"Traktorbelsőt használtunk" - Sós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert főállatorvosa, a "nemzetközi orrszarvúprogram" budapesti vezetője

  • Balla Margit
  • 2006. augusztus 17.

Lélek

Lehetne akár egy love story címe is. Lehetne, de mégsem az. Lulu és Easy Boy együtt nőttek fel a fogságban, ezért testvéreknek tekintik egymást, és eszükbe nem jut a szerelem. Így hát Lulunak marad a mesterséges termékenyítés - az apa pedig csak Easy Boy lehet.
Lehetne akár egy love story címe is. Lehetne, de mégsem az. Lulu és Easy Boy együtt nőttek fel a fogságban, ezért testvéreknek tekintik egymást, és eszükbe nem jut a szerelem. Így hát Lulunak marad a mesterséges termékenyítés - az apa pedig csak Easy Boy lehet.

Magyar Narancs: Lulu szinte világsztár, még a Science Magazin is foglalkozott vele, mivel ő az első és pillanatnyilag a világon egyetlen széles szájú nőstény orrszarvú, aki ilyen előzmények után várja a bébit. Egy kísérlet már volt, de az első borjú halva született. Lulu most újra vemhes.

Sós Endre: Az ötlet 2001-ben született egy nemzetközi konferencián. Ott ismertük meg azt a német szaporodásbiológus-csoportot, akik a vastagbőrűekkel foglalkoznak. Együtt gondolkodtunk, hogy mi legyen a mi orrszarvúinkkal. Lulu és Easy Boy 1983-ban kerültek hozzánk, 2001-ben már nem voltak túl fiatalok, kb. húszéves lehetett mind a kettő. Semmi hajlandóságot nem mutattak a szaporodásra.

MN: Mi lehetett az oka?

SE: Erre voltunk kíváncsiak mi is. Először meg kellett vizsgálni őket, hogy egészségesek-e. A német szakembereknek volt már tapasztalatuk az ultrahangozásban. Ez elég bonyolult. Az orrszarvúk bőrén még csak-csak átmegy az ultrahang, de a vizsgálandó dolgok nagyon mélyen vannak, az ultrahangot be kell valahogy juttatni az állatok belsejébe. A német csoport boncolt állatokat tanulmányozott, és kifejlesztett egy olyan szerkezetet, amely meghosszabbítja a készüléket, pontosabban a vizsgáló karját. Az ultrahangot az állatok hátsófelén keresztül juttatják be. Ezt persze az orrszarvú önként nem engedi, ezért el kell altatni.

MN: Ez nehéz feladat?

SE: Az ultrahangozáshoz elég a bódítás, ilyenkor állva alszanak. A termékenyítésnél viszont fektetni kell őket. Ez már nehezebb, mert egy nagy testű állat nem maradhat sokáig fekve, a tüdeje nem bírja a súlyt.

MN: Hogyan sikerült mégis lefektetni?

SE: Traktorbelsőt használtunk. Felfújtuk, és mellé tettük őket, hogy rájuk dőljön, ne üsse, ne nyomja meg magát. Összehangolt csapatmunkára volt szükség, a németek az ultrahangozást, mi az altatást végeztük. Kiderült, hogy fizikailag minden esély adott a termékenyítésre, csak valószínűleg ők testvéreknek érzik egymást, mert az együtt töltött idő elég volt ahhoz, hogy ez kialakuljon bennük. 2001-ben - néhány kisebb kezelés után - elkezdhettük a programot. Lulunál voltak ciszták, kötőszövetes hegek, Easy Boy spermája pedig szuboptimális volt, de 2003-ra megszűntek az akadályok.

MN: Az állatvilágban ez a testvérdolog tudomásom szerint nem olyan nagy probléma. Lehetséges, hogy az orrszarvú intelligensebb, mint a többi állat?

SE: Ezt nem mondanámÉ Nem túl értelmes, hogy finoman fogalmazzak.

MN: Láttam, hogy van egy hely a kőfalon mélyedéssel, ahol a tülkét csiszolgatja. Ezt saját maga találta ki, vagy szándékosan szoktatták oda?

SE: A tülök csiszolgatása inkább unaloműző, olyasmi, mint az elefántoknál a himbálózás. Mi a mellvédhez szoktattuk, mert ha ott áll, jobban hozzáférünk, és nem is veszélyes, nem tud ráfordulni az emberre. Itt ultrahangozzuk például az emlőt, amihez nem kell semmilyen bódítás. Tehát az orrszarvú messze nem annyira intelligens, mint az elefánt, de néhány vezényszót ő is megért. Lulu megismeri és megkülönbözteti az ápolóit. Hárman vannak, közülük az egyiknek sokszor jobban szót fogad, mint a másik kettőnek. Azt is megengedi, hogy vért vegyünk tőle a füléből. Igaz, hogy ilyenkor a kő mellvéd felett állunk, nem közvetlenül mellette. Most szoktatjuk arra, hogy feladja a lábát. Néha sikerül.

MN: Mennyire ritka a széles szájú orrszarvú?

SE: Még tíz-tizenegyezer példány lehet belőlük.

MN: Úgy tudom, a tülkük miatt vadászták őket.

SE: Ez sajnos ma is így van. A tülökőrleményt Koreában és Kínában aranyárban adják el potenciafokozónak, és egyéb gyógyhatást is tulajdonítanak neki. Az orvvadászok válogatott módszerekkel vadásznak rájuk a huroktól a lőfegyverig.

MN: Mitől ilyen fontos ez az orrszarvúprogram?

SE: Ha megszületik a borjú, akkor ő lesz az első mesterséges termékenyítés eredményeképpen világra jövő orrszarvúbébi. Állatkertben már sokszor született, de mesterséges termékenyítéssel még soha. Kísérletek másutt is voltak, de eredménytelenül végződtek.

MN: Tavaly már volt egy próbálkozás. Az utolsó pillanatig úgy tűnt, sikerül, de mégis halva született a borjú. Mi volt a baj?

SE: A szüléskor elszakadt a köldökzsinór.

MN: Mennyi ideig tart az orrszarvú vemhessége?

SE: A szakirodalom leggyakrabban tizenhat hónapot ír, de olvastam már tizennyolcról is. Lulu vemhessége tizenhat hónapig és három napig tartott.

MN: Easy Boyt sosem említi, mindig csak Lulut. Pedig ő is nélkülözhetetlen volt.

SE: Igen, persze, ő "adta" a spermát. De most Luluért kell aggódni. A szülésig, 2007 elejéig még nagyon sok minden történhet.

MN: Állatorvosként került már igazán veszélyes helyzetbe?

SE: Egyszer a jegesmedve hátán varrtam össze egy kisebb sebet, és közben felébredt az altatásból.

MN: Mi történt?

SE: Kapott még egy kis altatót.

Figyelmébe ajánljuk