lemez - TANKCSAPDA: MINDEN JÓT

  • Kovács Bálint
  • 2009. október 29.

Zene

Vajon miért érzi úgy egyre több zenekar, hogy a kerek évfordulóikon nem elég kiadni egy best of-lemezt, aztán valami gigantikus turnéra indulni, hanem még az adott évben megjelenő albumnak is feltétlenül önreflexívnek kell lennie?

Ebbõl itt sem sül ki semmi jó, csak az olyan felettébb kínos szövegek, mint hogy "Egyre gyorsabban, egyre többet, pont úgy, ahogy régen Johnny is tette", ami után hangulatfestés gyanánt nyugodtan el lehetne ismételni A legjobb méregnek a fej falba verésérõl szóló passzusát is. De könnyû lenne a felesleges nosztalgiára fogni mindent, ami rossz a húszéves Tankcsapda új lemezén; borzalmas dalszöveg nem egy akad e nélkül is ("Nem csak a dressz, amiben hozzám jössz", nyomott hangsúllyal a "rímeken"), és sem a zene, sem az ének nem kárpótol értük.

Annak kár is túl nagy jelentõséget tulajdonítani, hogy a hangzásban nincs meg semmi abból, amit az ember egy ország vezetõ rockzenekarától elvárna, hiszen végül is szódával elmegy így is, kissé tompa zenével, túlzottan elõretolt énekkel és (akárhogy is próbálok rá visszaemlékezni, úgy tûnik) gyakorlatilag basszus nélkül. A fõ probléma, hogy úgy tetszik, a zenekar nem tud mit kezdeni azzal, hogy mindent elért, amit el lehetett, nemcsak sikerben, de hangszeres tudásban is: az "õszinte rockzene" helyett, ami miatt annak idején mindenki két perc alatt beléjük szeretett, a Minden jóton végigvonul a kényszeres kísérletezés. Noha Lukácsnak még mindig megvan a hangja, annyi (oda nem illõ) effekt van rajta, mintha valamiféle hiányosságot kéne palástolni velük, és a zenében is több a határtágítgatás a pop vagy - a lemez mélypontján (Mindentõl távol) - a sramli felé, mint ahány emlékezetes riff vagy dobtéma került a lemezre.

Ha egy ilyen kort megélt együttesnél feltétlenül az önismétlõ és az érdektelen, ámde elõremutató lemezek közül kell választani, a Minden jót a tökéletes érv az elõbbi mellett.

Alexandra Records, 2009

** alá

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza

Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja. Nemcsak előttünk: az egykori szovjet tömb valamennyi, 1990-ben szabaddá vált országa előtt.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.