Lemez - Szól már a zene - Hercules And Love Affair: Hercules And Love Affair

  • - minek -
  • 2008. július 31.

Zene

Akadnak a poptörténetben bujkáló tehetségek, akik csak arra várnak, hogy a megfelelő pillanatban letarolhassák a világot. Ilyen például hősünk, Andy Butler, aki éveken át ette a tengerentúli house-dj-k korántsem oly keserű kenyerét, közben merő magánszorgalomból tanulmányozta a görög mitológiát, különös tekintettel annak homoerotikus motívumaira. Azután megismerkedett a kiváló angol férfialt vokalistával, Antony Hegartyval, a méltán ünnepelt Antony and The Johnsons énekesével (aki emellett Lou Reeddel, Brian Ferryvel, Rufus Wainwrighttal és a CocoRosie-val is dolgozott együtt), idővel hozzájuk csapódott Nomi, a transzszexuális vokalista, és a határozottan fiús megjelenésű lemezlovas kolléganő, Kim Ann Foxman, akik egyenként is igen figyelemre méltó hangjukat adják a produkcióhoz.

Akadnak a poptörténetben bujkáló tehetségek, akik csak arra várnak, hogy a megfelelő pillanatban letarolhassák a világot. Ilyen például hősünk, Andy Butler, aki éveken át ette a tengerentúli house-dj-k korántsem oly keserű kenyerét, közben merő magánszorgalomból tanulmányozta a görög mitológiát, különös tekintettel annak homoerotikus motívumaira. Azután megismerkedett a kiváló angol férfialt vokalistával, Antony Hegartyval, a méltán ünnepelt Antony and The Johnsons énekesével (aki emellett Lou Reeddel, Brian Ferryvel, Rufus Wainwrighttal és a CocoRosie-val is dolgozott együtt), idővel hozzájuk csapódott Nomi, a transzszexuális vokalista, és a határozottan fiús megjelenésű lemezlovas kolléganő, Kim Ann Foxman, akik egyenként is igen figyelemre méltó hangjukat adják a produkcióhoz. A Hercules And Love Affair mindazonáltal sosem jött volna létre Tim Goldsworthy segítsége nélkül: a DFA-főnök és LCD Soundsystem-alapító/-beltag (és eleven intézmény) látott annyi fantáziát bennük, hogy leszerződtesse őket a retró és modern zenék szintézisében utazó, legendás kiadójához, majd kültagként maga is beszállt a csapatba. Előzetesként egy méltán sikeres maxit adtak ki (Classique #2/Roar - ezek a darabok amúgy csak az album amerikai kiadásán lelhetők fel), majd jött az első album, mely egy csapásra ismertté tette a nevüket. Pedig a Butler-Goldsworthy-duó látszólag nem csinált semmi mást, mint visszanyúlt a gyökerekhez: leginkább a diszkókorszak, illetve annak kései, elektronikával, szintetizátorokkal dúsított (többek között new wave/szintipop/italo előadók által favorizált) vadhajtásai, valamint az ennek romjain építkező korai, chicagói house inspirálta őket. A végeredmény mégsem lett holmi bárgyú retrólemez - erőteljes mai hangzást munkáltak ki, amely szinte senkit sem hagy érintetlenül: sokan rajonganak értük, míg mások (számos, néha zenén kívüli okokból) ki nem állhatják munkáikat.

Márpedig aki zsigerből elutasítja őket, az egy kifejezetten izgalmas zeneanyagot mulaszt, ráadásul igazolatlanul: precízen megkomponált basszus- és dobtémákat, kellően hatásos szintihangokat, megfelelő helyen elsütött vonós hangmintákat és számos zenész (elsősorban fúvós) közreműködő és persze a vokalisták produkcióját. Mindegyikük a maga sajátos tónusán szól: az Antony hangjából áradó melankóliát jól ellensúlyozza Nomi némiképpen Alison Moyet-t idéző orgánuma, de az igazi meglepetés Kim Ann Foxman, aki például az egyik legszebb számhoz, az Athene-hez adta a maga kissé törékeny, mégis végtelenül kifejező hangját. Ráadásul a látszólag homogén forrásvidék és koherens alkotói metódus dacára valamennyi darab egyedi, jól megkülönböztethető alkotás, éppen ezért a Hercules-album meghallgatása valóságos panorámaélményt kínál: szinte tapintható, miként ér össze a múlt egy jelentős szelete a jelennel. Jól megfér egymás mellett a You Belong retro-house-a, a szuper diszkósláger Blind (mindkettő Antonyval), a már említett Athena lépkedős basszusos grúvja, a szintén Kim Ann Foxman által előadott, szomorú szerelmes, lassú tempójú Iris, vagy a záró True/False, Fake/Real határozottan a jelenben gyökeredző robotritmusa. Nem tudjuk, hogy valóban ez lesz-e az év tánclemeze, ahogy azt már számos adoráció állítja, mindenesetre kevés ennyire emlékezetes produkciónak lehettünk fültanúi eddig.

DFA/EMI, 2008

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.