Rés a présen

„Meghatározó formáció lettünk”

Markó Ádám zenész

  • rés a présen
  • 2018. július 21.

Zene

rés a présen: Hogyan válik egy dobosból sessionzenész?

Markó Ádám: Zenészcsaládban nőttem fel, így mindig olyan közeg vett körül, amely inspirált. Az iskolai tanulmányaim után egyből azt a célt tűztem ki magam elé, hogy jól foglalkoztatott sessiondobos leszek, de egy saját zenekar és a külföldi karrier ugyanúgy szerepelt az álmaim között. Fiatalon kerültem be a zenei körforgásba, rengeteget tapasztaltam sessionzenészként, olyan zenekarokkal, illetve művészekkel dolgoztam együtt, mint Ganxsta Zolee, a Neoton, Miller Zoltán és az Emberek zenekar, a Zanzibár, a Margaret Island, valamint Szűcs Gabi, illetve a mai napig dobolok Hrutka Róbert, Udvaros Dorottya és Tompos Kátya produkcióiban.

rap: Hogyan alakult meg a Special Providence?

MÁ: Cséry Zoltánnal alapítottuk 2004-ben, vele együtt voltam a Kőbányai Zenei Stúdió növendéke. Olyan instrumentális zenében gondolkodtunk, amelyben dzsessz, progresszív rock/metál, illetve elektronikus elemekből teremthetjük meg a saját műfajunkat. Járatlan utat választottunk, és senki nem bízott nagyon bennünk. Eddig 5 nagylemezünk jelent meg, több mint 20 országban koncerteztünk, és a nemzetközi progresszív zenei szcéna egyik meghatározó formációja lettünk. Többek közt olyan világhírű előadókkal koncerteztünk, mint a Dream Theater, Spock’s Beard, Haken és Steve Hackett. Kaltenecker Zsolt a billentyűs, Kertész Márton gitározik és Fehérvári Attila a basszusgitáros jelenleg.

rap: Hamarosan a Müpa nyárindító könnyűzenei fesztiválján, a Hey, June!-on léptek fel. Mit lehet tudni a programsorozatról?

MÁ: A Hey, June! évek óta az egyik legkülönlegesebb és legszínesebb könnyűzenei rendezvénysorozat Budapesten. A Special Providence koncertje június 23-án, szombaton lesz. A műsor gerincét a Will című új lemezünk alkotja, amelynek dalait olyan vendégek fűszerezik tovább, mint Gulli Briem (Mezzoforte), Csongor Bálint (USEME, Subscribe) és Hrutka Róbert. A korábbi albumok legfontosabb dalai is elhangzanak majd, az estet pedig az erre az alkalomra megálmodott képi világ teszi még különlegesebbé.

rap: Hogyan áll össze a program?

MÁ: Az eddigi legnagyobb szabású hazai koncertünkre készülünk a Müpában. A műsor gerincét egy nagyon masszív Special Providence-válogatás képezi az elmúlt tíz év legfontosabb dalaiból. Gulli Briem (Mezzoforte) dobossal, aki az egyik legjobb barátom, régi tervünk volt egy színpadon állni. Az egyik dalban egy közös dobszólót is előadunk. Hrutka Róbert – hazánk egyik legfoglalkoztatottabb zeneszerzőjének – gitárjátéka is szerephez jut majd. De egy múltidéző dal erejéig csatlakozik hozzánk a másik zenekarom, a USEME frontembere, Csongor Bálint is.

rap: Hol lépsz még fel a nyáron?

MÁ: A Special Providence-szel főleg külföldi koncertjeink lesznek, de fellépünk az idei Campus és SZIN fesztiválokon is. Meghívást kaptam Jordan Rudess (Dream Theater) zongorista szólóprojektjébe, számomra ez a nyár szenzációja. A USEME-vel ott leszünk majdnem az összes nagy hazai fesztiválon, de a Kaltenecker Zsolttal közös duónk is koncertezik majd az A38-on, Kapolcson és a balatonboglári dzsesszfesztiválon. Mozgalmas nyár lesz!

rap: Létezik számodra élet a zenélésen túl?

MÁ: Annak ellenére, hogy az egész életem a zene körül forog, nagyon jólesik néha a természetben lenni, horgászni, sétálni, feltöltődni. Nagyon hálás vagyok, hogy azt csinálom, abból élek, amit a világon a legjobban szeretek: dobolok, zenélek. A zenekar külföldi sikereivel és a saját doboskarrieremmel is jó úton járunk, a jövőben ezeket szeretném még magasabb szintre emelni.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.