Balázs Zoltán: A jobb lázadása

Barátok között

  • Balázs Zoltán
  • 2014. május 10.

Egotrip

Carl Schmitt nevezetes gondolatát, hogy a politika minősége ott és akkor jelenik meg, ahol és amikor különbséget tesznek nyilvános barát és nyilvános ellenség között, elég sokan ismerik és idézik. Minden valódi versengésen alapuló választás újra és újra megerősíti ezt a tézist, még akkor is, ha a politikai rendszer amúgy konszenzusra, megegyezésre, koalíciókötésre készteti vagy kényszeríti a feleket.

Az új magyar választási rendszer immár vitathatatlanul a "győztes mindent visz" logikájára épül, amit sokféleképpen lehet értékelni, de nem demokratikusnak nyilvánítani aligha lehet. Schmitt persze elsősorban állami keretek között versengő politikai közösségekre gondolt, de tétele az ilyen rendszereken belül is elég meggyőzőnek látszik. Ám az is elég nyilvánvaló, hogy az ilyen rendszerekben nagy a valószínűsége, hogy legalábbis hideg polgárháborús állapotok alakulnak ki. Szó sincs és nem is lehet nemzeti egységről. Legföljebb akkor, ha akut külső fenyegetettség lép fel. Ha ilyen nincs, mindig célszerű legalábbis ezt a látszatot kelteni: az elmúlt négy év legtöbb politikai erőfeszítése, hogy úgy mondjam, politikai innovációja kormányzati oldalon pontosan erre irányult, s a most induló ciklus is erre fog irányulni.

Amivel azonban Schmitt nem nagyon foglalkozott, az a barátok egysége. Természetesen a belpolitikában is igaz, hogy a külső ellenség (a másik tábor) felmutatása önmagában is jelentős kohéziós erő, ámde azt, hogy elégtelen, éppen a baloldal veresége igazolja. A baloldal - hozzáteszem: leginkább internetes szabadcsapatai és önkéntesei révén - is sokat tett az ellenfél démonizálásáért, de ez messze elégtelennek bizonyult azzal szemben, amit a Fidesz saját táborán belül már régen felépített. Ízlés szerint ezt is lehet fanatizált hadseregnek, agymosott nyájnak, fölbérelt és kifizetett tömegnek minősíteni, de ezek a minősítések nem sokat érnek, ha a politikai valóságot igyekszünk megérteni. A Fidesz győzelmeinek régóta egyik kulcsa a közösségépítés, a közösségi élmény, és legfőként a közös siker élménye. Az elmúlt évtizedben a párt köré, mögé, alá olyan mértékű és átdolgozottságú közösségek épültek, amelyeket persze lehet álcivilnek nevezni, de ez a minősítés inkább a civil társadalom fogalmának zavarosságára utal, semmint valami ördögi manipulációra. Mély történelmi hagyományok, legendák, mítoszok, tapasztalatok, gesztusok és új, dinamikus, a válságtól kifejezetten ösztönzött és generált megoldások keverednek a mindennapokban éppúgy, mint a nagypolitika terében. Magyarországon nemigen vannak nagy, "klasszikusan" civil tömegélmények, például komolyan vehető futballkultúra vagy rajongásig szerethető királyi család híján, márpedig a tömegdemokrácia embere számára muszáj ilyen élményeket nyújtani. S ezek az élmények eleve a sikerre vannak beállítva, a siker nyelvét igénylik. Demokráciában egyetlen politikai közösséget sem lehet csak a túlélésre kondicionálni, nem lehet individuumok jogi kapcsolatainak halmazaként felfogni - ez az, amit a liberális felfogás képtelen megérteni, csak teoretizálgat róla, s elkereszteli kommunitarizmusnak; s ez az, ami a rendszerváltás után nagyon sokáig hiányzott, majd létrejött, de csak a jobboldalon. A Fidesz ugyanis pontosan ezt a három dolgot képes kínálni: hasonlóan gondolkodó, hasonlóan érző, egymásban örömöt találó és sikerre beállított baráti közösséget. Itt a barát természetesen elsősorban schmitti értelemben veendő, de, s ezt szeretném hangsúlyozni, nem absztrakt politikai fogalom, hanem közösségi valóság.

A Fidesz ebbéli sikere természetesen relatív, mert nem terjed túl kétmillió emberen, ami messze nem azonos Magyarországgal. A kívülállók gyakran éppen azt találják benne viszolyogtatónak, hogy maga a párt és vezére nagyon is hajlamos önmagát azonosítani az országgal, a nemzettel, holott annak ugyan legnagyobb, mégis kisebbségi politikai ereje. Azokat az élményeket, eszméket, történelmi sikereket, amelyeket a magáénak érez, s amelyre saját közösségét építi, valójában kisajátítja.

Mindebben van igazság, s a Fidesz szavazóinak és támogatóinak tudniuk kellene, hogy kétmillió ember még nem azonos az országgal, hogy az ő sikerüket nem fogja magáénak érezni másik kétmillió ember. A kisajátítás vádja mégis csak részben áll meg. Helyesebben nem érdemes, s nem is szabad ezzel elintézettnek venni a tényeket. Egyrészt minden néppárt működési logikája, hogy mindenkihez szól, a föltételezett közös elemi történelmi, politikai, kulturális élményeket és tapasztalatokat igyekszik megmozgatni. Másrészt semmi akadálya nincs, hogy a magyar politikai kultúra és történelmi hagyománykészlet elemeiből másféle politikai - baráti - közösségek alakuljanak. A Fidesz egyre inkább a plebejus Magyarországra épít, de van polgári is. A fiatalabb generációkban a Jobbik négy év alatt elképesztő közösségépítést hajtott végre, s ez az út más előtt is járható (lenne?, lett volna?).

A rendszerváltás után a politikai dinamikát igen erősen határozta meg a protestálás kultúrája. Úgy tűnik, ez a dinamika, ha meg nem is szűnt, önmagában már nem képes kormányváltásig eljuttatni a mindenkori ellenzéket. Ha az ellenzék sikert akar, meg kell teremtenie a barátok közösségét. Lehetne ez másként is, ha más lenne a politikai rendszer, ha más lenne a demokrácia, ha más lenne a magyar társadalom Gemeinschaft-tapasztalata. De ezek olyan tényezők, amelyeken változtatni gyorsan nemigen lehet. Viszont sikeresen alkalmazkodni hozzájuk, azt igen.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.