Szépség, káosz, Túró Rudi (Esterházy Péter: Egy kék haris)

  • - seres -
  • 1996. május 30.

Könyv

- seres -

"Ami nagy, az inogva áll össze. Szépség és káosz nem ellentmondás. Lét és értelmetlenség nem ellentmondás" - olvashatjuk táncszínházkritika gyanánt egy most megjelent esszékötetben. Egyrészt. Másrészt: "Marcell (17): A kommunistákban a számháború volt jó meg a Túró Rudi." Filozófia és Túró Rudi nem ellentmondás, megfér egy kötetben. A napi betevő politikumot és a művészetkritika ürügyén való filozofálást persze író műveli (lásd ott), aki ha nem regényt, akkor úgy is, mint kékharisnya, feljegyzéseket ír, többnyire az ÉS-be (harmadik oldal, mint a The Sunban a meztelen nők), mert az örökkévaló kutatása és megalkotása közben lát és hall, így napi kis politikai-közéleti-verbális szirszarokra bukkan (ezt nevezik mások Életnek), és mivel ezek fontos kis szirszarok, hát jól odaglosszáz. Író: más ember, mint a többi, többet lát, jobban ír; ő levon tanulságot, neki az állam adóelőleget.

Esterházyról vagy valamit, vagy semmit. Elfogultság. Régen (azelőtt) az volt, hogy muszáj volt rögtön elolvasni, amit írt, mert lélegzet elállt, mert igenis bátor dolog volt ő, hiába mondja az Eörsi, hogy csak a szamizdat. Aztán jöttek más izgalmas dolgok, az Élet kicsit elsodorta az Irodalmat és az ÉS-t, az író veszített súlyából, előbb olvastunk napilapot, mint Esterházyt, tornyosultak a művei az asztalkán, hozzá és hozzánk méltatlanul, mert mégiscsak egy géniuszt fektettünk. A Helyzet azonban máig nem teszi helyére az irodalmat, így az irodalom visszavág. Médiaháború. Szekértábor. Ezek. Azok. Mi. Ti. Esterházy azonban megőrizte nemes (=irónia) függetlenségét, nem pártember, de nem is kívülálló, úgy lát, ítél és ír (vö. lát és láttat), hogy újra értelmet ad az értelem szónak.

A ´94 márciusától napjainkig terjedő műremek-ciklusban vannak kortalanul fontos politikai meglátások (többször és nagyon helyesen: óva intés a hercig kádári hatvanas-hetvenes-túrórudis évek remake-jétől, "nem lehet eléggé hangsúlyozni: szőröstül-bőröstül hazug volt az egész"); apró kis árulások és gerincferdülések pontos leletei; lényeglátások politikusi szereptévesztésekről (pl. "Orbán Vik" szégyenletes mondata arról, hogy a mostaniak szándékosan gyengítik a magyarság szellemi és lelkierejét), média-szereptévesztésekről (Népszabadság mint külön tészta, egyébként meg a liberális újságírás baja kormányra jutott barátaival, barátainkkal, teszem hozzá önkritikával, mintegy); önmegfigyelések, Petri-interjú a Beszélőnek; meg hát kultúrtermék-kritikák (vers, könyv, színdarab, film), amelyek filozófiai fejtegetésekbe torkollnak, de hát muszáj nekik, mert aki írta őket, ugyanaz a szép és érzékeny géniusz, esztétikai ellenálló, akit régen is szerettünk, és aki érdek nélkül tetszik.

Magvető, 204 oldal, 695 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?