Kiskunhalas

Szocialista válóper

  • Kohout Zoltán
  • 2011. november 17.

Kis-Magyarország

Várnai László 12 évig volt Kiskunhalas első számú embere, de tavaly már nem indult a választáson. Most elhagyja régi pártját, igaz, Bács-Kiskun megyében nem ő az egyetlen.

„Én is átigazolok. Nem tudom, mi lesz ennek a vége, de azt tudom, hogy velük még van esély” – mondja Várnai László. Kiskunhalas volt szocialista polgármestere azért távozik az MSZP-ből és lép át a Demokratikus Koalícióba, mert úgy érzi: a fáradt szocialista párt mellett ez az új formáció képes erőt, dinamikát vinni a szabadelvű és baloldali politizálásba.
A volt polgármester most egyike azoknak, akik sok év után hagyják el az MSZP-t. Várnai szocialista színekben négy évig parlamenti képviselő, míg 12 évig a város vezetője volt. Neve az országos nyilvánosság előtt a 2000-es évek derekán vált igazán ismertté, amikor társaival szembeszálltak a Zuschlag János vezette (főleg a pártlétszám-gyarapítás módszereivel terjeszkedő) körökkel. Elmondása szerint a város hírnevének rengeteget ártott a később alapítványi ügyei miatt bűnszervezetben elkövetett csalásért hat és fél év börtönre ítélt exképviselő – ekkoriban tapadt a város említéséhez a „Zuschlag-falva” gúnynév. Később azonban épp Várnai vezetésével tisztították meg tagrevízió útján a helyi MSZP-t a trükkösen „leigazolt” nem csak városi, de megyei, sőt átmenetileg országos befolyást szerző tagoktól.

 

 

Szalagvágás - még szocialista színekben (balra Várnai László)


Szalagvágás – még szocialista színekben (balra Várnai László)

 

Várnai László a DK színre lépéséről azt mondja: míg kezdetben némi csalódással vette tudomásul, hogy a személyes ellentétek szakadáshoz vezettek az MSZP-ben, addig ma már-már reménykeltőnek látja a fordulatot. „Nincs, aki a jobboldal legutóbbi választási sikeréhez hasonlóan tömegeket tudna maga mellé állítani. Az nem siker, hogy a kormány támogatottságának hanyatlása mellett az MSZP szinten tartja a vesztes 2010-es választáson mutatott elfogadottságát” – vélekedik volt pártjáról.  Várnai a 2010-es választások után arra számított, hogy a súlyos vereség személyi és politikai irányváltást érlel az MSZP-ben, hogy a régiek „hátrébb lépnek, és helyet adnak újaknak”. Ehelyett viszont „az történt, hogy bár jelentkezett egy-két új arc, mellettük maradtak a régiek. Noha a párt sokat köszönhet nekik, mégse szerencsés olyan mértékben ragaszkodni a hatalomhoz és pozícióhoz, hogy a Horn-korszak óta ne változhasson lényegesen a pártvezetés”. A volt polgármester tavaly már nem is indult a választáson, ám nem hagyott fel a közéleti tevékenységgel: Sikeres Halasért Társaság néven civil közösséget szervezett.
Várnai komoly hibákat és mulasztásokat ró fel a Gyurcsány-kormányoknak, mégis úgy ítéli meg, hogy Horn Gyula óta Gyurcsány az egyetlen nagy formátumú baloldali politikus, akinek karizmatikus ereje, intelligenciája, szervező- és politikai képességei esélyessé tehetik a jobboldallal való sikeres szembeszállásra. Kiskunhalas volt polgármestere, aki november 16-án jelentette be döntését a halasi alapszervezetben, arra a kérdésre, hogy vállalna-e szerepet akár helyben, akár a DK országos hatókörű szervezeteiben, nemmel válaszolt.
Vízkeleti Szabolcs, helyi MSZP-elnök biztos benne, hogy Halason (ellentétben több más település szocialista alapszervezeteivel) nem lesz konfliktus a maradók és a pártból távozók között, sőt, remélhetőleg az együttműködésben lesznek érdekeltek. A térség több helyi MSZP-szervezetéről ugyanakkor pártbéli forrásaink azt valószínűsítik, hogy leginkább a középgenerációs tagság – a 40 és 60 közötti réteg – lép át a DK-ba. Egy MSZP-s pártvezető forrásunk szerint ettől jelentősen eltérhet a fővárosi taglétszámváltozás koraránya és mértéke. „Budapesten az idősebb párttagok is szorosabban kötődnek Gyurcsányhoz, így nem zárom ki, hogy a vidékhez képest abból a korosztályból is többen csatlakoznak az új párthoz.”

Figyelmébe ajánljuk