A szerk.

Reszkessetek, gyerekek!

A szerk.

Vigyázz, rendőr tíz óránál! Fusson, ki merre lát!
Ez nem idézet egy thrillerből, hanem két átlagos magyar, 10-12 év körüli kisfiú/kislány elképzelt párbeszéde a nagyon is közelinek tetsző jövőből - abból, ami már elkezdődött. Olyan kisgyerekeké, akik nem csináltak semmit. Csak épp rosszkor voltak rossz helyen: közterületen, olyan időben, amiről a rendőr - mert ő csak tudja - úgy vélte, hogy az még tanítási időnek számít. Tényleg, hogy mi számít tanítási időnek, azt nem az iskolája válogatja, azt a rendőr mondja meg?

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője hétfői sajtótájékoztatóján közölte, hogy képviselőcsoportja javaslatot terjeszt be a kormánynak, mely bővíteni kívánja a rendőrség jogköreit az iskolakerülőkkel szemben. Ilyenformán a rendőr "visszakísérhetné" az iskolába (egyenest az igazgató elé) azokat a közterületen tartózkodó (szakmailag a lófrálás, súlyosabb esetben lődörgés tényállását megvalósító) tizennégy (figyelem: 14) alatti gyerekeket, akik nem tudják "hitelt érdemlően" (anyám, borogass!) bizonyítani, hogy igazoltan vannak távol az oktatási intézményüktől. Hitelt érdemlőnek az orvosi vagy szülői igazolás tekintendő - azt meg sem kérdezzük, hogy az utóbbit hogyan ellenőrzi a rendőr? Íráspróba alá veti a szülőt?

Magyarországon tankötelezettség van. Magyarországon - hála a Fidesz-kormánynak - ez a tankötelezettség tizenhat (figyelem: 16) éves korig érvényes. Már ez súlyos disznóság: számtalanszor megírtuk, hogy semmi másra nem jó, csak arra, hogy tanulatlan, jogaikat távolról sem ismerő tömegek álljanak - ha jó szerencséjük engedi - a szalag mellett, s a piros színnel jelölt csavarokat húzkodják, illetve, ha szükséges, alá tudják írni a nevüket. Ha pedig egy állam előre megfontolt szándékkal és nagy tömegben termeli ki a helótáit, azokkal nyilván kezdenie is kell valamit, hisz bizonyára izgága népség. Nem lesz haszontalan idejekorán a rendhez szoktatni őket.

Ezért nem elég a szülőt azzal fenyegetni, hogy ha a gyereked nem megy iskolába, nem kapsz segélyt. Ezért kell mindjárt a kölköket is betakarítani az utcáról - a lehetséges legdemoralizálóbb módon. Nyíregyházán már tartottak is televíziós jelenlét mellett próbarazziát, a rendőr azt kérdezte: Hová, hová?

Hogy egy gyerek jár-e rendesen iskolába vagy sem, az rendes helyen a szülők és az iskola közös gondja. Ebbe bevonni egy erőszakszervezetet - nagyvonalúan körvonalazott jogosítványokkal - nemcsak esztelenség, de brutálisan antidemokratikus szándékokat is elárul. S ha mindehhez még hozzácsapjuk a büntethetőségi korhatár folyamatosan szajkózott leszállítását, vagy éppenséggel az alacsony értékű lopások szankcionálásának ugyancsak módfelett kétséges szigorítását, a bevezetőben felfestett kép már nem tűnik annyira utópisztikusnak. Láncra verni a kistestű rohadékokat!

Azt megkérdezni ugye a legmélyebb demagógia lenne, hogy nincs-e jobb dolga a rendőrségnek? Ezért nézzük inkább a dolgot - a szabadság helyett - az egyenlőség oldaláról: miért pont a gyerekek ne szívják meg Orbán Viktor és az ő kis rogánjai kormányzását?

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?