A gyász és együttérzés valóban nem ismer határokat, csak a szavakat követik vonakodva a tettek. A berlini kormány ugyanis legmélyebb válságát éli. A múlt héten még sikerült megszavazni azt a terrortámadásokra válaszoló határozatot, ami egy katonai akciót is kilátásba helyez, de az első halott afgán gyerek képével megbukhat a koalíciós többség. Fischer külügyminiszter pártja sokáig radikális pacifista vonalat követett. ´99-ben egyszer már meg kellett szavazniuk, hogy a NATO fegyveres erőkkel avatkozzon be a kosovói konfliktusba. Akkor a felmérések alapján elbukták szavazóik 20 százalékát. Nagyobb veszteséget már nem tudnak elviselni.
A zöld árnyalatai
A válság középpontjában a kisebbik koalíciós párt áll. Az alaptörvénynek nevezett német alkotmány alapján külföldi bevetésekhez szükséges ugyan a kétharmados támogatottság, de a 80. cikkely értelmében a megkötött nemzetközi szerződések és szövetségek esetén elegendő az egyszerű többség is. A zöldek azonban már nem sokáig tudják biztosítani az 50 százalék feletti szavazatot. A párt alkotmánya gondosan védi a demokratikus alapelveket. Rögtön két elnökük is van, biztosítva ezzel a nők teljes egyenjogúságát, továbbá mintegy hat vezető személyiségük. A belső hierarchia teljes hiánya már több bosszúságot okozott a kancellárnak. A zöldek felfogása ugyanis tiltja a frakciókényszert, így mindenki saját belátása szerint szavazhat.
Fischer vezeti a párt "realista" irányzatát, amelyik hajlandó kompromisszumokat kötni, hogy megvalósítsa céljait. Külpolitikai vonalukat Fischer újrafogalmazott "soha többé Auschwitzot" - doktrínája vezeti: ha nincs más út, fegyveres erővel kell megvédeni a veszélyeztetett civil lakosságot. A keményvonalas zöldek számára nincs tárgyalás és egyeztetés, főleg nem atomenergiai és katonai kérdésekben. Bár a liberális (FDP) és a konzervatív (CDU/CSU) párt még a kétharmados többséget is biztosítja a NATO-bevetés kérdéseiben, maga a koalíció megbukott, ha tíz zöld képviselő nemmel szavaz a következő alkalommal. Fischer még súlyos árat fizethet elveiért. Külügyminiszterként ország- és világszerte megbecsülve vezeti Schröder "feltétel nélküli szolidaritás"-politikáját, és ezzel maga alatt vágja a fát.
"Hódító Rudolph"
- ahogy a német közvélemény a védelmi minisztert hívja - a kormány második gyenge pontja. A szociáldemokrata Scharping sótlan pártkatona hírében állt. A nyáron azonban nemesi származású barátnőjével Mallorcára utazott, és egy bulvárlapnak megengedte, hogy medencés képeket készítsenek kettejük szerelmi idilljéről. A macedóniai bevetés kezdetén aztán kirobbant a botrány. A miniszter, miután meglátogatta katonáit a Balkánon, lestoppolta az állami repülőkötelék ellenzéki képviselőkre váró gépét, és egy utolsó szerelmes estére a grófnőhöz sietett Spanyolországba, a konzervatív vezetők pedig Skopjéban bevárhatták a menetrend szerinti járatot. Scharping fellángolt érzelmei augusztusban negyedmillió márkába kerültek a német adófizetőknek, miközben a szövetségi hadsereg a működésképtelenség szélén áll.
A Bundeswehr finoman szólva sem tartozik a világ legjobban felszerelt hadseregei közé. A világháború utáni német állam sokáig próbált úgy tenni, mintha nem is lenne professzionális fegyveres köteléke - egy választási téma, amire már most gyúr a CDU. Miközben a politika azt a látszatot kelti, hogy nemzetközi szerepét elsősorban diplomáciai közvetítőként látja, 64 ezer német katona teljesít pillanatnyilag szolgálatot külföldön. A macedóniai bevetés most kezdődött második fázisának a német hadsereg a vezetője. A jobboldal véleménye szerint a megnövekedett feladatok ellenére is elmaradt költségvetési plusztámogatás következtében a katonák külföldön közvetlen életveszélyben vannak. A védelmi miniszter pedig csak Hulot urat meghazudtoló szerencsétlenkedésével vonta magára a figyelmet (lábtöréses biciklibalesete mellett autója rárohant a Pentagon egyik tankcsapdájára, és kórházba került).
Mein Lieber, Putyin!
Berlin ereje a diplomáciában van, és ezért Washington lehet, hogy megkegyelmez Fischeréknek. Ahogy az elmúlt héten kiderült, a németek döntő szerepet játszhatnak az oroszok megnyerésében. Putyin mint első orosz elnök beszédet tartott a német parlament előtt, és meglátogatta Drezdát, ahol KGB-ügynökként olyan remekül megtanulta a köhögős nyelvet. Schröder moszkvai barátsága mellett Fischer értékes kapcsolatokat tart fenn a Közel-Keleten. Elképzelhető, hogy a német kormány megússza a komolyabb katonai felkérést, és cserébe vezető szerepet játszhat a jelenleg háttérbe szorult, de stratégiailag elsődleges régiókban. Ennek első jele lehet Mubarak egyiptomi elnök múlt heti hirtelen berlini útja.
A hétvégén Johannes Rau köztársasági elnök egy interjúban bejelentette: Németország kizárólag logisztikai segítséget nyújt a terroristák elleni támadásban. A kancellár Bush kedvéért kénytelen volt kétszer is letorkolni telefonon alkotmányos főnökét, pedig ő lenne a legboldogabb, ha az amerikaiak nem kérnének mást, csak néhány katonaorvost és szállító repülőgépet.
Gergely Márton