rés a présen

„Hogy segíthessünk valahogy”

Feuer Yvette színész, társulatvezető

  • rés a présen
  • 2018. augusztus 24.

Interaktív

Feuer Yvette színész, társulatvezető.

rés a présen: Változóban van a társulatod, a Bohócok a Láthatáron Csoport…

Feuer Yvette: Már régóta zajlik, csak most a névváltozással és a honlap megújításával érjük magunkat utol. Láthatáron Csoport lesz a nevünk. Mára kisebbségbe kerültek a gyerekelőadásaink, holott úgy indítottunk, hogy csak azok voltak. 2010-től bejártuk az egész országot velük. 2014-ben kezdtünk el színházi nevelési előadásokat készíteni a középiskolásoknak, mert Szabolcsban és Borsodban láttam, hogy milyen problémái, életlehetőségei vannak ennek a korosztálynak. A társulatra, amelyet Manyasz Erikával és a később csatlakozott Szegedi Tamással hoztam létre, mindig az volt a jellemző, hogy személyes történeteken keresztül kutatja a társadalmi összefüggéseket, a hovatartozásból fakadó társadalmi konfliktusokat. Ebben a pillanatban egy gyerek­előadásunk van, a többi ifjúsági, illetve a múlt évben elkészült az első felnőttelőadásunk is Én, te, mi címmel, ami egy interaktív tárlatvezetés párkapcsolati témára. A szeptemberi első bemutatónk, A megmentő is felnőttelőadás lesz. Tehát valóban megtörténik az arculatváltás.

rap: Tagja voltál az Arvisura Színháznak és az ős-Krétakörnek is. Hol tanultad a színészetet?

FY: 2001-ben kaptam egy Fulbright-ösztöndíjat, és a Sarah Lawrence College-ben Bronxville-ben, New Yorktól 30 kilométerre tanultam színjátszást, rendezést és nagyon sokat a színház társadalomjobbító szerepéről is, ami ott a fő téma volt. Aztán kinn maradtam több évig, játszottam és tanítottam különböző programok keretei közt.

rap: Miért jöttél haza?

FY: Hét évig éltem ott, közben hazatértem, de végleg akkor, amikor már megszületett a gyerekem, a férjem épp egyetemre járt, vidéken éltünk Middletownban, és olvastam Varró Szilvia cikkét a Magyar Narancsban a cigányok ellen elkövetett gyilkosságsorozatról. Sok mindent láttam kinn, de nem hittem el, hogy ilyesmi megtörténhet Magyarországon. A Clowns Without Borders, azaz a Bohócok Határok Nélkül nevű humanitárius segélyszervezettel dolgoztam épp, hazajöttem, és létrehoztam a Bohócok a Láthatáron Csoportot, hogy segíthessünk valahogy.

rap: Miről szól az új előadás?

FY: A megmentő című előadás saját ötlet alapján születik. Egy testvérpárról szól, két nővérről, akik nem voltak jóban és korán elszakadtak egymástól, majd más-más országban nőttek fel. Felnőttkorukban találkoznak újra, és visszatekintenek a közös gyökereikre és arra is, hogy miért alakult úgy az éle­tük, ahogy. A bemutató szeptember 22-én lesz a B32 Galéria és Kultúrtérben. Kincses Réka írja a darabot, aki erdélyi származású magyar író, és jelenleg Berlinben él. Alida Bevk szlovén-magyar színésznő Ljubljanából és én fogjuk játszani a testvéreket. Szabó Veronika rendezi az előadást. A magyarországi bemutatót követően a ljubljanai Mini Teaterben is bemutatjuk angolul decemberben.

rap: Miket játszotok a következő évad kezdetén a repertoárból?

FY: A Kiállok érted című előadást október 10-én reggel a Miskolci Rendőrkapitányság bűnmegelőzési osztálya programjának keretén belül. Ez nem nyilvános előadás. Az Én, te, mi című előadásunk október 12-én és 15-én, aztán november 8-án lesz ismét 19.00-tól a Kugler Art Szalon és Galériában. A Banyamosoda című gyerekelőadás október 14-én és november 24-én 17.00-kor a Marczibányi Téri Művelődési Központban lesz látható. Egyelőre ezek biztosak, de érdemes követni az új honlapunkat: lathataroncsoport.hu és a Facebook-oldalunkat is.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?