes számot. Mindenfelé vannak úgynevezett kamu vezetők: Afrikában, Európában, Amerikában, Ázsiában… És nem feltétlenül gondoltam politikai vezetőkre. Inkább arra, hogy miért vagyunk ilyen helyzetben manapság. Miért vannak még mindig háborúk, miért propagálják sokan még mindig a rasszizmust? Ki van emögött? Kik a vezetők? Nagyon komoly vezetői válság uralkodik a világban. Valamit muszáj lesz tenni, különben rossz vége lesz ennek. A minimum, amit tehetünk, hogy pozitív üzeneteket fogalmazunk meg. A gyerekeink ne a gyűlöletet, hanem a szeretetet lessék el tőlünk. Tiszta, őszinte vezetőkre van szükségünk.

false

MN: Az albumon szerepel egy dal, az I Am a Human. Ezt konkrétan mi ihlette?

ZM: Ennek is politikai előzménye van, a szíriai helyzet. Rengetegen halnak meg ott nap mint nap, köztük nagyon sok gyermek. A dal arról szól, hogy függetlenül attól, hogy egyesek feketék, mások meg fehérek, elsősorban emberi lények vagyunk. Keresztények, zsidók, muszlimok, buddhisták, hinduk vagyunk külön-külön, de alapvetően emberek vagyunk mind. Elsősorban így kéne egymásra tekintenünk, mindenféle címkézés nélkül. Ha ez sikerülne, azzal elkezdhetnénk jobbá tenni a világot.

MN: A Storm Is Coming című számban szerepel a fiad, Gideon. Szeretnéd, ha a gyerekeid zenei pályára lépnének?

ZM: Nem feltétlenül, de egyáltalán nem baj, ha osztoznak abban, amit én csinálok. Örülök neki, hogy meg akarják tapasztalni mindazt, amit én megtapasztaltam. Annak idején, gyerekkoromban én is magamtól vágtam bele a zenélésbe, és tulajdonképpen a testvéreim is. Az egy másik dolog, hogy édesapánk óriási hatással volt ránk.

MN: A Circle of Peace című új dalodban vendégeskedik az öcséd, Stephen. Milyen gyakran szoktatok találkozni? Gyakran előfordul, hogy az egész Marley klán összejön egy nagy családi találkozóra?

ZM: Nem, inkább spontán összejövetelek vannak, ha például épp ugyanabban a városban tartózkodunk. Én nagyon nyitott vagyok az ilyesmire, de nagy a család, és általában mindenki másfelé jár.

MN: Az új lemez kapcsán olvastam rólad egy cikket, ahol felsoroltad az öt kedvenc lemezedet. Szerepelt köztük a Thriller, Miles Davis, Kendrick Lamar legutóbbi albuma és persze Bob Marley is. Viszont érdekes módon a Ziggy Stardustot nem válogattad be. Hogyhogy?

ZM: Haha! Bírom David Bowie-t, de megmondom őszintén, nem ismerem annyira azt a lemezt. Sokaknak mindig a Ziggy Stardust jut eszükbe a nevemről, de valójában nem arról neveztek el. A „ziggy” szó a jamaicai szlengben annyit jelent, hogy „kicsi spangli”.

MN: Adtál már ki képregényt, gyerekkönyvet, organikus élelmiszeripari termékeket. Miért fontos számodra, hogy a zenén kívül még ilyen sok mindenben részt vegyél?

ZM: Nem csak a zenében szeretem kiélni a kreativitásomat. Ahogy sokan mások, úgy én is szeretek kipróbálni, csinálni különböző dolgokat. A fő profilom természetesen a zene, de nem elégszem meg vele.

MN: Édesapád imádott focizni, akár Damian öcséd és te is. Ki a legjobb focista a Marley családban?

ZM: Szerintem én, de kérdezd meg a többieket is, haha! Annak idején benne voltam az iskolai csapatban, nem ment rosszul a játék, és még manapság is elfocizgatok.

MN: Ha az ember a Marley nevet hallja, mindenkinek a reggae műfaja jut az eszébe, konkrétan összenőtt veletek ez a zenei stílus. Nyilván imádod a reggae-t, na de mi a véleményed az utóbbi időben rendkívül sikeressé vált reggaetonról?

ZM: Nincs különösebb bajom vele, nem akarok ítélkezni felette, vagy kritizálni. A zene az zene, és a zenét én imádom. Nem fogom leszólni.

MN: Tavalyelőtt azt mondtad, hogy még mindig csak tanulod a reggae-t, és hogy nem lehet még téged tanárnak nevezni. Mitől és hogyan lesz valaki a reggae tanára?

ZM: Egy kicsit másképp fogalmaznék – egyszerre tartom magam tanulónak és tanárnak is. Amikor kifejezem magam reggae-művészként, akkor ezt tanulóként teszem, ugyanakkor példát mutatok a fiatalabbaknak, tehát tanítok is. Tanulóként nyitottnak kell lenni, mert ez elengedhetetlen ahhoz, hogy az ember később tanárrá váljon. Nem lehetsz jó tanár, ha rossz tanuló vagy. Az első fontos lépés a tanárrá válás útján az, hogy jól tanulj. Szerénynek kell maradnod, és folyamatosan képezned
magad.

MN: Friss hír, hogy életrajzi filmet tervezel készíteni édesapádról. Dokumentum- vagy
játékfilmre számítsunk?

ZM: Erre még korai lenne válaszolni, épphogy csak megkezdődtek a tárgyalások az egyik stúdióval. Egyelőre nem nagyon tudok még semmit sem mondani, illetve nem is szabad beszélnem róla. Amint lesznek konkrétumok, beszámolunk majd róla a nyilvánosságnak.

MN: Van olyan színész, akit el tudnál képzelni Bob Marley szerepében?

ZM: Nem, nem ismerek ilyen színészt, haha!

MN: A koncertjeiden általában hány Bob Marley-dalt adsz elő, illetve melyik számodra a legszemélyesebb?

ZM: Általában két-három számot játszok apámtól. És hogy melyik a legszemélyesebb számomra? Igazából mindegyik az. De ha erre muszáj válaszolnom, akkor a One Love-ot mondanám – a mondanivalója miatt, na meg azért, mert úgy érzem, hogy a saját dalaimban is sokat merítettem belőle.

MN: Több Grammy-díjat is nyertél már. Hol tartod azokat, és mennyire fontosak számodra a díjak?

ZM: Otthon tartom őket, a nappaliban. Jó dolgok ezek, de nem túlságosan fontosak számomra. A zene fontos igazán. A művészek nem a díjakért zenélnek, hanem azért, hogy kifejezzék magukat. Aki a díjak miatt csinálja, annak az meg is hallatszik a zenéjén.

MN: A mi országunkban, ha egy neves zenész kerek évfordulót ünnepel, általában tart egy nagy koncertet vagy egy jubileumi turnét. Te az idén betöltöd az 50-et. Tervezel valami hasonlót?

ZM: Nem, nem igazán, engem nem érdekel az ilyesmi.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.