Mérő László: Maga itt a tánctanár?

Specialisták és generalisták

  • Mérő László
  • 2005. március 31.

Egotrip

A híres orvosprofesszor lánya egyszer kapott valami csúnya bõrfertõzést. A professzor természetesen elküldte a legjobb bõrspecialistákhoz, egyik a másik után kezelte a lányt a tekintélyes kolléga gyerekének kijáró maximális mûgonddal. Hónapok teltek el, de a fertõzés csak nem akart elmúlni. Ekkor a professzor jogász bátyja feltett egy váratlan kérdést: Figyelj, mit mondanál a kislánynak, ha Zalában lennél körorvos? Egyszerû kérdésre egyszerû válasz: borogassa kamillával. Három nap múlva kutya baja sem volt a lánynak.

 

Nem gondolom, hogy ez a történet a bõrspecialisták ellen szól. A kamillát õsidõk óta ismerjük, mégis még pár száz évvel ezelõtt is szinte mindenkinek volt valami makacs, kellemetlen és akkoriban gyógyíthatatlan bõrbetegsége. Azt, hogy ma nem ez a helyzet, éppen a sok speciális szernek és módszernek köszönhetjük. Csakhogy eközben leértékelõdött az a fajta általános tudás, amelynek segítségével azokat a problémákat is jó eséllyel kezelni tudjuk, amelyekre speciális, célzott megoldást egyelõre nem ismerünk.

A legtöbb egyetemista komoly válságon esik át, amikor megkapja a diplomáját. Mihez is értek én most valójában? Körülnéz néhány lehetséges munkahelyen, és látja, hogy amit a kollégái ott csinálnak, ahhoz például nem. Arra épp nem tanították meg az egyetemen. Ez éppúgy érvényes a mérnökre, a jogászra, a pszichológusra, mint a közgazdászra vagy a matematikusra. Joggal panaszkodnak hát a hallgatók, hogy nem eléggé gyakorlati a képzés?

Nem biztos. Az egyetem, azaz az universitas lényege éppen az, hogy egy általános képzést ad, amelynek segítségével a diplomásnak meglesz az alapja ahhoz, hogy specialistává váljék. Ebben különbözik a szakiskoláktól vagy a fõiskoláktól. Aki elvégez egy fõiskolát, az nagyjából tudja, mihez ért. Azután vagy van szükség erre a speciális szakértelemre, vagy nincs. Ha nincs, akkor valami teljesen újat kell majd kitanulnia. Az egyetem után nem ez a helyzet. Az egyetemistát arra edzették öt éven át, hogy bármikor meg tudjon tanulni valami egészen újat, meglegyen hozzá az általános szakmai alapja, és legyen gyakorlata az egészen új dolgok megtanulásában. Csak megtanulnia kell valami újat, nem kitanulnia.

Ebbõl a szempontból majdnem mindegy, hogy valaki a római jog, a differenciálegyenletek vagy az ószláv grammatika tanulmányozásával szerezte meg ezt a képességet. Ezek mindegyike ad egy olyan általános orientációt, amelynek segítségével egy nagyon tág területen nagyon sokféle problémához értelmesen hozzá tud szólni az ember. Más szóval: az egyetem generalistákat képez. Ugyanakkor az egyetem után, aki akar, viszonylag gyorsan specialistává válhat. De mintha mostanában egyre több jól képzett genaralistát is igényelne a munkaerõpiac.

Ha el kellene jutnom valahová a dzsungelben, látszólag nem sok hasznát venném az egyetemi tanulmányaimnak. Mit értek én a dzsungelhez, arról egyetlenegy elõadás sem szólt a matematikus szakon. Csakhogy máshol sem: sehol a világon nincs dzsungelológia szak. Az általános felkészültségem döntené el, hogy elérném-e a célt, és egyáltalán, túlélném-e a vállalkozást. Mindenesetre nem speciális, hanem inkább általánosan hasznos eszközöket vinnék magammal: egy macsetét, néhány doboz gyufát (lehetõleg vízállót) és mondjuk egy svájci bicskát. És jármûnek is valószínűleg inkább egy traktort választanék, mint egy sportkocsit.

Én városi ember vagyok, sok olyasmivel el lehet kápráztatni, ami más számára teljesen természetes. Az utóbbi évek számomra legérdekesebb kiállítását például a Monet és barátai, valamint a Négy évszázad francia festészete közvetlen folytatásaként láttam, idõben is és térben is. A Szépmûvészeti Múzeum és a Mûcsarnok után a Felvonulási téren megrendezett traktorkiállítás gyönyörû darabjait nézegetve elgondolkodtam, vajon érvényes-e még az a boldogult mérnökkoromban gyakran hallott kifejezés, hogy "traktorpontossággal"? Ezt a kifejezést akkor használták a gépészek, amikor az adott feladathoz nem volt szükséges a mûszaki tudás legkifinomultabb csúcsait alkalmazni, hanem egyszerû, de biztos megoldások kellettek.

Volt kollégáim megnyugtattak: a kifejezés ma is él. Ezek a csillogó-villogó traktorok sem valamiféle szuperprecíziós szerkezetek, csak éppen ennyit fejlõdött az általános mûszaki kultúra. Ma már így néz ki az is, ami amúgy a feladatnak megfelelõen: traktorpontosságú. Nem lenne célszerû túlzottan precíziós traktorokat gyártani, azok könnyen elakadnának az esõben-sárban, vagy éppen az erõs napsütésre és a porra lennének túl érzékenyek. Ezzel együtt nemcsak a specialisták bonyolult precíziós célszerszámai fejlõdnek elképesztõ tempóban, hanem a generalisták általános célú, többé-kevésbé bármire használható eszközei is.

Ezek az eszközök valóban szinte bármire használhatók, akár még demonstrációra is. Ha az orvosok, akiknek amúgy legalább annyi okuk lenne a tüntetésre, mint a gazdáknak, kivonulnának a Felvonulási térre, õk is a legegyszerûbb általános eszközeiket vinnék magukkal. Nyilván magukra vennék a sztetoszkópjukat és talán a vérnyomásmérõt is vinnék, de nem gurítanák ki az MR-tomográfot. Az ki sem bírná ezt a fajta használatot, miközben a sztetoszkópnak nem lenne tõle semmi baja.

A specialisták célszerszámai egyre bonyolultabbakká válnak. Ezekben az eszközökben állandóan egyre speciálisabb érvényességû, viszont az adott feladat megoldását egyre hatékonyabban segítõ ötletek jelennek meg. Így az ezeket használó szakemberek idõvel még inkább specialisták lesznek. Az általános célú szerszámok mûködési alapelvei viszont csak nagyon ritkán változnak, jóllehet a kivitelezés technikája tökéletesedik. A generalisták számára a fejlõdés útja nem az újabb és újabb eszközök alapos megismerése, hanem az, hogy kitalálják, miképpen alkalmazhatók a meglévõ eszközök az újabb és újabb problémákra. Azokra, amelyekre a pillanatnyilag elérhetõ célszerszámok és csodaszerek nem mûködnek, s így a kezelésükre nemigen van más eszköz, mint például a jó öreg kamillás borogatás.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.