chili&vanília

Sütőtökös laksa

Gasztro

Az őszi–téli időszak alapdarabjával, a sütőtökkrémlevessel egy baj van: igen hamar unalmassá tud válni. Szerencsére egy kis csilivel, curryvel és korianderrel ezen mindig lehet segíteni. Így, ha például egy villámgyorsan elkészíthető, csípős, mogyoróvajas, szójás, gyömbéres fűszerpasztát kever bele az ember, akkor máris hihetetlen izgalmassá válik. Bele egy kis rizstészta, rá néhány darab pirított garnéla (természetesen elhagyható), koriander, újhagyma, és a megszokott levesből máris az egyik legnépszerűbb délkelet-ázsiai (főleg Malajziában és Szingapúrban kedvelt), tartalmas, fűszeres rizstésztás étel, a laksa születik. A laksa eredetileg a 15–16. században Malajziába, illetve az indonéz szigetvilágba bevándorló kínaiak kultúrájából származik, ma a nemzetközi gasztronómiában is gyakori. Ha netán a legegyszerűbben beszerezhető, hosszúkás sütőtök helyett hozzájutunk a nagy méretű, világosszürke héjú, nagydobosi fajtájú sütőtökhöz, az eredmény még parádésabb lesz. A nagydobosi sütőtök évszázados történelmi múltra tekint vissza, az 1920-as években szigorú minőség-ellenőrzés mellett termelték a Mátészalka melletti Nagydoboson, sőt, még a New York-i tőzsdén is kereskedtek vele a településen mezőgazdasági területekkel rendelkező nemesi családok révén. A mítoszból mára nem sok maradt, ez a fajtájú tök azonban most is kiváló, íze extra édes, koncentrált, állaga tömör, krémes. A levesek is finomabbak lesznek belőle, akár a fapados hétköznapi, akár az egzotikus laksa. Utóbbihoz ugyan néhány hozzávalóért el kell bandukolni, de mind könnyen beszerezhető.

 

Currys, sütőtökös krémleves rizstésztával (laksa)

Hozzávalók (4–6 adag)

 

1,2 liter leszűrt zöldségleves vagy víz

60 dkg sültsütőtök-püré

1 narancs leve

só, bors

4 dl (1 doboz) kókusztej

20 dkg rizstészta (cérna- vagy szélesmetélt,

de lehet más tészta is)

A fűszerpasztához:

1 közepes vöröshagyma, nagyobb darabokra vágva

1 csokor koriander, felaprítva

4 cm friss gyömbér, felaprítva

2 gerezd fokhagyma, felaprítva

1 teáskanál vörös currypaszta

1 evőkanál mogyoróvaj

2 evőkanál szójaszósz

2 evőkanál szezámolaj

Ízesítéshez: szójaszósz, citrom- vagy lime-lé,

nádcukor

Tálaláshoz: rizstészta, újhagyma zöldje, koriander

 

A leszűrt zöldséglevest (alaplevet) feltesszük főni. Hozzáadjuk a sült sütőtökből készített pürét, a narancs kifacsart levét. Sózzuk, borsozzuk, fedő alatt kb. 10 perc alatt összefőzzük. Miközben fő, elkészítjük a fűszerpasztát: aprítógépbe vagy robotgépbe tesszük a hagymát, a friss koriandert, a finomra aprított friss gyömbért és a fokhagymát, a currypasztát, a mogyoróvajat, a szójaszószt és a szezámolajat. Pürésítjük. A kész leveshez adjuk, majd az egészet, a pasztával együtt robotgépben vagy botmixerrel teljesen simára pürésítjük. Hozzáadjuk a kókusztejet, 5 percig főzzük. Az ízeket ízlés szerint kiigazítjuk szójaszósszal, citromlével és kevés barna cukorral. Felkarikázott újhagymazölddel, friss korianderrel megszórva, beáztatott rizstésztával tálaljuk. Piríthatunk a tetejére garnélát és zöldeket (a képen pak choi, magyarul bordáskel).

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?