A szerk.

Szél Bernadett távozására

A szerk.

Az utolsó csepp a pohárban, meglehet, a Jobbik és az LMP formálódó „szövetsége” volt, erről Vona is beszélt új, kint is vagyok, bent is vagyok pozíciójából a HVG-nek pár hete, aztán a másik oldalról épp az LMP társelnöke, Keresztes László Lóránt pedzette meg egy sajtótájékoztatón. Szél, a másik társelnök ekkor látható megdöbbenéssel értesült az új irányról, vagy legalábbis arról, hogy az elnöktárs eldöntött tényként mondja ezt be, el is rángatta őt a mikrofontól.

De talán már ez sem kellett ahhoz, hogy Szél bedobja a törülközőt. Az LMP etikai bizottsága július közepén három évre eltiltotta attól, hogy bármilyen párttisztségért elinduljon, ami egyrészt abszurd és röhejes döntés volt (hiszen a pártelnökségről nem vették le), másrészt jól jelezte azt is, hogy az LMP mit gondol a közelmúltjáról, közelebbről a saját szerepéről Orbán Viktor áprilisi kétharmados győzelmében. Hát, semmit: ártatlanok, mint a ma született bárány. Szélt ugyanis azért büntette meg a saját pártja, mert – állítólag – a visszalépések érdekében egyeztetett más pártokkal. És Szél nem az egyetlen volt, akit emiatt húztak deresre, az LMP szériában tiltotta el az aktív szerepvállalástól azokat a politikusait, akik visszaléptek más, esélyesebb indulók javára, köztük azokat a jelölteket, illetve jelöltjelölteket is, akik így éppenséggel megakadályozták a fideszes induló győzelmét (sok ilyen nem volt, szám szerint kettő). Azt pedig épp a Narancs szép és tartalmas cikke mesélte el, hogy hogyan birkóztak az „ökopárton” belül a koordinált indulás mellett kardoskodók azokkal, akik a teljes elzárkózást hirdették az MSZP-vel és a DK-val szemben. (Lásd: Immunhiányos tünetek, 2018. július 5.) Azt persze bajosan tudnánk megállapítani, hogy ez utóbbi csoportozat tagjai közül ki dolgozott tudatosan, illetve ki szimpla ostobaságból a Fidesznek.

Szél szerepe sokáig nem volt világos ebben a konfliktusban, a kampányban menekült a nyílt állásfoglalás elől – mintha nem egészen látta volna át az amúgy roppant egyszerű összefüggéseket. Most azt kell gondolnunk, hogy legalább a kulisszák mögött az egyetlen esély mellett próbált érvelni. Ha már emiatt büntette meg a saját pártja.

Ha így is volt: ezt a harcot elveszítette. Mindenképpen jegyezzük fel viszont azt is, hogy Szél számos derék kiállására lehet büszke, és sok jó ügyért küzdött az előző ciklusban. Visszaszólt Lázár János sültbunkó, sötét vicceskedéseire, harcolt a nők emberszámba vételéért, a paksi beruházás átláthatóságáért, a nemzetbiztonsági bizottság elnökeként a titkosszolgálatok parlamenti kontrolljáért és az orosz befolyás kordába szorításáért. Ő legalább dolgozott. Ennyi energia, tudás, képesség normális körülmények között elég is lenne a tisztes parlamenti, hovatovább kormányzati karrierhez. De hát a körülmények, tudjuk, nem normálisak.

Az LMP-ben most minden jel szerint győzött a kissé Fidesz-kompatibilis, kommunistavadász agrárnemzeti irányzat meg a bázisdemokrata fundamentalisták természetes szövetsége. Az összefogás a Jobbikkal bizonyára azért lett kitalálva, hogy – majd, valamikor – kicsit nacionalista, kicsit kapitalizmusellenes és kicsit EU-szkeptikus formációvá tudjanak összenőni, és így állítsanak alternatívát a Fidesszel szemben, és kínáljanak menekülőutat egykori Fidesz-szavazóknak. (És ez még mindig a jóhiszemű feltételezés – hogy tudniillik a hatalom megszerzésére irányuló bármilyen ambícióik lennének e pártoknak, s nem az Orbán Viktor ellenzékében megért békés öregkor lenne úgy a személyes, mint a nemzetstratégiai céljuk.) De ez akkor sem több mint két fuldokló egymásba kapaszkodása. Azt, hogy Szél ebben nem akar részt venni, jó érzéssel nyugtázhatjuk, miként azt is, hogy nem távozik sem a pártjából, sem a parlamentből. Reméljük, egyszer még szükség lesz rá.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?