A komáromi faló - Az MSZP romlása belülről és lentről nézve

  • Mészáros Gyula
  • 2010. szeptember 2.

Publicisztika

Az önkormányzati választásokra készülő MSZP néhol igen furcsa jelöltállítási folyamatának tipikus példája a komáromi polgármesterjelölt-választás, amin a jobboldaliak hátradőlve mosolyognak, és amire a fogyatkozó baloldali tábor egyre elkeseredettebben legyint.

Az önkormányzati választásokra készülő MSZP néhol igen furcsa jelöltállítási folyamatának tipikus példája a komáromi polgármesterjelölt-választás, amin a jobboldaliak hátradőlve mosolyognak, és amire a fogyatkozó baloldali tábor egyre elkeseredettebben legyint.

"Jobboldali jelölt az MSZP csodafegyvere" - hasonló címekkel több országos orgánum is hírt adott róla, hogy a párt által támogatott polgármesterjelöltnek és az MSZP-lista vezetőjének Vitéz Márkos Attila vállalkozót, a helyi Lovas Színház tulajdonosát választották. A sajtóban megjelent képtelen és buta nyilatkozatok, a terjedő névtelen levelek, a szimpatizánsok felém záporozó, nem meglepő módon értetlenkedő kérdései miatt választókerületi elnökként felelősségem tisztázni a helyzetet még akkor is, ha a kibeszélés nem a legszerencsésebb megoldás, illetve vesztes polgármesterjelölt-aspiránsként ellenérzéseim nyilvánvalóak.

*

A jelölt személye összeegyeztethetetlen a párt elveivel. Márkos Attila mind az MSZP taggyűlése előtt, mind több újságíró kérdésére válaszolva büszkén vállalta jobboldaliságát, s azokat a Sacra Corona és a Magyar Nemzet Feltámadása nevű revizionista, Jobbik- és Magyar Gárda-címerrel ékeskedő internetes klubokat, amelyeknek máig tagja. Állítása szerint üzleti érdekből. A korrupció bugyraiban vergődő pártnak valóban szüksége van erre a hozzáállásra. Márkos ideológiailag kiforrott véleménye szerint "nincs jobboldal és baloldal, Komárom van, nemzet van". Nem tudom, MSZP van-e, mert a pártokfelettiségét hangsúlyozó Márkos egyrészről független, az MSZP által (anyagilag is) támogatott polgármesterjelölt, másrészről az MSZP hivatalos jelöltje az egyik választókerületben, ráadásul a párt listavezetője. Miért akar olyasvalaki félig a párt jelöltje lenni, akinek cikibb a szegfű, mint a gárda?

Márkos Attila importálta saját csapatát, így a város nyolc egyéni képviselőjelöltjéből csupán kettő tagja az MSZP-nek. A párt mai támogatottságát figyelembe véve az egyetlen biztos listás befutó hely tehát a baloldali értékekkel minden bizonnyal tisztában levő, a pártot már most is büszkén vállaló, és azt az elkövetkező négy évben várhatóan kiválóan képviselő Vitéz Márkosé, aki bevallása szerint 2006-ban kis híján a Fidesz polgármesterjelöltje lett.

A párt taggyűlése előtt elhangzott ígéretek szerint a Márkossal felálló fiatal csapat győzelmet és önkormányzati többséget hoz. Ez az "összefogás jelöltjétől" valóban elvárható, csak hát ő nem bírja sem a külön listát és polgármesterjelöltet állító LMP, sem a Civilek támogatását; a Fidesz és a Jobbik szavazóinak elcsaklizásához pedig meglátjuk, hogy elegendő lesz-e az egyik szórólapjáról és plakátjáról "lefelejtett" szegfű. A fiatalításra vágyó, a PC fogalmát nem ismerő, a párt szavazóbázisát és tagságának nagy részét az eddigi visszajelzések alapján nyilatkozatával megsértő Nagy Zoltán városi elnök kijelentette, hogy "50-60 évesekkel nem sok babér teremne". Valóban, a 49 éves Vitéz Márkos (és csapatának 50 év körüli és feletti tagjai) hatalmas - Nagy Zoltán szavaival élve "történelmi" - generációs megújulást hozhatnak.

