Lemez

Estafest!: Bayachrimae

Zene

Hogy kicsoda a micsodával? Ha az első furcsálkodást legyűri az ember, fesztiváli hangulatba kerülhet: négy nagy tudású holland zenész örömzenél, szabadon és vidáman. Ezt akarták hirdetni rögtön az együttes nevében, felkiáltójellel. Harmadik – magyar lemezcégnél megjelent első – albumuk címe ennél kicsit bonyolultabb: a Bayaka egy közép-afrikai nép neve, a Lachrimae pedig egy ettől igen távoli zenei inspiráció: John Dowland angol reneszánsz komponista 1604-ben ki­adott ciklusa, melynek címlapján a szerző megjegyzi, hogy a könny jöhet ám a zene öröméből is. A két pólust a zenekar szerint a dallamvonal elsőbbsége köti össze, és a szokatlan felállású, dob és bőgő nélküli kvartett (brácsa, szaxofon, gitár, zongora) valóban ezzel tűnik ki leginkább, a két utóbbi is meló­dia­centrikusan szólal meg. Az akkordikus talapzatot és néha a lüktetést is inkább a rugékony és könnyed gitár adja, Anton Goudsmit, az együttes meghatározó muzsikusa kezében. Ő egyébként a New Cool Collective, a Ploctones és Eric Vloimans trombitás révén régi ismerőse a magyar közönségnek, aktuálisan ő vezeti a holland ifjúsági jazz-zenekart.

Hárman az Estafestből már külön-külön elnyerték a legfontosabb nemzeti jazzdíjat. Amikor a zenekar nyolc éve megalakult, mind a négyen duóztak már egymással, de a négyes új minőséget produkált kamarázásban. A kultúrtörténeti és zenei nyitottság nemcsak a kéttételes (előbb a második tétel!) címadó kompozícióban érhető tetten, hanem hosszú, öntetszelgő szólóktól teljesen mentes, befogadható, de sosem konvencionális formákra épülő, rövid, mesélős, rögtönzött számaikban. Magával ragadóak a groove-osabb darabok, de értem, hogy a harmadik albumukon miért főleg a kevésbé kicsattanó, elmélkedőbb témákat és ötleteket dolgozták ki. Ez a műhely, újra szögezzük le, már rég odagombostűzte Pestet az európai jazztérképre.

BMC Records, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.