Vitatott uniós nagyberuházás Budapesten

Egy szív, egy cég

Belpol

Gyönyörű a Belváros uniós támogatással megújult "főutcája". Ám az unió gyanúja szerint irányított közbeszerzéssel épült - a bírság akár 1,8 milliárd forintra is rúghat. Az a cégcsoport, amely a munkát e vitatott módon nyerte el az V. kerülettől, azóta elenyészett - ám utódai Józsefvárosban most újabb fejlesztésbe fognának. Lesz-e szálloda a Hunyady-palotából, és kié lesz, ha lesz?

A főváros VIII. kerületében van a székhelye a felszámolás alatt álló Bau Holding (BH) 2000 Zrt. egyik jogutódjának. A Bau Holdinggal szemben (amely felkerült az adóhatóság ama listájára, amely a 100 millió forintos köztartozást 180 napon túl felhalmozó cégeket tartalmazza) 2010 novemberétől végelszámolási, egy évvel később felszámolási eljárás kezdődött.

Offshore-bál a palotában

A társaság 2011 áprilisától jogutódlásos kiválással Tér Bau Holding Építőipari Zrt.-ként, illetve Tér-Plusz Vagyonkezelő Kft.-ként folytatja működését. A józsefvárosi önkormányzat városgazdálkodási és pénzügyi bizottsága, majd Kocsis Máté polgármester is jóváhagyta 2011 májusában, hogy a Tér Bau nem sokkal megalakulása után a Trefort utca 3-5. szám alatti Hunyady-palotába helyezze át székhelyét. Ugyancsak hozzájárult ahhoz, hogy a Bau Holding és a Tér Bau mellett a szintén Borzován János tulajdonában lévő Bau 2000 Ingatlanforgalmazó Kft. is bejegyeztesse magát az épületbe, ahol azelőtt a Józsefvárosi Egészségügyi Szolgálat tevékenykedett. Az önkormányzat a palota hasznosításáról korábban megállapodott a Georosco Hotel Kft.-vel: 2008-ban közösen megalapították a Józsefvárosi Egészségközpont Ingatlanfejlesztő és Ingatlanhasznosító Központ Kft.-t (JEI) amelyben Borzován felügyelőbizottsági tagságot kapott. A tervek szerint a bonyolult tranzakciók, ingatlancserék végén a szállodává átépített palota a Georoscóra szállt volna.

A Georosco jelenlegi tulajdonosáról nem sok tudható: a Cipruson bejegyzett Circlepoint Enterprises Limited nevű offshore társaságról van szó. A JEI és a Georosco ügyvezetője mindenesetre egyazon személy, Dulin Tamás. (További érdekesség, hogy Dulinnak bauholdingos mailcíme van.) A palotába ugyancsak bejegyeztetett a Georosco Medical Kft., valamint annak tulajdonosa, a REI Real Estate Invest Hungary Kft., amely szintén egy offshore társaságé, a liechtensteini REI Limitedé. Borzován János korábbi érdekeltségét, a BDB 2007 Vendéglátóipari Kft.-t is bejegyezték a Hunyady-palotába; ez a cég múlt év októberében került Borzovántól a Le Roy étteremhálózatot működtető Le Roy Co. Kft. portfóliójába. A BDB másik tulajdonosa a Dreamclass Bau Ingatlanfejlesztő Kft. lett, amelynek gazdája egy másik offshore paradicsomban, a Karib-térségben található Brit Virgin-szigeteken székelő Verlic Continental Ltd. Minden adott tehát a józsefvárosi palotahotel megvalósításához, bár a Magyar Narancs értesülései szerint néhány hónappal ezelőtt feljelentés érkezett a rendőrségre az ingatlan hasznosítása miatt, ami után a nyomozó hatóság iratokat kért be.

Az irányítás határai

A józsefvárosi Hunyady-palotába bejegyzett Bau-utódok tevékenysége azért figyelemre méltó, mert február elején a Budapest Szíve (BSZ) projekt kapcsán volt mit olvasni a társaságról. Az index.hu szerint az Európai Unió összesen 1,8 milliárd forint bírságot helyezett kilátásba a BSZ-projektsorozatban tapasztalt visszásságok, főképpen az irányítottnak tűnő közbeszerzések miatt. Az Európai Bizottság (EB) ellenőreinek az tűnt fel, hogy mind a főváros, mind a Belváros-Lipótváros pályázatain is egyedüli jelentkezőként nyertek az akkor még létező Bau Holding 2000 Zrt. és a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. alkotta konzorciumok. Az ellenőrök a kiírás azon kitételeit kifogásolták, hogy a pályázónak részfeladatonként egy-egy - nettó 1,2 milliárd forint értékű - műemléki környezetben végzett kivitelezési referenciával, továbbá részfeladatonként három, egyenként legalább nettó 300 millió forint értékű díszburkolási referenciával kellett rendelkeznie, amiből egyet műemléki környezetben végeztek.

