Koncert

Best of Gregory Porter repríz

Zene

Best of Gregory Porter repríz – ez lehetett volna a sapkás fekete bariton MoM Sport rendezvényhelyszínen adott koncertjének a címe. Mintha még mindig be akarná hozni, hogy a 2015-re meghirdetett első itthoni fellépése elmaradt, pedig azóta Veszprémben és végre Pesten is megtapsolták. Porter édesanyja Nat King Cole-lemezeit utánozva próbált először énekelgetni, de a fiú egyik első meghívása is egy Cole-emléklemezen való közreműködésre érkezett Hubert Laws fuvolástól 1998-ban. Innen jött a musicalszínpad, majd 2010-ben az első szólólemez. De pályája csak később, a Liquid Spirit (2013) és a Take Me to the Alley (2016) című albumok slágereivel kezdett felfelé ívelni, vagyis miután az énekest a Blue Note kiadó vette szárnyai alá. Azóta ezekből megjelent egy koncertfelvétel is, nagyjából ezt hallhattuk most is. Sőt majdnem hangról hangra azt, amit idén, egy wiesbadeni koncertjén az ARTE tévécsatorna rögzített. Porter maga írja számait főleg középtempóban, blues és soul alapon, sok jazzhatással. Harmóniában csak elvétve különböznek egymástól a nóták, mintha végig a moll hatos akkord és a dominánsa szólna, és mintha Porter csak pillanatokra lenne hajlandó lelépni a lá-pentaton fokairól. A kísérői mind az öten vérbeli jazzmesterek, töltenek, fokoznak, kontúroznak. A kiváló alaptrió mellett Tivon Pennicott tenorszaxofonja és Ondre J (vagyis a cseh Ondřej Pivec) Hammond orgonája találja meg leginkább a kellő hangulatot. Az ének és a zenekar nagyobb része elég jól érvényesült az embert és technikát próbára tevő MoM Sportban, ahol persze szóba sem jött, bár én örültem volna, ha Porter legutóbbi lemezéről, a Nat King Cole-repertoárból is felcsendül valami, ami ebből az egyvonalú, egyenletes soulmotorozásból kicsit kizökkent.

 

MoM Sport, november 19.

Figyelmébe ajánljuk

Teáskanna a teremben

Nem csak nálunk tartják nagyobb becsben a géniuszokat szolgáló sótlan előadóművészeket, akik szótlan engedelmességgel, önmaguk feladásával látnak neki az évszázados mesterműveknek, és nem csak nálunk gyanakodnak rögtön azokra, akikben felfedezhető az excentrizmus csírája.

Megyünk a pokolba

  • SzSz

A Mad Max-filmek azt mutatják be, hogy van élet a civilizáció összeomlása után is; nem túl szép, nem túl vonzó, nem is túl emberi, de van.

A felejtés hullámain

Az irodalomtörténész, kritikus 2020 tavaszától 2023-íg írt blogot demens édesanyja otthoni gondozásáról, s esszészerű posztjait most egybeszerkesztette. 

Terhek alatt

  • Kiss Annamária

Nehéz Magyarországon független színházat csinálni, ez az előadás pedig kemény látlelete ennek az állapotnak.

Kell egy pont

Amikor azt javasoljuk olvasóinknak, hogy az önkormányzati választásokon az ellenzék jelöltjeit támogassák szavazataikkal, két dolgot érdemes tisztázni.

Változó idők

Brüsszel öt éve… Emlékszünk még egyáltalán, mi is történt velünk ezalatt? Nos, 2018 végén, 2019 elején az EU egy hosszabb, hét-nyolc éves növekedési ciklus vége felé járt. Általános volt a várakozás, hogy a pénzbőség, az alacsony kamatok és a stabil növekedés korszakának hamarosan vége lehet.

Nézd csak, szivárvány!  

Békéscsabán a tíz éve polgármester Szarvas Péter (Hajrá, Békéscsaba) a favorit június 9-én. A városban a narancsszínű Fidesz mellett létezik a lila és a fehér Fidesz is. Egyesek szerint az ellenzék az eddigi leggyengébb eredményét is alulmúlhatja, mások úgy vélik, nem vészes a helyzet.

 

Túl a vörös vonalon

Beterítik az országot a HÁBORÚ feliratú plakátok, a gyerekek sem bújhatnak el előlük. A kicsikben félelmet és szorongást kelthetnek, pedig nem ez az első propagandaszlogen, amelyet akár egy játszótéren is visszahallhatunk.

 

Virtus

Mindkét ellenzéki polgármesterjelölt a másik visszalépésére vár Győrben. A fideszes Dézsi Csaba András polgármestert a volt városvezető Borkai Zsolt indulása hozta nehéz helyzetbe – utóbbi most látszólag feladta. A DK-s és a civil jelölt azonban, úgy tűnik, inkább végig kitart.