A szerk.

Lendületből

A szerk.

Vasárnap több mint 50 településen pótolták a veszélyhelyzet miatt elmaradt időközi önkormányzati választásokat. Összesen 74 különböző választást tartottak, számos helyen ugyanis párhuzamosan lehetett voksolni polgármesterjelöltekre és egyéni képviselőjelöltekre. A választások többsége pártpolitikai szempontból érdektelen volt, mert csak független jelöltek indultak. Ahol viszont versenybe szálltak a pártok, ott elég egyértelmű kép rajzolódott ki az ellenzék folytatódó vesszőfutásáról és a Fidesz egyre nyomasztóbb fölényéről.

Kormánypárti jelöltek 22 időközin álltak rajthoz (ha közéjük soroljuk a szolnoki 4-es körzetben egy civil szervezet jelölésével induló, de a város fideszes polgármestere által támogatott Menkó Gyulát), és ezek közül csak hármat veszítettek el. Újpesten az összellenzék jelöltje előzte meg a Fideszét, Békéscsabán a NER-kompatibilis, de civil színekben politizáló polgármester embere nyert, Kiskőrösön pedig egy független induló hagyta le a fideszest. Ellenzéki párthoz vagy pártokhoz kötődő jelölt 13 választáson indult (ideértve Szegeden Botka László egyesületének képviselőjelöltjét, Komjáti Zoltán Gábort), de az ellenzék Újpest mellett mindössze egy gyöngyösi mandátumot tudott megtartani, és ott sem fideszes, hanem független ellenféllel kellett szembenézniük.

Különösen fájó az ellenzéknek, hogy korábban általuk birtokolt önkormányzati helyeket buktak el Budapest VII. és VIII. kerületében, Nyíregyháza 3-as választókerületében, továbbá Szolnokon és Egerben. Ráadásul nem is kevéssel. Józsefváros 5-ös körzetében 2019-ben még szoros ellenzéki győzelem született, most 63 százalékot kapott a Fidesz jelöltje. Erzsébetváros 4-ben a legutóbbi helyhatósági választásokon több mint 20 százalékponttal nyert az ellenzék, most 17-tel a Fidesz, miközben a Kutyapárt jelöltje 13 százalékot kapott. Nyíregyháza 3-ban legutóbb egy hajszállal az ellenzéki jelölt kerekedett felül, most háromnegyedes (!) Fidesz-sikert regisztrálhattunk úgy, hogy az ellenzék két jelöltet is indított, az egyiket a DK, a Jobbik, az MSZP és az LMP, a másikat a Párbeszéd és a Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatásával. Szolnokon is közel volt a 75 százalékhoz a 2019-ben még második helyre szoruló Fidesz támogatottja, Egerben pedig két független indulót előzött meg a kormánypárti jelölt, miután a DK visszavonta a magáét, aki mögül több másik párt kihátrált.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza

Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja. Nemcsak előttünk: az egykori szovjet tömb valamennyi, 1990-ben szabaddá vált országa előtt.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.

 

Eltérő nézőpontok

A legtöbb szavazatot kapta az ellenzéki pártok közül 2018-ban, manapság viszont stabilan 5 százalék alatt mérik őket. Jellemző, hogy a júniusban újrainduló jobbikos polgármesterek inkább egyesületi színekben próbálkoznak. A pártban vannak, akik szerint hamarosan vége a dalnak.

Minden egész eltörött?

Heteken át a csapból is az folyt, hogy hol esett szét a korábbi összefogás, hol nem sikerült a közös jelöltállítás. Tényleg teljes kudarcba fulladt az ellenzéki együttműködés? Az adatok nem kétségbeejtők, de hiba lenne hátradőlni.