El Nino, La Nina: Hímnem, nőnem

Tudomány

Sokszor hallhattunk az utóbbi évtizedben az El Ninóról, ám a legtöbb médiafogyasztó még mindig keveset tud e jelenségről. A híradások alapján úgy hiheti, megint valami sosem tapasztalt, újszerű anomáliáról van szó. Pedig nem.
Sokszor hallhattunk az utóbbi évtizedben az El Ninóról, ám a legtöbb médiafogyasztó még mindig keveset tud e jelenségről. A híradások alapján úgy hiheti, megint valami sosem tapasztalt, újszerű anomáliáról van szó. Pedig nem.

Az El Nino kifejezés a magyar tudományos népszerűsítő sajtóban először a kilencvenes években bukkant fel, többnyire a világ legkülönbözőbb helyein előfordult viharok, áradások, illetve szárazságok, erdőtüzek magyarázataként. Pedig az El Nino jelenségét először 114 évvel ezelőtt ecsetelte egy perui hajóskapitány a helyi földrajzi társaság kongresszusán. Elmondása szerint évszázadok óta így hívják itt a halászok a halakban gazdag hideg vizet csapásszerűen felváltó meleg áramlatot - s azért éppen El Ninónak (Kisgyermek - vö. Kisded), mert a szokatlan esemény valahogy mindig karácsony környékén (vigyázat, ez ott a nyár kellős közepe!) kulminál.

La Nina visszavág

Az El Nino jelenlegi ismereteink szerint egy, a Csendes-óceán vidékén 2-7 évente előforduló anomália, amely egyaránt érinti a tengeráramlásokat, az óceán fölötti légkörzést és az óriási térségen belüli légnyomáseloszlást - annál is inkább, mert mindezek szoros kapcsolatban vannak egymással. A Csendes-óceán normálállapotát leginkább a Walker brit tudós által először leírt, majd róla elnevezett cirkuláció jellemzi. Ekkor a Csendes-óceán nyugati medencéjét (Ausztrália, Indonézia és környéke) meg az Indiai-óceánt általában alacsony légnyomásértékek, míg a keleti zónát (pl. Tahiti) alapvetően magas légnyomás uralja, az uralkodó szelek keletről nyugat felé fújnak, a melegedő vizet szállító tengeráramlatok az óceán középső, Egyenlítő menti zónájában nyugat felé tartanak, míg Dél-Amerika parti vizeit a hideg (és ezért halban gazdag) Humboldt-áramlás uralja, ami kinn a szárazföldön meggátolja a csapadékképződést. Az El Nino beköszöntét éppen az uralkodó légnyomásviszonyok radikális megváltozása jelzi (vigyázat, nem okozza!): ekkor Indonézia, Ausztrália és általában az Indiai-óceán felett megnő a légnyomás, míg a Csendes-óceán keleti medencéjében lecsökken. Ráadásul az uralkodó szélirány is megváltozik: a keletről nyugatra fújó passzátszelek gyengülnek, esetleg meg is fordul az irányuk. Ezzel egy időben az Indiai-óceán és a Csendes-óceán nyugati része felől erős meleg áramlatok indulnak Dél-Amerika partjai felé. Korántsem örülnek ennek a halászok, mivel a meleg áramlat meggátolja a hideg tengervíz feláramlását az óceán mélyebb részeiből, ezért eltűnnek a halak - velük együtt a halevő madarak is, ami meg a guanóbányászok kedélyére hat érzékenyen. Mindez persze a gigantikus méretű Csendes-óceán nyugati medencéjében sem készteti gondtalan örömködésre az ott lakókat. A hatás itt éppen ellentétes: a keletre áramló meleg tengervíz helyére hidegebb kerül, ami stabilizálja a leszálló légáramlást: csapadék alig esik, ennek pedig, piromán fajtánknak hála, hamarosan gigantikus bozót- és erdőtüzek az eredményei - ahogy azt többször is tapasztalhattuk Ausztráliában és Délkelet-Ázsiában. Kínában ehhez még rettenetes aszály és porviharok társulnak - idén is, jelezve, hogy már megint El Nino-körülmények uralkodnak, majd meglátjuk, meddig. Általában azt mondják, ha az anomália öt hónapnál tovább tart, akkor már nem átmeneti El Nino-kondíciókról, hanem hosszabb epizódról van szó - ilyen durva volt mostanában az 1982-83-as és az 1997- 98-as Kisded.

Az óceáni oszcilláció logikája szerint az inga természetesen mindkét irányban kileng: a visszahatás a La Nina (mily meglepő: Kislány) nevet viseli. Amikor - szigorúan, rendre El Nino után - fellép, szokatlanul alacsony lesz a légnyomás Délkelet-Ázsia és Ausztrália csapadékban amúgy is gazdag térségei meg úgy általában a Csendes-óceán nyugati medencéje felett: bőséges monszuneső öntözi e vidéket, gyakorta katasztrofális áradásokkal "enyhítve" a korábbi aszályt - általában ez oltja el az erdőtüzek megfékezhetetlennek hitt fészkeit. Az óceán túloldalán mindez helyreállítja a perui halászok önbecsülését - ugyanakkor még a szokásosnál is durvább aszályt okozhat a dél-amerikai partvidéken. S hogy egy újabb bizonyítékát adjuk az óceáni és légköri cirkuláció biztosította távhatásnak, a La Nina a tapasztalat szerint súlyosbítja az észak-atlanti hurrikántevékenységet (lásd a tavalyi évet!), miközben a Csendes-óceán nyugati medencéjében is az átlagosnál több trópusi viharral (tájfunnal) kell számolni.

Véget érnek a csaták

Az El Nino hatása ezzel ellentétes. Az előbb említett zónákban csökkenti, ellenben a Csendes-óceán középső és keleti területein növelheti a trópusi viharok kialakulásának veszélyét, amelyek némelyikének maradéka akár az Egyesült Államok amúgy módfelett száraz délnyugati részét (Kalifornia, Arizona) is bőséges csapadékkal öntözheti.

A csendes-óceáni oszcilláció alighanem kapcsolatban van az Európa klímájára közvetlenül ható észak-atlanti oszcillációval is, de az ennél is közvetettebb kapcsolatok, ha lehet, még szórakoztatóbbak. A tavalyi durva viharszezon után a beijedt amcsik újabb Armageddonra számítva jó alaposan bespájzoltak üzemanyagból, felhajtva ezáltal a benzin árát. Most viszont, hogy úgy tűnik, az idei év sokkal harmatosabb a tavalyinál (azért még hoszszú a szezon!), rögvest visszaesett a benzin iránti kereslet, az üzemanyag ára csökken a világpiacon - ennek következtében nálunk az általános drágulás közepette éppen a benzinkútnál kell kevesebbet fizetni.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.