Kálmán C. György: Magánvalóság (Ding anziksz)

  • 1998. július 30.

Egotrip

Innen, a távolból üdvözlök szeretettel mindenkit, aki e sorokat olvassa, innen, a... nem is tudom hirtelenjében, melyik délszaki tenger partjáról, ahol pálmafák susognak a sós-fűszeres illatú szellőben, simogat a napfény, lágy a víz, jeges frissítő az egyik kezemnél, a másiknál a szabadságháborúk története, édes szendergőm szelíden hullámzó kebelét ne is említsem, karcsú lányok hajladoznak a vendégek örömére (illetve - hölgyek és más érdeklődésű urak igényei szerint - ugyanez karcsú fiúkkal), pénz, mint a pelyva, az élet császára, aki vagyok, elfelejtek foltot, gondot.

Innen, a távolból üdvözlök szeretettel mindenkit, aki e sorokat olvassa, innen, a... nem is tudom hirtelenjében, melyik délszaki tenger partjáról, ahol pálmafák susognak a sós-fűszeres illatú szellőben, simogat a napfény, lágy a víz, jeges frissítő az egyik kezemnél, a másiknál a szabadságháborúk története, édes szendergőm szelíden hullámzó kebelét ne is említsem, karcsú lányok hajladoznak a vendégek örömére (illetve - hölgyek és más érdeklődésű urak igényei szerint - ugyanez karcsú fiúkkal), pénz, mint a pelyva, az élet császára, aki vagyok, elfelejtek foltot, gondot.

Feltámad viszont olykor bennem a szociális lelkiismeret, este hét és a késői estebéd között, mikor kiszabadulok végre a hölgykoszorúból, van időm ilyesmivel is foglalkozni. Miért, teszem fel magamnak a kérdést ekkor, miért, hogy én megengedhetem magamnak mindezt, szemben megannyi honfitársammal (tudniillik akik nem)? Megérdemlem, persze, jól is esik; egész szeptemberben hajtottam, mint állat, egyik igazgatótanácsi ülésről ki, a másikba be, ezt ki kell pihenni. Mégis néha arra gondolok, nincs ez a világ igazságosan berendezve. Végül is semmi kifogásom nem lenne az ellen, ha mások is megtapasztalhatnák azt a mennyei élményt, ahogyan... nem részletezem. Terveket is szoktam szövögetni, efféléket:

Hogy én több igazgatótanácsban és felügyelőbizottságban ülök, rendben van. Rendesen tejelnek, sok mindenre telik belőle. Már egy kicsit sok is nekem ez az egész, terhes is, elég is. Az volna a becsületes dolog, ha néha mások is részesülhetnének mindebből. Van elég hajléktalan, munkanélküli, szegény, kisnyugdíjas, diák, tanár. Ki kellene alakítani valamilyen rotációs rendszert, hogy előbb-utóbb (a szociális rászorultság sorrendje alapján) mindenki beülhessen néhány évre egy bizottságba, fizetéssel, jutalékkal, fogadásokkal, kenőpénzekkel, külföldi utazással, nyaralással, autó- és mobkóhasználattal. Nem sok idő kellene hozzá, hogy mindenki kicsit helyrejöjjön, legalább egy kis lakás, berendezve, néhány évre elegendő tartalék (amíg az illető újra sorra nem kerül), kikapcsolódás, fontos ismeretségek, testi és lelki béke helyreállítása. Csökkenne a szociális feszültség.

Ezt az egymást váltó kormányok nagyban csinálják, hivatalosan és nyilvánosan; kineveznek fontos és suskaközeli pozíciókba olyanokat, akiknek éppen nem megy túl jól, hadd legyen egy kis örömük. Szegény Simicska, legyen már neki APEH-elnökség, biztosan le van égve. Kellenek új s új felügyelők és igazgatók, boldoguljon a maga ura polgár. Én azonban alulról jövő kezdeményezésként szólítom fel mindazokat, akik már régóta és több efféle pozíción csücsülnek, hogy kevésbé tehetős embertársainknak ajánljunk fel legalább néhányat legalább néhány évre.

Tudom, persze, hogy terveimet számos tényező keresztezheti. Vannak telhetetlenek, akiknek soha semmi nem elég, s nem hallgatnának a jó szóra. Aztán nagyban megindulna a hajléktalanságot, munkanélküliséget stb. igazoló dokumentumok hamisítása és árusítása, a piac farkastörvényei szerint. Rossz belegondolni. Ezért aztán ilyenkor, mikor a szálló személyzete halk csengettyűszóval jelzi, hogy tálalva van, megigazítom kifogástalan csokornyakkendőmet, elhessegetem tétova gondolataimat, vörös rózsa a gomblyukba: vár a homár.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.