Várhelyi Olivér EU-biztos magányossága

A rossz bor cégére

Belpol

Az Európai Unió szomszédságpolitikáját irányító magyar biztost, Várhelyi Olivért sokan „Orbán embereként” tartják számon, aki a magyar kormány érdekeit próbálja érvényesíteni Brüsszelben és az EU határain túl is. S ha kicsit utánanézünk, valóban ez a kép rajzolódik ki róla.

Sajtóértesülések szerint Várhelyi Olivér, a szomszédságpolitikáért és a bővítésért felelős biztos tavaly több hivatalos okmányban, kivált az Európai Bizottság Szerbiáról szóló éves jelentésében kisebbíteni igyekezett az országban mutatkozó jogállami hiányosságokat. Később az Európai Számvevőszék idén januári elemzésének egyes részeit kritizálta, azokat, amelyek lesújtó ítéletet mondtak a déli szomszédunknál tapasztalt állapotokról olyan területeken, mint az igazságszolgáltatás függetlensége, a hatalomkoncentráció mérséklése és a korrupció elleni harc.

Várhelyi nevéhez kötődik az az eset is, amikor az Európai Bizottság egy évig visszatartotta két palesztin civil szervezet uniós támogatását, mert egyiküket, a hetvenes évek vége óta működő Al-Haq emberi jogvédő egyesületet az izraeli kormány a palesztin Népi Fronthoz fűződő kapcsolataira hivatkozva terrorlistára tett. A terrorista vádak később alaptalannak bizonyultak, és a Bizottság – miután az Al-Haq beperelte őket – idén júniusban felszabadította a támogatást.

Ugyanebben a hónapban kapott zöld utat egy nagyobb, 220 millió eurós támogatás a Palesztin Nemzeti Hatóságnak, amit azért nem folyósított hónapokon át az Európai Bizottság, mert felvetődött a gyanú, hogy a palesztin kormányzat ellenőrzése alatt álló terület általános és középiskoláiban antiszemita tankönyvekből oktatnak. Várhelyi Olivér a tankönyvek átírásától tette volna függővé a támogatás egy részét. Ugyan nem tudott többséget szerezni az álláspontjának, de amíg tartott az olvasókönyvekről szóló politikai adok-kapok, a teljes támogatás a Bizottság számláin maradt. A vita alapja egy független, elismert németországi oktatáskutató-intézet elemzése volt, amely 172 tankönyv és tanári kézikönyv vizsgálata után jutott arra a következtetésre, hogy azok megfelelnek ugyan az UNESCO előírásainak, de egyoldalúan mutatják be az izraeli–palesztin konfliktust, és ellenséges érzületet tanúsítanak Izraellel szemben.

Idén januárban egy kiszivárogtatott bizottsági jelentésre hivatkozva azt írta a nemzetközi sajtó a magyar biztosról, hogy „megegyezett” a Boszniai Szerb Köztársaság szakadár álmokat dédelgető elnökével, Milorad Dodikkal arról, hogy a boszniai szerbek nemzetgyűlése mikor mondja ki a közös bosznia-hercegovinai állami szervekről való egyoldalú leválást. Az Európai Bizottság és Várhelyi Olivér is hivatalosan cáfolták, hogy bármilyen megegyezésre sor került volna, de az ügyből botrány kerekedett, amelynek hatására harminc EP-képviselő – Cseh Katalin kezdeményezésére – azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy vizsgálja ki, túllépett-e a hatáskörén a magyar biztos.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?

„Mint egy óvodás”

A közszereplők cáfolhatóan hamis privát legendáival az egyik fő probléma az irracionalitás, a logikátlanság – vélekedik a történész. A többi közt Magyar Péter sikeréről is beszélgettünk Ungváry Krisztiánnal, aki nem hiszi, hogy az országban hamarosan véget érne az agymosó demagógia uralma.