Puskás András (Fidesz), Belváros-Lipótváros alpolgármestere arra hívta fel a Magyar Narancs figyelmét, hogy a napvilágot látott kifejezés félreértelmezés. Mivel lezárt projektről van szó, fel sem merülhet a visszafizetés, a bírság legfeljebb úgy értelmezhető, hogy jövőre a Magyarországnak járó fejlesztési forrásokat annyival csökkentik, amennyivel a két uniós projekt lebonyolítását megbüntetik. Ehhez azonban le kell folytatni az eljárást, amelynek még a legelején tartanak, tehát az esetleges bírság összege sem megbecsülhető. A felső határ a beruházás húsz százaléka lehet, vagyis 10 milliárd forintos projektnél 1,8-2 milliárd forint. Az alpolgármestert nem érte meglepetésként az ellenőrök ténykedése, mivel minden kiemelt projektet kontrollálnak; jelenleg a feltett kérdésekre gyűjtik a válaszokat, amelyeket megküldenek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek. Puskás Andrást az ellenőrzés megállapításai érték váratlanul, mivel a program az előkészítéstől a megvalósításig több szűrőn is átment. "Tévesen jelent meg, hogy az Európai Bizottság azt kifogásolta, hogy irányított közbeszerzés folyt a Budapest Szíve programban. A közbeszerzés természetesen nyílt uniós közbeszerzés volt, amelynél sem a kiírást, sem az eredményt nem támadta meg senki. Nyilvánvalóan megtámadták volna a közbeszerzést az illetékes hatóságok, ha irányított lett volna a kiírás vagy az elbírálás. Az Európai Bizottság azt kifogásolta, hogy a pályázóknak műemléki környezetben végzett referenciával kellett rendelkezniük, ami szűkítheti az indulók körét. A kiírásban szereplő műemléki környezet nem csupán műemléki épületek, hanem utcák és terek felújítását is jelenti. Ez a kritérium véleményünk szerint rendkívül fontos, hiszen a Belgrád rakpart a világörökség része, és a teljes V. kerület a világörökség pufferzónája, az UNESCO részéről is elvárás ezen szempont érvényesítése" - mondta a Narancsnak az alpolgármester. Hozzátette: a Belváros új főutcájának létrehozására kiírt uniós pályázat kritériumainak - beleértve a műemléki környezetben végzett referenciamunkát is - számos magyar és uniós cég felelt meg. Lapunknak nyolc hazai és három külföldi cég nevét említette, amelyek a Renszánsz-Bau Holding konzorciumán kívül alkalmasak lehettek volna. A külföldiek listája még bővül. Puskás szerint azért szűkült le ennyire a pályázók köre, mert rövid határidőt szabtak. "Egy év alatt kellett 2,7 km-es, 36 000 négyzetméteres szakaszt megújítani. A viszonylag szűk határidőt azért szabtuk, hogy ne gátolják a közlekedést ennél hosszabb ideig a kivitelezési munkálatok" - mondta.

A Bau Holding 2000 azonban nem csak a Belváros új főutcája elkészítésében vehetett részt az V. kerületi beruházások során. Az atlatszo.hu gyűjtése szerint 2006 és 2009 között közel harminc megrendelést kapott a Belvárostól, összesen 728 millió forint értékben. Puskás András a hírportálban megjelent minősítésre utalva valótlannak nevezte azt az állítást, hogy a Bau Holding preferált cég az V. kerület kivitelezési munkáinál. "A nagyobb értékű munkák mindegyikét nyílt közbeszerzés keretében pályáztattuk meg, a fenti cég mellett más indulók is voltak, és a pályázati kiírásokat és döntéseket soha senki nem támadta meg" - jelentette ki. (Az önkormányzat megbízásairól lásd a Bau and Co. című keretes írásunkat.) Az alpolgármester felidézte: a kerület az elmúlt öt évben 8 milliárd forint értékben végeztetett felújításokat, ennek ismeretében pedig nem nevezhető kivételezett cégnek a Bau Holding. (Tény, hogy a Reneszánsz messze lekörözte a 3,7 milliárd forintos megbízási értékkel.)

Az EB a műemléki referencia mellett egyébként azt is kifogásolja, hogy a kiírás a magyar műemléki jogszabály és nem uniós paragrafusok alapján készült. Puskás András viszont hangsúlyozta, hogy a kiírás során minden európai uniós jogszabálynak eleget tettek.

Hétszázzal több

A kilátásba helyezett, maximálisan tehát 1,8 milliárd forintos bírság kisebbik része kötődik a Belváros beruházásához - a nagyobbik a fővárosé. A projekt ugyanis nem a Belváros találmánya, hanem a fővárosé. Az integrált városfejlesztési program kigondolása, tervezése még Schneller István főépítész idején kezdődött 2006-ban, a fővárosi közgyűlés 2007 februárjában döntött róla. Schneller alatt bonyolították az ötletpályázatot, és bízták meg a nyertes pályázót a program szakmai előkészítésével; utóda, Beleznay Éva megbízott főépítész harcolt azért, hogy ne csak közlekedési, hanem országos jelentőségű városrehabilitációs projektek is bekerüljenek a kiemelt projektek közé. Akkor még úgy volt, hogy a főváros a projektgazda, az V. kerület és a kormány a partnerek, a siker pedig az összefogás eredménye lesz. A főváros azt is kilobbizta a kormánynál, hogy a fejlesztési ügynökség (NFÜ) országos jelentőségű kiemelt projektnek nyilvánítsa, aminek következtében biztos az uniós támogatás.