Zatykó János, a több mint egy évtizedig regnáló szocialista polgármester nyilatkozataiban nem mondott igazat, amikor a sajtónak kijelentette, hogy már négy éve eldöntötte, nem indul 2010-ben. Legalábbis közben (talán a párt népszerűségét figyelve) többször meggondolhatta magát, ugyanis indulását még sokáig lebegtette, miként az a 2010. június 11-i küldöttértekezleten is történt. Ezzel összefügg, hogy a Márkossal szintén szövetséges Nagy Zoltán az országos pártvezetés által kijelölt végső határidő utánra hívta össze a taggyűlést, melyen a pártvezetéssel emlékei szerint "csak informálisan egyeztetett" jelöltet beterjesztették. Az ún. "csak informális egyeztetés" azt jelenti, hogy erre a döntésre rábólintottak a Jókai utcában?

*

Hogyan lehetséges, hogy a párt egyes helyi vezetői elszabadult hajóágyú módjára hozzák elvtelen döntéseiket? A hal nem csak a farkától bűzlik - két tanulság mindenképp adódik az egész párt számára.

A posztgyurcsányi korszakban a hatalomtechnikával elfoglalt vezetők képtelenek voltak a platformok, az ideológiák és érdekek hullámain úrrá lenni. Indulhattunk volna antigyurcsányista, antikapitalista, hagyományos szocdem, globalizációkritikus irányba, mögé állhattunk volna teljes mellszélességgel Bajnainak, csinálhattunk volna posztmodern baloldalt, fúrhattuk volna kevesebbet a gyurcsányizmust. Zöldek is csak az LMP-t irigylő szórólapjaink lettek. Az utakat Földestől Gyurcsányig, Böcskeitől Gallóig, Szanyitól Vitányiig vagy Sziliig tucatnyian mutatták, több irányba. Sok szék között a padlóra estünk, teljes az ideológiai zűrzavar. Ma már egy jobboldali polgármesterjelölt is vállalható, ma már ingyenes BKV-val is lehet kampányolni, ma már az MSZP polgármesterjelöltje normatívan kijelentheti, hogy nincs baloldal. Én nem lájkolom az "ördöggel is szövetkezést".

A mai bomlás másik oka szervezeti. A sűrűn ismétlődő kongreszszusok határozatai, irányelvei nem értek célt. Az erők eredője helyett status quónak álcázott tehetetlenség lett úrrá, a bázisdemokrácia talaján anarchiát arattunk. Jobboldali pártokat harsányan bolsevistázunk, de nem jut eszünkbe, hogy szervezeti rendszerünk alkalmatlan a hatékony irányításra: ha az lenne, egyetlen komáromi, újpalotai stb. eset sem fordulhatott volna elő. Belevesztünk az elvtelen hatalomtechnika, a semmit érő alkuk átláthatatlan rendszerébe. Életképes az a párt, ahol a pártvezetés nem tudja, hogy ki egy húszezres városban a polgármesterjelöltjük?

A fent említett interneten terjedő levelek egyike így fogalmaz: "Ha elvtelenül, rövid távú morzsákért feladunk minden elvet, ha vállalhatatlan arcokat ültetünk marketingeszköznek a plakátra és az önkormányzatba, nem lesz mit újjáépíteni (...). Elesni el lehetett volna becsülettel és tiszta szívvel is. Tanulság ez a párt minden szintjén."

Komárom nem elesett, hanem feladták a semmiért cserébe. A pártban október 3. után fejétől a farkáig súlyos személyi változásokban is megmutatkozó, egyirányú, határozott ideológiai váltásra és gyökeresen új szervezeti struktúrára van szükség, akár kilépések és sértődések árán is.

Különben a villanyt Vitézek, hatalomtechnikusok, semmitmondó kongresszusi nyilatkozatokat gyártó ideológiai bohócok oltják majd le, akiknek még egy átkozott őszödi beszédet sem lesz gerincük elmondani.

A szerző politológus, a Komárom-Esztergom megyei 4. sz. választókerület MSZP-elnöke.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.