Elnöki beszéd (Harrison Ford filmszínész)

  • - albertgyörgyi -
  • 1997. október 30.

Film

Viszonylag későn lett világhírű. 35 éves volt, amikor a Csillagok háborújában robbantott egy nagyot. A "hollywoodi lidércnyomás"-tól máig berzenkedő sztár két forgatás között feleségével és gyermekeivel ács-épületasztalosként tengeti életét egy wyomingi farmon. Lucas és Spielberg fedezte fel. Természetesen (?) demokrata szavazó, Bill Clintonnal és családjával vacsorál néhanap a Fehér Házban, s ez legújabb filmjénél különösen ildomosnak tetszik. Az elnök különgépe ugyanis nem titkoltan az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi elnökének, Bill Clintonnak a fejbólintásával jöhetett létre. A beszélgetés az idei Velencei Filmfesztiválon készült álmos, őszi hangulatban.
Viszonylag későn lett világhírű. 35 éves volt, amikor a Csillagok háborújában robbantott egy nagyot. A "hollywoodi lidércnyomás"-tól máig berzenkedő sztár két forgatás között feleségével és gyermekeivel ács-épületasztalosként tengeti életét egy wyomingi farmon. Lucas és Spielberg fedezte fel. Természetesen (?) demokrata szavazó, Bill Clintonnal és családjával vacsorál néhanap a Fehér Házban, s ez legújabb filmjénél különösen ildomosnak tetszik. Az elnök különgépe ugyanis nem titkoltan az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi elnökének, Bill Clintonnak a fejbólintásával jöhetett létre. A beszélgetés az idei Velencei Filmfesztiválon készült álmos, őszi hangulatban.

Magyar Narancs: Viselhet fülbevalót a nyilvánosság előtt az Amerikai Egyesült Államok elnöke?

Harrison Ford: Nem képzelem magam az Egyesült Államok elnökének, én csak egy színész vagyok. De kétlem, hogy az elnök bármikor, bármelyik fülében viselhetne fülbevalót, pláne a nyilvánosság előtt.

MN: Melyik amerikai elnököt választotta szerepe mintájául?

HF: Egyiket sem, mert a forgatókönyv pontosan leírta, hogy ez a képzeletbeli elnök milyen. Én csak eljátszottam. Tudja, ez a foglalkozásom. Hála istennek, nem kellett egyik konkrét amerikai elnökre sem gondolnom, mert utánozni, parodizálni végképp csapnivalóan tudok, már középiskolás koromban is kizuhantam a lakótelepi vetélkedőről.

MN: Szerepe szerint republikánus vagy demokrata?

HF: A film készítőinek egyik legbölcsebb döntése volt, hogy az Amerikai Egyesült Államok mindenkori elnökét játsszam el. Egy férfit határozott tartással és erkölcsi értékekkel. Õ persze lehet republikánus és demokrata is.

MN: Filmsztárként mennyire viseli nehezen a nyilvánosságot? Gondolja, hogy az elnöknek nehezebb?

HF: Az anonimitás elvesztésén kívül semmi terhet nem jelent filmsztárnak lenni. Ez persze meglehetősen nagy veszteség. Az emberi szabadság elvesztése. Szerencsére engem feleannyit sem zaklattak, mint például Diana hercegnőt. Én soha nem álltam annyira a figyelem középpontjában. Ezzel szemben a teher, amit egy elnök visel, nagyon is reális. Az országom morális vezetése, mármint hazámé, az Egyesült Államoké, nagyon bonyolult história. Nehéz állás, 24 órás, 365 napos, mint a gályarabság.

MN: Ha már szóba hozta: megviselte magát a hercegnő tragédiája?

HF: Hogyne, elég rosszul éltem meg. Többször találkoztam vele különböző filmbemutatókon, és ismertem Dodi Fayedet is a szakmából. Máig sem tudom elhinni az egészet. Sokkol.

MN: Elméletileg ön el tudja fogadni, hogy vannak bizonyos pozíciók, ahol az államérdek mindenek felett áll. Gyakorlatilag tudna úgy élni, hogy ne a családja, a felesége és a gyerekei lennének a legfontosabbak?

HF: Önnek természetesen igaza van abban, hogy egy államelnöknek kötelessége mindig, minden körülmények között az ország érdekeit előtérbe helyezni, de az az elnök, akit én játszom, James Marshall képtelen ezt megtenni, hiszen egy terrorista a lánya fejéhez szegezi a pisztolyt. Akkor ez az elnök mindenbe beleegyezne, mindenbe belemenne, hogy a lánya életét megmentse. Ha valaki apa, ez az érzelmileg normális magatartás.

MN: Ez erő vagy gyöngeség?

HF: Nem hinném, hogy akár ez, akár az. Ilyen az emberi természet.

MN: Még mindig Wyomingban, vidéken él?

HF: Nem, most New Yorkban lakunk. A három gyermekem ott jár iskolába, így családommal három éve oda költöztünk.

MN. Csak nem számolta fel kicsiny mintagazdaságát?

HF: Nem számoltuk fel Wyomingot. Ha csak tehetjük, lemegyünk, de a feleségemnek és nekem a gyerekeink tanulmányai a legfontosabbak. Fontos, hogy elmondhassuk, mi megtettük azt, amit egy szülő tehet a gyerekéért.

MN: A Clinton házaspárnak is Wyomingban van birtoka. Úgy tudom, egy velük eltöltött közös vacsorán vette rá Glenn Close színésznőt, hogy vállalja el a filmben az alelnök szerepét az ön oldalán. Ki vendégeskedett kinél azon az estén?

HF: No, az úgy volt, hogy Clinton elnök és családja két egymást követő nyáron is Jacksonban, mellettünk vakációzott. Az első évben a feleségem és én egy kis házi mulatságot rendeztünk nekik és pár baráti házaspárnak. Ott aztán levajaztunk mindent.

- albertgyörgyi -

Kritikánk Az elnök különgépe című filmről a 33. oldalon.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.