"Olvasói levelek" - Vajúdnak a hegyek

  • .
  • 2010. november 18.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2010. október 21. Tisztelt Szerkesztőség! Megdöbbenve olvastam cikküket, amit az otthon szülésről írt egyik nő kollégájuk.
Számomra érthetetlen, hogy ebben az újságban ilyen cikk jelent meg ebben a témában. Először is nem értem, hogy miért nem esik bővebben arról szó, ahogyan Geréb Ágnessel a hatóságok bánnak. Azt gondolom, hogy attól függetlenül, mit gondol valaki az otthon szülésről, demokratikus jogokat sért a rendőri magatartás és a függetlennek hívott igazságszolgáltatás, ez kétségtelen. Ezt mindenképpen szóvá kellett volna tenni! Másodszor az is nyilvánvaló, hogy a cikk írója mit gondol az otthon szülésről: elítéli azt, és természetesen Geréb Ágnest is. Több oldalról körüljárja a kérdést, de mintha mindig arra lyukadna ki, hogy ez a Geréb Ágnes milyen megengedhetetlen dolgokat művel. Ez számomra közel sem objektív tájékoztatás, amit ettől a laptól én várok.

A helyzet pofonegyszerű, a nőgyógyászoknak baromira nem jó, ha otthon szülést lehet választani Magyarországon, vagy ha netán születésházak is lennének. Geréb Ágnest pedig ezért rács mögé kell dugni, jó sokáig. Az otthon szülésről pedig annyit, hogy nyilván azért lehet választani az összes nyugati országban, mert nem veszélyesebb a kórházi szülésnél, egészséges várandósság után.

Az itthoni feltételekről egy pár szót még. A Napvilág Születésház bábái csak akkor vállalják el a kismamákat, ha azok részt vesznek egy egyhetes tanfolyamon. Több vizsgálati eredmény is szükségeltetik még, amikkel ki lehet zárni bizonyos komplikációkat. Én kevés helyen éreztem magam annyira elégedettnek az ellátással, mint ott. Alaposan átgondolt, jól megszervezett, informatív volt a tanfolyam, és nagyon emberi is. Mintha nem is ebben az országban lenne az ember, hanem egy kicsit nyugatabbra. Itt szeretnék köszönetet mondani minden hivatalos szervnek, akik eddig hagyták működni a születésházat, és nagyon jó lenne, ha úgy működhetne tovább, ahogy eddig tette. Egy feltétel hiányzik ma ebben az országban az otthon szüléshez: az orvosok, mentősök, hétköznapi emberek elfogadó, talán úgy is fogalmazhatnánk, hogy intelligens hozzáállása.

Még egy fontos dolog. Ha már veszi a cikk szerzője a bátorságot és bővebben taglalja azt, hogy mi történt október 5-én, mindenképpen meg kellett volna említeni a média felelősségét a tájékoztatásban és a közvélemény formálásában. Igencsak ellentmondásos híreket kaptunk, például azt, hogy a bábák nem hívtak mentőt. Felháborító! Nyilván csorgatták a nyálukat, hogy életveszélybe került egy baba? És ezt az emberek többsége el is hiszi. Geréb Ágnesről azt a benyomást keltik, hogy felelőtlen, azokról pedig, akik otthon szülnek, azt, hogy elment az eszük, gyerekgyilkosok. Igazán megtehette volna az újságírónő, hogy ezt szóvá teszi. Ugyanis Geréb Ágnes ügye már rég nemcsak az otthon szülésről szól, hanem leginkább rólunk, nőkről, a demokráciáról, alapvető emberi jogokról.

Jung Zsuzsanna

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.