Egy hét kultúra 2022/43.

  • Narancs
  • 2022. október 26.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÉLETMŰ Magyarországon először rendeznek átfogó kiállítást El Greco műveiből. A Szépművészeti Múzeum őszi nagy dobásának számító tárlat október 28. és február 19. között látható, és a célja az, hogy áttekintse az eredetileg Domenikosz Theotokopulosz néven született festő életművét. El Greco (1541–1614) az akkor Velence fennhatósága alá tartozó Krétán született, vélhetően a ferenceseknél tanult, majd Itáliába utazott, ahol a kor legnagyobb festőinek munkáit tanulmányozhatta. Először Rómában, majd Spanyolországban próbált érvényesülni, az előbbi helyen kevesebb, az utóbbin nagyobb sikerrel. Toledóban ugyanis már jelentős megbízást kapott a katedrális felújítási munkálataiban, majd egész festői életműve itt teljesedhetett ki. Ezen az úton visz végig maga a tárlat is, mintegy ötven alkotáson keresztül bemutatva El Greco stílusának és formai komplexitásának fejlődését. A kiállításon fontos szerepet kap az intézmény mind az öt, saját tulajdonban levő El Greco-festménye, közülük is kiemelik a Gonzaga Szent Alajos képmása című képet, amely júniusban, mintegy 3,6 millió dollárért került a múzeum tulajdonába. Emellett több mint negyven magán- és közgyűjteményből érkeznek alkotások, például a Krisztus megkeresztelése a madridi Pradóból, a Szent Lajos francia király egy apróddal a párizsi Louvre-ból és A kufárok kiűzése a templomból a londoni National Galleryből.

 

SZATÍRA A Srí Lanka-i Shehan Karunatilaka nyerte el az idei Booker-díjat a The Seven Moons of Maali Almeida (Maali Almeida hét holdja) című regényéért. A szatirikus mű egyfajta „túlvilági noir”, ahogy a díj döntnökei fogalmaztak. A természetfeletti történet ugyanis a Srí Lanka-i polgárháború idején játszódik, főszereplője pedig egy fotós, aki meghal, de egy hetet kap rá, hogy a barátait meggyőzze arról, hogy megkeressék a fotóit, és így fényt derítsenek a harcok alatt zajló brutalitásra. Az 1975-ben született szerző a regényről azt mondta, még 2009-ben döntötte el, hogy írni fog egy kísértethistóriát a szülőhazájában dúló konfliktusról, akkor ugyanis komoly viták zajlottak arról, hogy a polgárháború alatt hány civil halt meg és kinek a hibájából. A díjnyertes mű Karunatilaka negyedik könyve, de már első, 2010-ben megjelent regényét, a Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew-t is több díjjal jutalmazták.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?