Amiről az ingatlanárak árulkodnak

„Innen csak elmenni lehet”

Belpol

Négyszázszoros ingatlanár-különbség is lehet Budapest belvárosa és például a Békés megyei Kevermes vagy Kötegyán között. Kevermesen jártunk, s mellbevágó szegénységet és pusztulást láttunk.

„Heten vagyunk testvérek, és hetünk közül csak én maradtam itt. Ennyit arról, hogy mi a helyzet ebben a faluban” – mondja a délelőtti napsütésben a Kevermes központjában található élelmiszerbolt előtt egy ötvenes évei közepén járó férfi. „Mitől lennének itt normális ingatlanárak, ha nincs munkahely, az emberek nagy része csak a kis nyugdíjából vagy a 22 800 forintos szociális segélyből él?” – ezt már egy asszony osztja meg velünk. „A gyerekeink másutt találták meg a boldogulásukat, a három közül kettő Pesten él, míg a harmadik a Dunántúlon. A családok, akárcsak a miénk, ezen a településen is kényszerűen szétszakadtak. De jobb is így, mert ha itt laknának, akkor csak azt nézhetném, hogy nem boldogulnak és szenvednek. Attól csak megszakadna a szívem” – veszi át a szót egy mopeddel érkező nyugdíjas asszony. „Nézze, innen csak elmenni lehet” – tesz pontot a beszélgetés végére egy rokkantnyugdíjas asszony a Templom és a Déli utcák sarkán. Egy MÁV-nyugdíjas azt javasolta, menjek végig a Déli utcán: annyi üres házat látok majd, hogy elszorul a szívem. Nem mondom neki, hogy a községbe jövet, a főútnak számító Jókai utcán már szembesültem a letaglózó látvánnyal: néhány rendezett ház és porta mellett annyi a düledező, lakatlan ingatlan, hogy attól tényleg világvége hangulata lesz a szemlélőnek.

 
Itt emberek élnek
Fotó: A szerző felvétele

Legfelül és legalul

Az Ingatlan.com portál több mint 525 ezer hirdetés alapján elkészítette az idei toplistát a kínálatban szereplő lakóingatlanok utcáiról, és megnézte azt is, hol a leg­olcsóbbak a házak. A rangsort a főváros V. kerületében, a Bazilika melletti, Szent István téren lévő laká­sok vezetik átlagosan 2,975 millió forintos négyzetmé­ter­árral. Benedikt Károlytól, a Duna House vezető elemzőjétől pedig megtudtuk, hogy a főváros V. kerületében nemrég átadott új építésű társasházban a négyzetméter­ár elérte a 4 millió forintot – jelenleg ez az abszolút csúcs Magyarországon. Az Ingat­lan.com listáján a másik véglet a 10 ezer forint körüli négyzetméterár: ennyiért hirdettek eladó lakóingatlanokat a Békés megyei Kevermesen és Kötegyánban, vagy a Bács-Kiskunban található Szeremlén, a Csongrád-Csanádban lévő Fá­bián­sebestyénben, a somogyi Péterhidán és a Hajdú-Biharhoz tartozó Egyeken.

Az alig 1800 lakosú Kevermes a Mezőkovácsházai járáshoz tartozik. Ez az ország kistérségei közül az egyik legelmaradottabb. (Immár harmadik ciklus óta a fideszes Simonka György a választókerület országgyűlési képviselője, aki jó ideje bíróságra jár, és a súlyos vádakkal szembeni védekezés felemészti csaknem minden energiáját, így a térségért való lobbizásra nem marad ideje. Ámbár nagy ívű elképzelései, hangzatos szólamai eddig sem sokat segítettek e hátrányos vidéken.) Az adatbázisokban összesen öt kevermesi ingatlanhirdetést találtunk: például egy 400 négyzetméteres ház 600 négyzetméteres telekkel 4,5 millió forint, ámbár az állapotát tekintve ez a szerény ár is alku tárgya lehet. Az egykori kocsmát (84 négyzetméter hatalmas telekkel) 2,1 millióért hirdették meg, de találtunk egy hat lakóhelyiséges, közel 200 négyzetméteres, jó állapotú ingatlant 1000 négyzetméteres telekkel és az udvarban kialakított tavacskával 14 millióért – ez időközben elkelt, de a meghirdetettnél jóval alacsonyabb áron.

Kevermesen rengeteg a lakatlan és pusztulófélben lévő ház, a főúton éppúgy, mint a mellékutcákban; nagy részük semmilyen ingatlanhirdetésben vagy adatbázisban nem szerepel. Néhány utcácskában olyan sok az üres ház, hogy a környék teljesen kihaltnak tűnik.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.