Üzenet Orbánnak: „Nem az én apám lett dúsgazdag vállalkozó a miniszterelnökségem alatt”

  • narancs.hu
  • 2018. február 3.

Belpol

Gyurcsány vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez saját maga ellen.

„Vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményezett az Országgyűlés mentelmi bizottságánál Gyurcsány Ferenccel szemben a Magyar Idők főszerkesztője” – írja szombati cikkében a Magyar Idők. De nem csak Gajdics Ottó kéri ezt, hanem Gyurcsány Ferenc is, aki szintén szombaton a Facebook-oldalán jelentette be: „Hétfőn hivatalosan megkérem a fideszes vezetésű és többségű mentelmi bizottságot, hogy vizsgálja meg vagyonnyilatkozatom helyességét, törvényességét.”

A korábbi miniszterelnök bejegyzésében elsősorban Orbán Viktornak üzent, egyebek közt ilyeneket: „Tudod, nem én rejtegetem vagyonomat. Én bevallom, pontosan, törvényesen. 
Tudod, nem az én feleségemnek van temérdek földje. Nem az én apám lett dúsgazdag vállalkozó a  miniszterelnökségem alatt. Nem az én vejem ellen folytat csalás miatt vizsgálatot az EU. Nem az én csókosom lett pár év alatt Magyarország leggazdagabb embere. Ez a te világod. Én nyilvánosan bevallom családtagjaim vagyonát. Te nem.”

A papa fedett üzletei

Hatalmas állami beruházások beszállítói a miniszterelnök családjához köthető vállalkozások. Több olyan építkezést azonosítottunk, ahová Orbán Győzőék bányájából viszik a követ vagy a betonelemeket. Gánt közelében nemrég új bányát nyitottak, Hahóton pedig lassan versenytársak nélkül termelheti ki az értékes tőzeget az Orbán-érdekeltség.

Gyurcsány Ferenc vagyonnyilatkozata napok óta téma, elsősorban a kormányhoz közeli médiumokban. Először a Magyar Idők állította, hogy a Demokratikus Koalíció vezetőjének eltitkolt bankszámlája van egy osztrák pénzintézetnél: a Schoellerbank AG-nál több mint 150 millió forintot helyezett el. A politikus elismerte, hogy van külföldön pénze, de leszögezte: mindent bevallott a vagyonnyilatkozatában, amelyben jelezte, hogy 605,7 millió forintja van értékpapírokban, ennek része az a 150 millió is.

Korábban pont Gyurcsány Ferenc állította azt, hogy Orbán Viktornak eltitkolt, külföldön tartott vagyona is van. Sokáig lebegtette, hogy erről talán dokumentumokat is be tud mutatni, de eddig ebből nem lett semmi. Konkrétumokat akkor sem volt hajlandó elárulni, amikor erről hosszasan faggattuk.

„Nagyjából 1 millió euró”

A volt miniszterelnök hónapok óta titkos dokumentumok nyilvánosságra hozatalát ígéri Orbán vagyonosodásának árnyékos részleteiről. Ám ha a vádakat végül nem tudja alátámasztani, akkor nemcsak magát hozza nehéz helyzetbe, de Orbánnak is menlevelet ad. Arról faggattuk, hogy mire vár még. Magyar Narancs: Április óta beszél egy rejtélyes dokumentumcsomagról, amelyről azt állította, hogy rendkívül kellemetlenek lehetnek a jelenlegi miniszterelnöknek.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?