Ágyúval verebekre

  • 1997. november 6.

Publicisztika

Helyesen tette-e a rendőrség, hogy feloszlatta a Metész hétfői budapesti tüntetését - amelyen földműves elvétve, ha akadt -, és nem engedte meg azt, hogy néhány tucat szélsőjobboldali, első reflexből zsidózó bajkeverő hülyeségeket kiabálhasson a főváros forgalmas részein, továbbá, hogy előállította Zacseket, a hangyászt, Pongráczot meg további két tucat személyt?

Helyesen tette-e a rendőrség, hogy feloszlatta a Metész hétfői budapesti tüntetését - amelyen földműves elvétve, ha akadt -, és nem engedte meg azt, hogy néhány tucat szélsőjobboldali, első reflexből zsidózó bajkeverő hülyeségeket kiabálhasson a főváros forgalmas részein, továbbá, hogy előállította Zacseket, a hangyászt, Pongráczot meg további két tucat személyt?

Valamint: elbírta volna-e a magyar demokrácia azt, hogy ha a hivatalos rendőri tiltás és annak bírósági megerősítése dacára Zacsek ama felvetésére, miszerint ő mindössze baráti összejövetelre érkezett a Hősök terére, a rendőrség azt feleli: oppardon, akkor tessék csak nyugodtan tülkölni meg beállni baráti körileg a kereszteződésekbe?

Eléggé szar kérdések ezek, sajnos.

A Köztársaság törvényei betartattak, és ez jó hír. Az esetleg nem nagyon jó hír, hogy a Köztársaság ama törvénye, miszerint a rendőrség bizonyos felvonulásokat betilthat, nem nagyon jó törvény. A rendőrség a betiltáskor nyilván politikai szempontokat is mérlegelt; márpedig a rendőrség ne mérlegeljen politikai szempontokat, hisz nem ez a dolga. Ezt a demonstrációt simán engedélyezhette volna: forgalomlassítani hétfő délután Budapesten annyira feltűnő, mint munkabeszüntetni a Kárpótlási Hivatalban: a kutya nem veszi észre. Ha meg a tüntetésen esetleg gyűlöletre uszító jelszavakat kiabálnak, akkor a kiabálókkal szemben utólag el lehet (kell) járni.

A rendőrség a saját maga által kiélezett helyzetben aztán már aligha tehetett mást, mint hogy erőszak alkalmazásával vessen véget a baráti összejövetelnek. A törvény, az törvény.

De Zacsek meg a Metész ekkor már mindenképpen nyerésben voltak.

Benne az összes híradóban, tíz percig.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.