chili&vanília

A világ legmenőbb lecsója

Gasztro

Lecsója, vagy hasonló, paprikás, paradicsomos egytálétele szinten minden országnak akad. A saksuka (shakshouka), azaz a fűszeres paradicsomszószban posírozott tojás lett azonban kétségtelenül a legdivatosabb és leghíresebb lecsóféle, világszerte ismerik, számos trendi bisztró tartja étlapon, gyakran a reggeli ételek között. Bár mind a Közel-Kelet, mind Észak-Afrika országaiban készítik, izraeli fogásként került a világ gasztronómiai vérkeringésébe. Talán összefüggésben van ez az új generációs, kortárs izraeli konyha általános elterjedésével is. Izraelben mindenesetre számos, a saksukával kapcsolatos kérdés vitatott. Először is, az eredete: egyes források szerint Tunéziából vagy Marokkóból származik, mások szerint Törökországból vagy Jemenből. A viták következő tárgya természetesen a recept maga. Hogy a paradicsomszószba egyáltalán kerülhet-e még bármilyen más zöldség (van, aki már a hagymát is kitiltaná belőle), mivel szabad fűszerezni, mennyire lehet csípős stb. A nagy diskurzus közepette egyvalamiben azonban mindig egyetértés van: a saksuka zseniális étel, amit szinte mindenki imád. Az alább ajánlott változat a sok paprika miatt igen közel áll a mi lecsónkhoz, mindössze a fűszerezése kalandosabb. A tojást tálalás előtt kell csak beleütni, a sárgájának pedig folyósnak kell maradnia. Bármilyen paprikát használhatunk, a piacon most igencsak színpompás a választék.

 

Saksuka – közel-keleti fűszeres lecsó, tojással

Hozzávalók (4 adag)

 

0,5 dl olívaolaj

1 hagyma, finomra aprítva

2 gerezd fokhagyma, finomra aprítva

1 teáskanál őrölt koriander

1 teáskanál őrölt római kömény

1 csipet fahéj

1 evőkanál őrölt pirospaprika

1 kávéskanál cayenne bors

50 dkg zöldpaprika, feldarabolva

1 doboz hámozott paradicsom (40 dkg)

4 paradicsom

só, bors

1 teáskanál nádcukor

1 csokor petrezselyem

4 egész tojás

a tetejére: friss snidling, koriander

esetleg: kecskesajt vagy morzsolt feta

 

Egy nagy serpenyőben olívaolajon üvegesre dinszteljük a finomra aprított hagymát és fokhagymát, amikor kezdenek puhulni, hozzáadjuk a fűszereket: a koriandert, római köményt, fahéjat, pirospaprikát, cayenne borsot. Beletesszük a darabokra aprított zöldpaprikát, és azt is puhára pároljuk. Hozzáadjuk a paradicsomkonzervet és a friss, cikkekre vágott paradicsomot. Ezután kb. 15 percig főzzük erős lángon, hogy a mártás kissé besűrűsödjön, de azért maradjon leve, majd hozzáadjuk a finomra aprított petrezselymet és a nádcukrot. Sóval, borssal ízesítjük. Négy mélyedést formázunk a lecsóban, bele­ütünk egy-egy tojást, majd lefedve kb. 10 percig főzzük, hogy a tojásfehérje megdermedjen, a sárgája viszont folyós maradjon. Tálaláskor friss snidlinget, koriandert szórunk rá, és reszelhetünk rá sajtot, fetát is. Friss kenyérrel vagy pitával kínáljuk.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?