Van két álmom (Dóra Krisztina, Magyarország egyetlen kerekes székes futónője)

  • - gánóczy -
  • 2003. október 30.

Lélek

Magyar Narancs: Mióta vagy mozgássérült?

Két gyermeket nevel, három szobában él, és négy kerék nélkül nemcsak a hétköznapok, de a futás is elképzelhetetlen a számára. Speciális futószékről és a New York-i maratoniról álmodik.

Dóra Krisztina: Tizennégy éves koromban történt egy baleset. Leestem a cseresznyefáról, a gerincsérülés miatt nem lett volna szabad megmozdítani, de a barátaim mindenáron el akartak juttatni egy orvoshoz, motorra ültettek, és ez maradandó károsodást okozott.

MN: Baleseted előtt sportoltál valamit?

DK: Kosárlabdáztam és kajakoztam. Elég sok mindent kipróbáltam, de egyik sportágban sem voltam elég aktív és kitartó.

MN: A maratoni futást mikor kezdted el?

DK: Öt éve, 26 éves koromban. Az első két évben nem sportoltam versenyszerűen, legfeljebb csak annyiban, hogy elindultam a budapesti, illetve a magyarországi utcai futóversenyeken. Aztán kihagytam nyolc hónapot, s amikor visszaültem a székbe, rögtön a világbajnokságra kellett készülnöm.

MN: Miért ezt választottad?

DK: Egyrészt Magyarországon ezt senki nem csinálja a mozgássérült nők közül, másrészt úgy gondoltam, ez egy látványos sport, és hatékony eszköz lehet egyfajta szemléletváltásban, hogy másképp nézzenek ránk az emberek.

MN: Legjobb eredményeid?

DK: Az idei Európa-bajnokságon értem el. Amire nagyon büszke vagyok, az a 400 méter pályaatlétikai eredményem. Ott hetedik lettem, és ötödik maratonban. Utóbbira kevésbé vagyok büszke, mert időeredményem alapján sehol nem lennék, de szerencsém volt.

MN: A közönség keveset tud a mozgássérültek sportjáról. Az időeredmények alapján van például magyar csúcs?

DK: Persze, Leganza György tartja. ` is kerekes székes atléta, viszont csak maratonban indul, nem pályaatlétikázik. A világ leggyorsabb kerekes székes futója egyébként egy óra huszonvalahány perc alatt teszi meg a maratoni távot. Nálunk a fiúk olyan egy óra 55 perc körül futnak. Én még nagyon messze vagyok ettől, a legjobb mért maratoni időm 2 óra 22 perc.

MN: A mozgássérülteknél élesen elválik az, hogy ki számít amatőrnek, illetve profinak?

DK: Nem annyira, ez inkább az épek sportjában jellemző. Amatőrök tulajdonképpen nincsenek is, legfeljebb arról beszélhetünk, hogy egy mozgássérült szabadidő-tevékenységként űz egy sportágat. A sportok többségéhez egyébként speciális eszközök szükségesek. Ezek rendkívül költségesek, így a kezdők többnyire saját székükben, saját eszközeikkel kezdenek sportolni, vagy olyan sportszereket kapnak, amelyeket jelenlegi profi sportolók nem használnak. Ezek használtak, nem testre szabottak, nehéz velük eredményt elérni. Ilyenkor kellenének a szponzorok, csak hát Magyarországon a fogyatékossportban a cégek nem látnak fantáziát. Nincs reklámlehetőség, nincs médiamegjelenés.

MN: Mennyi idő kell, hogy nemzetközi versenyekre kikerülj? Változik ez szakáganként?

DK: Abszolút. A legnehezebb az atlétika és az úszás. Én három és fél év után vettem részt először nemzetközi versenyen, és megdöbbentett, mekkora a különbség a hazai és a külföldi versenyzők között. Technikai felszereltség terén például szakadéknyi. Egy profi futószék súlya mindössze 6 kilogramm és akár 40 km/h sebességre is képes - az ára azonban meghaladja az egymillió forintot, egy pár első magas nyomású gumi 25, egy pár kesztyű 20 ezer forint. A hátrányos helyzet azonban nemcsak a technikai feltételeknek köszönhető, hanem annak is, hogy nincs kidolgozott edzésmódszertan a mozgássérültek számára, így nincs speciális edzőnk sem. Az én edzőm atlétikai edző, "főállásban" az épekkel foglalkozik. Vagyis amit át lehet ültetni az épek sportjából a fogyatékosokéba, azt átültetjük, amit nem, azt meg kitaláljuk vagy jól, vagy rosszul.

MN: Azt mondod, hogy a paralimpia magyar résztvevőinek sincs saját edzőjük?

DK: Csak két-három olyan edző dolgozik, aki mind az épek, mind a fogyatékosok sportjában otthon van. Elképzelhető egyébként, hogy létrehoznak egy parasportlabort. Ebben mondjuk meg lehetne nézni, mennyi a tested sótartalma, milyen edzettségi állapotban vagy, milyen szinteket, mutatókat érhetsz el a testeddel.

MN: Egyszer azt nyilatkoztad, hogy a futást a száguldás miatt csinálod. Mekkora sebességre vagy képes a futószékeddel?

DK: Ki tudom tekerni a 24 km/h-t, de megtartani csak 21-22-t. Ez vízszintes talajra és egyenes szakaszra érvényes. Lejtőn akár 65 km/h-t, de ez életveszélyes. Nagyon hosszú táv kell, hogy lelassulj, s elég rámenned egy kavicsra, már az felboríthatja a kocsit. Egyébként a kerekes széken egy fék van, az első kerekeken. Egy merev vázat képzelj el, ami úgy van beállítva, hogy ha nem változtatsz a kormányon, egyenesen tart, illetve karmozdítással egy ívet vesz fel, s így kanyarodsz. A lényeg az, hogy a karod minél kevesebb időre vedd le a kerekekről, mert ezzel időt és sebességet vesztesz.

MN: Mikor láthatunk profi futószékben versenyezni?

DK: Hamarosan. Tavasszal nyertem 1,2 millió forintot a Wesselényi Sport Közalapítvány egyik pályázatán. A pénzből egy futószéket szeretnék vásárolni. Ehhez azonban ki kell utaznom az Egyesült Államokba, ami nem csekély szervezést igényel. A kiutazás költségeit a munkahelyem, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium fedezi. Ha minden igaz, novemberben kijutok. Hétfőn méretet vesznek, pénteken kezembe adják a futószéket, vasárnap pedig már indulhatok az új székkel a New York-i maratonin. Ezzel egyszerre két álmom is megvalósulna.

- gánóczy -

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarországon a fogyatékkal élők száma 600-700 ezer közé tehető. A WHO szerint minden ötödik család érintett a kérdésben. Hazánkban mintegy 700 iskola áll a tanulásban akadályozott tanulók rendelkezésére.

2000-től csak versenyigazolvánnyal vehetnek részt a mozgássérültek a sportversenyeken. Eddig 5500 igazolványt igényeltek, s mintegy 1400-an kapták meg azt. Hivatalos adat nincs arról, hogy hány mozgássérült végez sporttevékenységet Magyarországon.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.