108 évesen meghalt a legidősebb indiai zsidó, aki magyar volt
shobha-nehru-e1493532254564.png

108 évesen meghalt a legidősebb indiai zsidó, aki magyar volt

  • narancs.hu
  • 2017. május 2.

Élet + Mód

Friedmann Magdolna a magyarországi antiszemitizmus elől menekült, és az első indiai miniszterelnök családjába házasodott be. Gandhinak is rokona lett.

A magyar zsidó, aki az egyik legbefolyásosabb indai dinasztia, a Nehru család egyetlen zsidó tagja volt, múlt héten hunyt el, 108 éves korában.

Shobha Nehru Budapesten született 1908-ban, Friedmann Magdolna néven egy jómódú asszimilált zsidó családba. 20 évesen a numerus clausus és az első zsidótörvények elől menekült el, és a London School of Economicsra kezdett járni - írja a Times of Israel. 20 évesen itt ismerkedett meg későbbi férjével, BK Nehruval, aki India első miniszterelnöke, Jawaharlal Nehru unokatestvére volt.

false

Noha a kapcsolatot a Friedmann család és a Nehru család is ellenezte, a fiatalok összeházasodtak, és Magdolna családját elhagyva Indiába ment. A második világháború idejét is itt töltötte az immár Shobha Nehruként élő Friedmann, akinek családja túlélte a holokausztot. Ő legközelebb 1949-ben három fiával tért vissza Budapestre meglátogatni családját. Noha egész életében Indiában élt (kivéve azt a hét évet, míg férje indiai nagykövet volt az Egyesült Államokban), gyökereihez mindvégig hű maradt. Így például diplomáciai találkozók alkalmával a német nagykövettel sosem fogott kezet. Ő maga a New York Timesnak azt nyilatkozta: „Bűntudatom van, amiért nem voltam ott. Végig biztonságban voltam. A bűntudat máig velem él. Én miért nem szenvedtem?“ - utalva arra, hogy ő kimaradt a második világháború borzalmaiból.

Shobha Nehru nem csak Jawaharlal Nehru rokona volt, de Indira Gandhié is, hiszen házassága révén Rahul Gandhi nagynénje lett.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.