A politika természetesen közbeszólt: a Rogán Antal (Fidesz) polgármester vezette kerületnek fővárosi szocialista segítséggel sikerült elérnie, hogy programjuk leváljon Budapestről. Hivatkozásként elegendő volt a Petőfi Sándor utcát említeni, ami nem fővárosi, hanem belvárosi kezelésű: így a kerület önállósította magát. Ha tulajdonjogilag nem így lett volna, az V. kerület nem tudja kihasítani a projektből - így viszont saját kézbe vette, és másfél évvel hamarabb végzett vele, mint a főváros (a tervezés költségét a saját költségvetéséből állta). A fővárosnak ugyancsak gondot jelentett a villamosvágányok átépítéséhez szükséges vasúthatósági engedélyezés elhúzódása. A Belváros új főutcáját 2010 áprilisában avatta fel Rogán Antal, Bajnai Gordon miniszterelnök és Demszky Gábor főpolgármester. A dicsőséget a kerület kisajátította: "Míg a fővárosi projektek egyelőre még tervezési szakaszban vannak, a Belváros új főutcájának kiépítése - I. ütem projekt 2010. április elejére már le is zárult" - hirdeti az elsőséget a projekt oldala. A forgalomcsillapított főutca a Kálvin teret köti össze a Szabadság térrel a Kecskeméti utca, az Egyetem tér, a Károlyi Mihály utca, a Petőfi Sándor utca, a Bécsi utca, az Erzsébet tér és az Október 6. utca érintésével. (A Belváros Főutcájáról lásd kritikánkat: A láthatatlan struktúrák, Magyar Narancs, 2010. július 29.)

A Budapest Szívéből a Reprezentatív kaputérség kiépítése I. ütem, a Hídfőterek és új pesti korzó maradt meg fővárosi beruházásnak. A hídfőterek kifejezés az Erzsébet híd pesti hídfőjéhez csatlakozó terek és közterületek átépítésére utal. A kaputérség a régi pesti városkapu, a Hatvani-kapu környezetét jelöli az Astoria Szállónál, a "megújulás" a Károly körút rehabilitációjára vonatkozik a Kálvin tértől a Deák térig. Lett volna II. üteme is, a Deák tér felszíni rendezése, a József Attila utca átalakítása a Roosevelt térig, és már a támogatási szerződés is készen állt, ám az új fideszes városvezetés, s még inkább a projektet átvevő Budapesti Közlekedési Központ Zrt. fölöslegesnek tartotta ennek megvalósítását.

Amikor a főváros 2010 áprilisában szerződött a kivitelezővel, a Belváros már átadta az új főutcát. Ahogy a Belváros, úgy a főváros felhívására sem akadt más jelentkező, mint a Bau Holding 2000 Zrt. Ezúttal azonban a konzorcium vezető tagja volt, míg a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. a másodhegedűs. A főváros, bár egyben írta ki pályázatát, a projektekre külön szerződtette a Bau Holdingot. A Hídfőtereknél a BH-nak sikerült feltornáznia a költségeket: a kivitelezés becsült értéke nettó 1 milliárd 200 millió forint volt, a vállalási ár azonban 1 milliárd 463 millió 534 ezer forint. A Károly körút megújításánál a cég még ennél is többet szorított ki a fővárosból: a beruházás becsült értéke 2 milliárd 200 millió forint volt, egyedüli pályázóként azonban a Bau Holding 2 milliárd 636 millió 102 ezer forintért kötött szerződést. Vagyis a városfejlesztési program első üteme a fővárosnak a tervezetthez képest 700 millió forinttal többe került. Ehhez képest a belvárosi önkormányzat nyert a Bau Holdinggal, hiszen az új főutcát a Reneszánsszal alkotott konzorcium tagjaként a becsült 4 milliárd 583 millió forint helyett 4 milliárd 328 millió forintért építették meg.

Információink szerint a fővárosnál gyűjtik a magyarázatokat.

Bau and Co.

Az önkormányzat megbízásából nagyobb összegű szerződést kötő építőipari cégek 2006-tól, a Bau Holding 2000 Zrt. mellett

Penta Kft., Alakart Kft. - 1,47 milliárd forint (például: Veres Pálné u., Sas u., Dorottya u., Szabadság tér megújítása)

Reneszánsz Kft. - 3,7 milliárd forint (például: Deák Ferenc u. felújítása, Szervita tér 3. alatti épület felújítása)

Kalor Center Kft. - 390 millió forint (kazánházak felújítása)

Szirt Kft. - 900 millió forint (kisebb kivitelezési munkák)

Strag Kft., Building Society Kft. - 1,5 milliárd forint (például: Bástya utcai óvoda felújítása, Károlyi kerti játszótér létrehozása, karbantartási munkák)

Lam Zrt. - 350 millió forint (tervezési, kivitelezési munkák)

Figyelmébe ajánljuk