Gyurcsány Ferenc kellemetlen igazsága

  • Keszthelyi András
  • 2016. május 11.

Political Animal

Gyurcsány Ferenc megint belecsapott a lecsóba. A volt miniszterelnök szokás szerint jobban lát a pályán, mint ellenzéki riválisai, és szokás szerint ki is mondja azt, amit lát. Felismerésének igazságából semmit sem von le az a tény, hogy napokkal később a biztonságos baloldali vezérmédium, a Népszabadság hasábjain volt kénytelen pontosítani állítását.

A Somogyi Hírlap szerkesztőségében tett kijelentését főként a kormányközeli média értelmezte úgy, hogy Gyurcsány szövetséget kötne a Jobbikkal. Ám nézzük, mit is mondott valójában: „De lehet, mindegy, mit mondunk majd, mert a tapasztalatok szerint az emberek – úgy Tapolcán, mint Salgótarjánban is – előbb balról jobbra, majd jobbról balra átszavaznak a legesélyesebbnek tartott ellenzéki jelöltre. Bekövetkezhet tehát az, amire nem gondolt Orbán Viktor, hogy a centrális erőtér fölött létrejöhet a bal- és jobboldali összefogás. Előfordulhat, hogy a három nagy blokk – a baloldali ellenzék, a Jobbik és a Fidesz–KDNP – egyike sem szerzi meg a voksok 50 százalékát, s nyílt koalíciót sem köthetnek egymással. Megjegyzem: egyáltalán nem lelkesednék érte, de már nem tudom kizárni, hogy lesz majd olyan jelentős nyomás a szavazópolgárok részéről, hogy a 2/3-os törvények lebontása érdekében összefogjanak a mostani kormányzaton kívüli erők. Lehet, hogy nagyon fura véget ér majd a mai rendszer.”

Lett is nagy zúgás minden oldalon. A jobboldal reakcióit említettem, ám a demokratikus ellenzék Facebook-posztjai is izzottak, hiszen korábban az volt a kánon, hogy a Jobbikkal nem, nem, soha.  Pár nappal később jött a pontosítás a Népszabadságban, majd a DK nem hivatalos blogja is igyekezett csillapítani a kedélyeket. Mindenki megnyugodhat, az ördög patája továbbra is oda van rajzolva Vona Gábor cukiságkampánya mögé. Vagy mégsem?

Az egyik jobboldali hírportál tegnap közzétett a kaposvári lakossági fórumról egy sajátosan vágott hangfelvételt, amelyen a volt miniszterelnök egyebek mellett azt mondja: „Ha a szavazók sokaságában nagyon erős a leváltási szándék, az ördöggel is összeállok, csak ne a Fidesz maradjon. Akkor az történik, mint Tapolcán meg Salgótarjánban.”

Gyurcsány Ferenc egy fontos, de diszkréten elhallgatott problémára hívja fel a figyelmet, noha igyekszik állításai élét tompítani. Amit állít, arról mindenki tudhat, ha számol, de senki sem mondja ki, mert végtelenül cikinek tartja, akár a Jobbik, akár a demokratikus ellenzék felől nézi. A DK elnöke ugyanis annyit mondott, hogy az időközi választások tapasztalatait figyelembe véve 2018-ban előállhat egy olyan helyzet, amikor egyetlen nagy tömbnek sincs abszolút többsége. Sem a Fidesznek, sem a Jobbiknak, sem a valamilyen formában újra összefogó baloldalnak.

Ha pedig így lesz, akkor az ellenzék vagy a Fidesszel köt koalíciót, vagy a Jobbikkal állapodik meg. Vagy marad továbbra is ellenzékben. Ha a Fidesz bármilyen formában kormányon marad, kevéssé valószínű, hogy asszisztálni akarjon saját rendszere lebontásához.

2018-ban vagy bármikor nem elég győzni: az Orbánék által kiépített közjogi-hatalmi rendszert kell megváltoztatni ahhoz, hogy biztonsággal ki lehessen zárni a Fidesz-uralom belátható időn belüli újratermelődését. A 2002-es kormányváltás tapasztalatai azt mutatják, hogy a közhatalmi funkciókat betöltő Fidesz-káderek távozása mandátumuk lejártáig nem várható. Ellenben minden lehetséges eszközzel szembeszegülnek az új kormány akaratával. Ez a tapasztalat mondatta az akkori sportminiszterrel (későbbi miniszterelnökkel), hogy a Fidesz árnyékállamot épít.

A rendszert megváltoztatni csak kétharmaddal lehet. Jelen pillanatban valószínűtlen forgatókönyvnek tűnik, hogy bármely politikai erő kétharmadot szerezzen. De a kétharmad létrehozható, ha összefognak „a mostani kormányzaton kívüli erők”. Nem feltétlenül a közös kormányzásra, hanem a rendszer közjogi lebontására szövetkeznek.

A lakossági fórumon azonban ennél erősebb állítás hallható. Gyurcsány világosan fogalmaz, amikor azt mondja, hogy Orbán Viktor leváltására akár az ördöggel (értsd: a Jobbikkal) is szövetkezne. A megvalósítás nehézségeiről majd egy másik alkalommal szólunk. Egyelőre érdemes ízlelgetni a gondolatot.

A szerző politikai elemző. Két korábbi miniszterelnök (Bajnai Gordon, előtte Gyurcsány Ferenc) politikai főtanácsadója volt.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.