Újabb propagandalevelet kapnak a nyugdíjasok

  • narancs.hu
  • 2023. február 11.

Gazdaság

Orbán Viktor megmagyarázza, miért kell föltétlenül elégedettnek lenni.

A napokban Orbán Viktor miniszterelnök levélben keres meg minden magyar nyugdíjast, és tájékoztatja őket arról, hogy februárban dupla nyugdíj érkezik – közölte Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott szombaton az MTI-vel. Hogy mindenki tisztában legyen azzal, mi micsoda és mennyi ér, a politikus előre részletezte, mi mindent kell tudni a nyugdíjak alakulásáról.

E szerint ebben a hónapban a 15 százalékkal megemelt nyugdíj és a 13. havi nyugdíj szintén megemelt összegben jut el az idősekhez. Mert mint azt tudjuk, a 13.havi nyugdíjat "a baloldal elvette idős honfitársainktól, az Orbán Viktor vezette polgári kormány visszaadja nekik". Az elmúlt időszakban ötször került sor nyugdíjprémium kifizetésére, míg a baloldal idején egyszer sem. 2010 óta 92 százalékkal emelkedett a nyugdíj; az átlagnyugdíj 2010-ben 97 ezer forint volt, mostanra több mint 208 ezer forint lett.

A valóság ezzel szemben az, hogy a decemberi nyugdíjas infláció 27,4 százalék volt a KSH szerint, vagyis a nyugdíjprémiumot bőven megette az infláció. Bár ezt most némileg eltakarja a 13. havi nyugdíj, ám ez a következő hónapban, amikor talán tetőzhet az infláció, már nem érezteti hatását. 

A 13. havi nyugdíjat 2009 májusában vezette ki a Bajnai-kormány, amelyet csak 2021 novemberében hozott vissza Orbán Viktor kabinetje. Vagyis tizenkét év Orbán-kormányzás alatt nem volt fontos ez az intézmény, de most már az. 

A nyugdíjprémium kifizetését a törvény szabályozza, az a GDP alakulásának függvénye. Vagyis azért volt kényetelen az állam nyugdíjprémiumot fizetni, mert a jogszabály ezt előírta – akkor jár automatikusan nyugdíprémium, amikor a GDP-növekedés meghaladja a 3,5 százalékot. Vagyis ez nem a kormány szuverén döntésén múlik, és az idén biztosan nem is lesz ilyen kifizetés, hiszen a GDP a kormány előrejelzése szerint 1,5 százalékkal bővül.

2010 óta 92 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj, ám ezen idő alatt a zsemle 19 forintról 50 forintra drágult (265 százalék), a trappista sajt 1400 forintról 3330 foritra drágult (238 százalék), a krumpli pedig 140 forint helyett 324 forint lett (231 százalék). 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.