A DK október 23-án

Gyurcsány Bajnait támogatja

  • narancs.hu
  • 2012. október 23.

Belpol

Gyurcsány Ferenc a szépen megtelt Egyetem téren, az egyéves szülinapját ünneplő DK rendezvényén bejelentette, hogy Bajnai Gordon jelölését támogatja az új köztársaság miniszterelnöki posztjára. A kötelességtudó tudósító leginkább az ehhez a magasztos pillanathoz vezető, emberpróbálóan hosszú felvezetés miatt panaszkodhat. Az egyórás bemelegítés felszólalói kínosan kerülték a gondolatokra utaló magatartást, helyette a nagyjából percenként elhangzó „demokrácia” szó álmosító monotóniája uralta a szónoklatokat, amelyeket ugyanakkor hatásosan szakítottak meg a hangosítás mennydörgésszerű hibái.


Fotó: Németh Dániel

Nem mintha hiányoztak volna a nagy szavak, de a közönségen is az érződött, hogy ezek a két éve hallgatott frázisok már nem elegek a lelkesedéshez. Vitányi Iván örökös tiszteletbeli elnök például szimpatikusan érzelmes szónoklatában leszögezte, hogy a mostani „turulokratikus autokrácia” – a politikai szónokok felettébb vonzódnak a nyelvújításhoz – rosszabb, mint Horthy, Rákosi és Kádár rendszere volt. Nem fejtette ki, miért, pedig szép kihívás lett volna. Elmondta, két dologra van szükség: fel kell készülni, és össze kell fogni. Ennél konkrétabb javaslatokat később sem hallottunk.

A tömeg szélén ácsorgó harmincas rendőrök bizton sorolhatók a legfiatalabb jelenlévők közé. Mikor két nevetgélő kamasz kihajolt egy ablakon, nem lehetett nem arra gondolni, vajon mennyire érezhetik közel magukhoz azt, ami az ablakuk előtt zajlik. Éppen Búzás Huba olvasta fel versét: a magyar nép vérzivataros évszázadaiban tapicskoló dilettáns nagyköltemény hosszú volt, és nagyrészt konkrétan értelmezhetetlen. A másik művészeti színesítés Bornai Tibor zeneszerző nevéhez fűződik, aki melankolikus zengeményben zongorázta végig az itthon maradás tragikus szépségét ’56-ban és napjainkban.

’56-ról minden felszólaló megemlékezett, a személyes élményeken túl kivétel nélkül közhelyesen. Aztán végre jött Gyurcsány, aki profi szónoknak bizonyult, és vitathatatlanul maga mögött tudhatta a jelenlévők rajongó támogatását. Kimondta: itt és most nem ’56 az igazi kérdés, hanem 2014. Bejelentette, hogy ismerteti a teendőket, majd úgy is tett, mintha mondana valamit. Ez lenne a menetrend:

1. Összefogás

2. Programalkotás, melynek részei

a) a köztársaság, az emberi méltóság stb. helyreállítása

b) gazdasági váltás, ami azt jelenti, hogy mást kell csinálni, mint Orbán

c) szociális váltás, ami azt jelenti, hogy mást kell csinálni, mint Orbán

d) külpolitikai váltás, ami azt jelenti, hogy a Kelettel is kell barátkozni, de főleg a Nyugattal

3. Új vezetőt kell találni az összefogásnak

Ez a vezető pedig Bajnai legyen, mondta, és a közönség lelkesen üdvözölte a hírt. A többi pontban tehát semmi érdemi nem hangzott el, azt leszámítva, hogy a DK támogatja az Európai Egyesült Államok létrejöttét.


Fotó: Németh Dániel

Most is hazudsz! – ordította valaki az addig kifejezetten nyugodt hangulatú tüntetésen, majd a Himnusz után a beszólástól felzaklatott tömeg – hivatalos felszólítás nélkül – átvonult a szomszédos Milla-tüntetésre.

Figyelmébe ajánljuk

Madarak és angyalok

  • - turcsányi -

Nehéz megmondani, hogy mikor mondtak fel az angyalok. Már akkor, amikor Wim Wenders folytatni merészelte a Berlin felett az eget (Távol és mégis közel, 1993)? Vagy csak 1998-ban lett elegük, amikor meglátták magukat az Angyalok városa című filmben – a Berlin felett az ég e remake-jét Nicolas Cage-dzsel? Az biztos, hogy Los Angelesből eztán szedték a sátorfájukat. De senki nem pótolhatatlan, L. A. pedig különösen nem maradhatott efféle égi szárnyasok nélkül.

„A legszívesebben hallgatok”

Kurtág György a magyar kultúra állócsillaga, kincse, élő klasszikusa, a magyar művészeti hagyomány nagy tradíciójának megszemélyesítője egy olyan korszakban, amelyben ez a hagyomány igencsak ingatag lábakon áll. Ha nyilvánosan megszólal a 98 éves mester, az maga az esemény.

Annyira nem sötét

A legutóbbi Pearl Jam-lemez, a 2020-as Gigaton hosszú, hétéves várakozás után jelent meg, így sokan örülhettek, hogy a zenekar hamarabb elkészült a tizenkettedik albumával, amely a Dark Matter címet viseli.

Dél csillagai

A Budapest JazzFest cégére alatt, a közel három héten át zajló hetvenhat koncert minden bizonnyal a legnagyobb magyar jazzfesztivál, de ennél figyelemre méltóbb, hogy huszonnégy országból érkeztek a zenészek. Megragadtuk a lehetőséget, hogy egy török triót és egy szárd együttest hallgassunk meg.

Ma senki se nyer

Emlékeznek, mikor volt köztársasági elnök Mádl Ferenc? Nos, Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején. A díszlet és az időnként felhangzó Ki nyer ma? című rádióműsor szignálja segít behatárolni, hogy a közelmúltban járunk, de az elnök neve az egyetlen konkrét utalás, amelyből kikövetkeztethetjük, milyen évet is írunk (majdnem) pontosan.

Gázlánggal fűtünk

Az év szaván vitatkozhatunk, de korunk szava bizonyosan a nárcisztikus. Ha valaki megbánt minket, vagy akár csak nem hajlandó részt venni az önbecsmérlés társadalmilag elvárt aktusában, máris megkapja, hogy „mekkora nárci”.

Újragondolt fintorok

Szabó Eszter sajátos, jellegzetes figurái középkorú és idősödő nők. Morcosak, egyked­vűek. Nyúzottak és fáradtak. Grimaszolnak, duzzognak. Olykor járókerettel sétálnak, máskor két hatalmas herezacskót vonszolnak maguk után.

Választhat szegény

„Köszönöm, hogy Önökkel tölthettem egy napot!” – írta tavaly februári Facebook-bejegyzésében Novák Katalin, amikor látogatást tett Tiszabőn, a legszegényebbek közé sorolt falvak egyikében.

Akire rámondják

Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort – lelke rajta, a jobboldalon mindig is nagy becsben tartották az ország hagyományait, az ilyesminek tényleg van itt csőstül (ti. hagyománya). Amíg viszont tövig rágjuk a körmünket, hogy a tisztelt hatóságok hazavágják-e a miniszterelnököt az aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazásaiért, a feljelentés tartalmi része módot ad mindannyiunknak egy pillantást vetni jelen közállapotainkra. Továbbá a jövő kecsegtető ígéreteire is.