Bástya elvtárs szerénysége

Sokan sokféleképpen és jó okkal bírálják az Európai Unió és benne a brüsszeli bizottság tevékenységét. Ám marad a kérdés, hogy mennyi előnye származik ezekből a gyakran vitriolos megjegyzésekből az országnak, amely jelentős mértékben függ e döntéshozók jóindulatától.

A béka, amely ökörnek képzelte magát. Ez az Aesopus-mese jut az eszembe, ahogy olvasom a híreket mostanság miniszterelnökünkről, aki nem mulaszt el egyetlen alkalmat sem, hogy a világtörténelem és a nemzetközi nagypolitika trendjeiről értekezzen – lásd a Nyugat lekonyuló fáklyája, a rossz vágányokon haladó Európa, a vallásos hit felsőbbrendűsége az istentelen kozmosszal szemben és a többi. A hallgatóság rendszerint hazai vagy valamelyik Európán kívüli ország, ahol a miniszterelnök hivatalos látogatást tesz.

Természetesen senki nem vitatja Orbán Viktor jogát, hogy az emberiség, sőt a világmindenség nagy kérdéseiről gondolkodjon, ezekről véleménye legyen, és ezt a véleményét időről időre megossza az ország közvéleményével. Azzal sem kell foglalkoznunk, hogy e nézetek mennyire helyesek, vagy hogy mennyire mély ismeretekről tanúskodnak.

A kérdés, hogy vajon szükség van-e arra, hogy a magyar miniszterelnök úton-útfélen ezekről értekezzen. Ki várja egy ezer gonddal küzdő, szegény ország miniszterelnökétől, hogy hetente a Kossuth rádióban vagy Kazahsztánban megoldja a globális kapitalizmus problémáit, netán újraértelmezze a világegyetem keletkezését.

Nem lehet kétséges, hogy miniszterelnöki mivoltában Orbán Viktor első és szinte egyetlen feladata az ország érdekeinek előmozdítása. Ebből kiindulva tegyük fel a kérdést: származik ezekből a fellengzős, ráadásul a legtöbb esetben nagyon is vitatható kijelentésekből az országnak valamilyen haszna? Nehéz elképzelni, hogy legfontosabb partnereink Berlinben, Párizsban vagy Brüsszelben, elolvasva a magyar miniszterelnök újabb és újabb eszmefuttatásait, összecsapják a kezüket és arra gondolnak, hogy kár, hogy ezek a magvas gondolatok nem nekik jutottak eszükbe. A brüsszeli technokraták kiváltképp jó érzésekkel olvashatják a magyar miniszterelnök azon megnyilvánulásait, amelyek éppen az ő tevékenységüket veszik célba. Tegyük hozzá, sokan sokféleképpen és jó okkal bírálják az Európai Unió és benne a brüsszeli bizottság tevékenységét. Ám marad a kérdés, hogy mennyi előnye származik ezekből a gyakran vitriolos megjegyzésekből az országnak, amely jelentős mértékben függ e döntéshozók jóindulatától.

Ráadásul Magyarországnak és jelenlegi kormányának nem sok oka van a hencegésre, a partnerek kioktatására, ha például a gazdaság elmúlt kétéves teljesítményét nézzük. Stagnálás, visszaeső beruházások emelkedő infláció, külső segítség nélkül finanszírozhatatlan államadósság, az ország lassan a régió sereghajtója – a sort lehet folytatni.

Kevesebb vízen járásra és sokkal több jó kormányzásra lenne szükségünk.

„Szerénység, Virág” – mondta Bástya elvtárs A tanú című filmben –, „ha van valami, amit szeretek magamban, az a szerénység.”

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.