Látható jelek - Mérlegen az időközi választások

  • B. I.
  • 2013. október 4.

Kis-Magyarország

A múlt hét végén ismét voltak időközi önkormányzati választások, mégpedig Baján és két kistelepülésen. Ezek eredményeiből még semmiféle következtetést nem lehet levonni - ám 2010 óta rendeztek már két időközi országgyűlési, és 359 időközi helyhatósági választást. Így együtt mutatnak-e bármit is?

Túl sokat így sem: a választási elemzések néhány bevett közhelyére például egyaránt találunk "bizonyítékot" és "cáfolatot" az eddigi eredmények adatai között. Vegyük például azt a makacs meggyőződést, miszerint a várható részvételi arány előrevetíti a végeredményt. Ha magas, akkor az, ugye, baloldali győzelmet sejtet, míg az alacsony jobboldalit - elsősorban is azért, mert a jobboldali választók elkötelezettsége összehasonlíthatatlanul erősebb, mint túloldali kollégáiké. Ehhez képest a két időközi országgyűlési választáson akár relatíve magas (Szarvas, 2010. október), akár alacsony (Budapest, 2. egyéni választókörzet, 2011. november) volt a részvétel, a fideszes jelölt toronymagasan nyert - a nagyobb aktivitású Békés megyei voksoláson ráadásul jóval nagyobb arányban, mint a csekélyebb érdeklődés mellett rendezett fővárosin. Vagy: az idén szeptember 1-jei szigetszentmiklósi önkormányzati egyéni képviselői választás átlagos részvétel mellett zajlott (31 százalék), a baloldal közös jelöltje mégis utcahosszal megelőzte fideszes ellenfelét (százalékosan: 52-29).

Bizonytalan tudás

Egy-egy időközi választás eredményéből merészen következtetni a majdani országos választás várható kimenetelére, illetve mindezek alapján vérmes reményeket táplálni azért sem érdemes, mert az arra hajlamosak, mindenekelőtt a hivatalból lelkes pártszóvivők mindig egymással nem összemérhető eredményekkel bűvészkednek: az időközi választások túlnyomórészt helyi szavazások polgármesterről vagy egyéni önkormányzati képviselőről, és ilyenkor többnyire mindössze néhány száz szavazatról, valamint a legkevésbé sem általánosítható választói preferenciákról van szó. Kommunikációs szempontból persze érthető, amikor például egy évvel ezelőtt a hosszú idő óta szívóágon versenyző szocialisták már-már döntő fordulatról beszéltek, miután gyors egymásutánban megnyertek egy polgármester- és egy egyéni önkormányzati választást (Dunaföldváron, illetve Sopronban). Az előbbi jelentőségét az adta volna, hogy az átlagnál nagyobb számú polgárt megmozgató szavazás volt, az utóbbiét pedig az, hogy a baloldal jelöltje egy masszívan jobboldali városban diadalmaskodott - holott mind Sopron érintett önkormányzati egyéni választási körzete, mind Dunaföldvár jellemzően inkább balra húzott; még a 2010-es fideszes földindulás idején is az országos átlagánál jóval erősebb maradt e helyeken az MSZP. (Lásd: Gyenge jelek, Magyar Narancs, 2012. október 11.)

Képünk csak illusztráció!

Képünk csak illusztráció!

Fotó: MTI

A 2010-es kormányváltás óta megtartott összesen 361 időközi választás azonban már számos település- és szavazókörtípust (baloldalit, jobboldalit, ingadozót) lefed, és ezek adataiból néhány jellegzetesség csak kihüvelyezhető. A legnyilvánvalóbb tanulság a baloldalra (főleg az MSZP-re) vonatkozik: azok a választások, amelyekre a lokális jelentőségen túl országos pártpolitikai tétet is pakolnak - a két országgyűlési egyéni választáson kívül a nagyobb települések helyhatósági választásainál fordult ez elő -, a baloldal (jellemzően az MSZP) többnyire jóval sikeresebben szerepel, mint arra a közvélemény-kutatások alapján számítani lehet. Legyen szó akár inkább baloldali körzetekről (Dunaföldvár, Szigetszentmikós és Sopron adott választókerületei), akár inkább jobbra húzó részekről (Szolnok, vagy éppen most Baja), a baloldali jelölt még veresége esetén is túlszárnyalja a pártjának mért országos átlagot. (Még olyankor is, amikor pedig tekintélyes zakó az osztályrésze, mint idén márciusban Szentendrén.) Mi több, baloldali jelölt esetenként jobboldalinak elkönyvelt körzetekben is győzhet - ez történt tavaly decemberben Szolnokon. (Az aktuális, igen szoros bajai szavazáson pedig a közös MSZP-E14-DK-jelölt felettébb gyanús körülmények között maradt alul; lapzártánk idején úgy tudni, hogy az Együtt 2014 választási csalás gyanúja miatt megfellebbezte az eredményt.) Az adatok alapján az is megkockáztatható, hogy ez a trend 2010 óta ha enyhén is, de erősödik - ám hogy ez a kormányellenes bizonytalan szavazók egyre kisebb bizonytalanságával, a legendás rejtőzködő szavazók erősödő aktivitásával, vagy a 2010-ben elbitangolt MSZP-választók megtérésével magyarázható-e, arra épkézláb válasz aligha adható.

Biztos tudás

Ha valaki arra volna kíváncsi, hogy az ellenzéki szavazók büntetik-e a baloldali pártok külön indulását és díjazzák-e a közösködést, egyértelmű választ a rendelkezésre álló adatokból nem kapna. Bár formálisan három hete létezik MSZP- Együtt 2014-PM választási szövetség, közös indulóra azért volt előtte is példa (Szigetszentmiklós). Ami viszont egészen biztos - és amivel az új választási törvény elfogadása óta mindenki tisztában van az időközi voksolások analízise nélkül is -: a baloldalnak semmi esélye nincs a Fidesz legyőzésére, ha egymás ellenében indít jelölteket. Ez esett meg idén márciusban Dunakeszi egyik egyéni önkormányzati választókörzetében, ahol a szocialista, illetve az E14 támogatta független jelölt rontotta egymás esélyeit igen nagy sikerrel - a győztes fideszes alaposan rávert mindkettejükre.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.