rés a présen

Mellbevágó, de attól még igaz

Fiáth Marianna MC, újságíró

  • rés a présen
  • 2018. szeptember 23.

Interaktív

rés a présen: Rég hallottunk a Ludditákról, hol tart ma az első női rapprojekt?

Fiáth Marianna: A régebbi zenekaros plusz dj-s felállással már nem lépünk fel, pár éve a PinUps punk-rock csajbanda állandó tagjai lettünk a tesómmal, Fiáth Titával, és csak azért szoktuk kiírni, hogy Ludditák, mert a koncertszervezéskor ez állítólag számít. Éppen jövőre lesz húsz éve, hogy megalakultunk, ami elég mellbevágó, de attól még igaz. Egy GeciCsuj nevű háromakkordos punkzenekar sokáig tervben volt (Trágyaszóró lett volna az első lemezünk címe), de akkor jött Nagypál Orsi, és felvételiztünk a PinUpsba, ahová maximális pontszámmal vettek fel mindkettőnket.

rap: Mit kell tudni a PinUpsról?

FM: Lendületes, kemény és vicces csajzenekar, 2014 óta létezik, velünk együtt most már hattagú.
A kezdeti „csak a barátok örömére” összehegesztett feldolgozások után egyrészt tényleg megtanultak hangszeren játszani, másrészt elkezdtek jobbnál jobb saját számok születni. Dobbal (Tiszai Vivi), basszgitárral (Gellért Linda), szólógitárral (Nagypál Orsi) és billentyűvel (Perlaki Zsuzsi) felálló igazi kisbetűs zenekar, jó húzása van, sokat rikácsolunk benne – a legjobb, ami történhet. Megjártuk már a Tel-Aviv Pride-ot, a Szigetet többször is, de alapvetően a kisebb klubbulik és a fesztiválkoncertek állnak jól.

rap: Milyen a munkamegosztás egy hattagú női zenekarban?

FM: Mutogatni kéne, olyan. Végre van állandó próbahelyünk, mintha a Fekete Lyukat és valami zenész-menekülttábort boronáltak volna össze, úgyhogy van idő és hely dolgozni, folyton okoskodni és belepofázni egymás dolgába. Senki sem igazán képzett zenész, gondolhatod: szótárt lehetne írni a szakmai instrukció címén született idióta szavakból. Téma és számötlet rengeteg van, sok félkész zenei alap, amiből Titi kész szöveget ír, aztán lassan minden összeáll.

rap: Milyen műsorral turnéztok?

FM: Évek óta könyörgünk, hogy Samantha Fox
Touch Me című számát is játsszuk, de nem hajlandók rá. Úgyhogy marad a punk-rock meg az eszetlen reppelés, saját számok és néhány feldolgozás, a komfortzóna-tágítástól a buzilobbiig, a dizájnerdrogoktól a párkapcsolati nyűgökig sok minden terítékre kerül.

rap: Mikor és hol láthatunk benneteket ősszel, és a távolabbi jövőre vannak-e terveitek?

FM: Naná, egy csomó – ezek évek óta kábé ugyanazok, de idén már tényleg pontot teszünk az összes végére. Stúdiómunka ősszel, kislemez, aztán video­klip, és jövőre több fesztiválon és csajbuliban szeretnénk ott lenni itthon és külföldön is. Legközelebb a Mika Tivadar Mulatóban lépünk fel szeptember 28-án, aztán az Aurórában november 1-jén, reméljük, nem zárják be addig – meg utána sem.

rap: Milyen más projektekben vagy benne még?

FM: Nagypál Orsi Nyitva című első nagyjátékfilmjének a főcímzenéjét fejeztük be nemrég a tesómmal és Péterfy Borival (a zeneszerző Moldvai Márk), a filmet október közepétől játsszák, a szám már korábban hallható lesz. Emellett újságíróként dolgozom, könyveket és magazinokat szerkesztek.

rap: A sisterhoodban mi a legfontosabb?

FM: Mindegy, hogy hogy, csak nehogy sehogy.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?