Tandori Dezső: Lábon vett filozófia

  • 2002. november 14.

Egotrip

Hány órát adtam a dolognak este hatkor? Mikor már vagy fél egy óta csupán derékszögben bírtam, percenkénti 35-40 zihálás egyenletes kíséretében, lélegzeni? Azaz én voltam ez a zihálás, semmi más nem voltam!

"raadás

Imbolyogva, a szekrénybe kapaszkodva mentem hét tájban madaram szobájában a villanykályhához: a borús ég hideget is hozott. Aki csak innen olvassa: szokásos fulladásaim egyike tört rám minden eddiginél vészesebben, és csupán derékszögben bírtam élni. És annyira kihalt mindenem, hogy félelmem sem fogalmazódott meg szavakban, fogalmakban, és csak állva bírtam, és mindenem fájt a hátamban... És képtelen voltam bármire! (Mindjárt mondom ezt.)

De nem fájt a sérvhelyem. (Amely pedig hetek óta.) Lehet, hogy gyulladás, az őszi frontok hatására? "Lázong" a műtét helye? Szerettem volna elhinni ezt a patikus néninek. De a másik patikus hölgy így: "Orvosnál kell kikötnie."

A fotel háttámlájához kikötve álltam. Hét óra múlt. Teljesnél teljesebbre kihalt mindenem. Ha például arrébb akartam tenni egy noteszt, külön neki kellett rugaszkodnom. Ám a végén úgy dobtam oda. És negyedórás tétlen zihálás következett.

Érezni ilyenkor is érzünk. Azt éreztem, mi lenne, ha leágyaznék - megágyaznék? kérdem az utóbbi idők egyik legkiválóbb, mellesleg nyelvvizsgáló cikkének szerzőjét, a csudás N. Á.-t -, végighevernék. Hátha alvás lesz belőle. Bevettem egy aszpirint.

Jellegzetesen harmadikutas megoldás. Nem vesszük komolyan, amiben pedig mint egyetlen végső menedékünkben bízunk.

Feküdtem oldalamra dőlve; az "aszpirin, aszpirin" gyógyszernevet hajtogattam. A fekvés valahogy csak ment. De alvás ebből, tudhattam, nem lesz.

Nyolc tájban bevettem a plasztikus álmokat hozó altatót. Ez hozta a múltkor említett kombinatorikus (és nem plasztikus! hahaha) álmokat. (Hogy sérvhelyem fájásával kapcsolatos megállapodásoktól függ a világhelyzet stb.) Tény, hogy elaludtam.

Álmomban múlt el nyilván a fulladásállapot. Hajnalra semmi sem maradt belőle. De sérvhelyem, ahogy ezt az ágyról lelépőben kiáltásom jelezte (magamnak), újra fájt.

S most nem tudtam: nem cserélném el ezt egy kis fulladásra?

*

Hát te mit kerestél ezen a földön, mily/mely kopott etceterákat? Mi volt fontos tenéked a puszta légzésen kívül? Máris az irodalomnál tartottam. Alighogy megjöttem a deresről (régi kifejezés), már azt gondoltam: tanáromnak, Nemes Nagy Ágnesnak nincs igaza. Élni, lélegzettelen? Nem. A lélegzés az egyedüli fontos.

Lélegzeni. De nem derékszögben.

Lassan visszatértek funkcióim. Elszakadtam az oly sok embert természetesként jellemző állapottól, hogy semmit se képes gondolni, semmit se akar, mindent úgy kíván a francba, hogy még csak látni se lássa. S: Kosztolányi! Igenis kell keresni ezen a földön ezt-azt!

Újra éltem. És arra gondoltam: más ez a derékszögű-légzéses fulladás?! Már ismét osztályoztam a világot, vagyis a magam világát. (Ez is elég általános.) Különbözik ez a fulladásos stupidság a közönséges mindennapiaktól? Például ha iszom... és összeismerkedem valakivel, akivel már rég kellett volna így összeismerkedni, művésztárs, na, és hogy nem adnék-e órákat a fősulin (mindegy, melyiken... képző, zene, egyéb), heti kettőt. De, de. Megegyezünk. Ráadásul elfogyasztok (jobb fogyásom okán) két zsíros deszkát, egy sajtos meleg szendvicset. Csaknem a barátom söréből is kérek.

Aztán itthon, alig egy-két óra múlva...

Írom az ajánlott levelet. Jó ég, mit ígértem! Nem, nem. Dehogy adok órákat. Vagy: bocsáss meg, drága Cs.! Jaj, én? Napi egy órára alig megyek le, de hónapszám. Három éve nem repültem, és ha rajtam áll, sosem fogok. Már Biatorbágyra nem bírok elvonatozni. Bécsbe végképp nem! A lovak elmúltak. Maradt a Totyi verebem, az idehaza harminc éve játszott kártyabajnoki ligánk, meg a bérmunka. Mellette írok ezt-azt... De, Mándy Iván tudná ezt jól kifejezni, miről adnék én elő?

És ahogy aztán ezt jómagam (s engem közelről ismerő valakim) bárkinek is meséltük, a válasz az volt, hogy "de miért nem? olyan alkalmas volna rá..." Vagyis hogy én alkalmas volnék irodalomról előadni. (Tényleg-ennyire-nem-tudnak-rólam-tényleg, sic!?)

Hadd mondjam el mindenkinek: nem. Egyrészt műveletlen vagyok. Pontosan annyit tudok csak, amiből a cikkeimet megírom. Tudásomat, filozófiámat (hahh!) lábon veszem. Úgy, ahogy az élet adja. De semmi lexikon nincs benne. Derékszögű fulladáskor pláne. Nem sorolom, kit-mindenkit nem olvastam... írótársaimat ugyanannyira "falom", mint ők engem (vagy egymást, kis csoportok kivételeinek: tisztelet!). Nem tudom, miféle világrendszert lehetne tolmácsolnom nálam fiatalabbaknak (idősebbeknek)? Fogalmam sincs, mi miért van, mire van, főleg hogyan lesz. Talán ezért is álmodtam a fulladás utáni napon, derékszögtartásból kiegyenesedve, hogy a világhelyzet a műtéti helyemmel kapcsolatos nemzetközi egyhatalmi megegyezéstől függ. Még Tony Blairt is kihagytam! (Folyt. köv.)

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?