Nők, egyenjogúság, Obama – Íme Aretha Franklin 5 legnépszerűbb dala egy kis történelemmel

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 16.

Zene

76 éves korában elhunyt a fantasztikus előadóművész. A soul királynőjének legszebb munkáit idézzük fel.

A nagyszerű énekesnőtől először is ajánljuk az 1968-as alapművet, az I say a little prayert. A dal eredetileg egy 1966-os szerzemény, amely a vietnami háborúban szolgáló katonákért szólt. A Burt Bacharach és Hal David páros eredetileg Dionne Warwicknak írta a dalt, Aretha Franklin csak két év múlva dolgozta fel, de hatalmas siker lett belőle, négy hétig vezette a slágerlistákat – azaz a hallgatók jobban szerették ezt a verziót, mint az eredetit.

Egy évvel korábbi a Respect (1967), ami egyébként szintén egy friss feldolgozás volt Aretha Franklin részéről. Az ő előadásában a két évvel korábbi eredetihez képest egy sokkal keményebb női karakter jelenik meg: aki magabiztos és erős, és aki tudatában van annak, hogy mindene megvan, amit egy férfi kívánhat, épp ezért kiköveteli a tiszteletet magának. Ez is vezetett számos slágerlistát Olaszországtól Anglián át az Egyesült Államokig.

Az A Change Is Gonna Come szintén egy feldolgozás a 60-as évekből. Az eredetit 1963-ban Sam Cooke írta, akit viszont egy akkori Bob Dylan-dal inspirált. A dal közel 500 változatot élt meg eddig, nem véletlen, hiszen rendre felcsendült emberjogi megmozdulások alkalmával.

Az A Natural Woman viszont már egy eredeti Aretha Franklin-dal, 1967-ből. Ez az egyik legsikeresebb dala, ami 8 hétig vezette az amerikai 100-as listát, és számtalan feldolgozást megért. Barack Obama egyszer meg is könnyezte.

2009-ben énekelte Aretha Franklin az akkori friss elnök, Obama beiktatásán a My Country Tis of Thee-t. A dal története régebbre nyúlik vissza, mint az eddig felidézetteké: még 1831-ben írta Samuel Francis Smith, akinek a hazafias szerzeménye mögött nem nehéz meghallani a God save the Queen dallamát.

Aretha Franklin, a soul királynője 76 éves korában elhunyt Detroitban – a hírt a BBC közölte.

A Memphisben született gospel énekes-dalszerző volt az első nő, aki helyet kapott a Rock and Roll Hírességek Csarnokában. 1979-ben csillagot kapott a Hollywoodi Hírességek Sétányán, 2005-ben a UK Music Hall of Fame-be, 2012-ben pedig a GMA Gospel Music Hall of Fame-be került be. 44-szer jelölték Grammy-díjra, amiből 18-at el is nyert. Felvételei közül 112 került fel a Billboard slágerlistáira, lemezei 75 millió példányszámban keltek el, ezzel minden idők egyik legsikeresebb előadója lett. 2009-ben ő énekelt Barack Obama beiktatási ceremóniáján.

A legendás énekesnőnél 2010-ben rákot diagnosztizáltak, utolsó fellépése tavaly novemberben volt Elton John AIDS Alapítványának New York-i gáláján.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.