Megmenti-e Elon Musk Ukrajnát, és kinek mennyibe kerül ez?

Csillagkapcsolati zavarok

Külpol

A SpaceX által működtetett Starlink műholdas kommunikációs termináljai megteremtették a lehetőséget, hogy az ukrán csapatok és a vezérkar gyorsan tudjanak kommunikálni. De az amerikai cég vezetője a kezdeti nagylelkűség után kezd mindent összezavarni. Ki fizeti a rendszert, és ki kinek tartozik hálával? Mit mondhatott Putyin Musknak, ha egyáltalán beszéltek egymással?

Orosz vagy orosznak gyanított támadók Ukrajna február 24-i megtámadása előtt nagy győzelmet arattak a kiberhadviselésben: feltörték a Viasat amerikai műhold-üzemeltető céget, amelynek szolgáltatására az ukrán hadvezetés is erősen támaszkodott. Kommunikációs terminálok ezreit tették tönkre az AcidRain nevű támadó kóddal, amelyet a Viasat rendszerébe juttattak. Az ukrán katonai távközlés elleni csapás a kevés sikeres és nagy hatású orosz kiberművelet egyike volt – nyilatkozta nemrég a Forbesnak Krasznay Csaba, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Az orosz csapás után az interneten merült fel, hogy a SpaceX űrcég Starlink nevű műholdas internetes termináljaival egyszerűen pótolni lehetne a kiesett kommunikációs kapacitást. A Starlink két részből áll. Az egyik az alacsony pályán keringő, 2022 októberében nagyjából 2600 egységből álló műholdraj, a másik pedig olyan, parabolaantennából és speciális elektronikából álló mobileszköz, amelyet számítógéphez vagy routerhez lehet csatlakoztatni. A Starlink terminálja egyszerűen telepíthető és könnyen hordozható, elfér egy csomagtartóban, így ideális mobiltávközlési eszköz. Bemérni természetesen be lehet, ilyenkor jön jól, hogy könnyen leszerelhető vagy elrejthető. A rendszerben a SpaceX nem csupán technológiai szolgáltató, a cég nyújtja az internetet is. A felhasználók által megvett földi terminálok kommunikálnak a felettük elhaladó műholdakkal, azok rádión egymás között továbbítják a jelet, amíg le nem tudják sugározni az első földi központnak. Onnantól az információ üvegszálas kábeleken közlekedik, mint minden más internetes forgalom. A műholdakkal meg lehet úszni a fix pontok közé telepített – és emiatt sérülékeny –, nagy távolságra használható mikrohullámú infrastruktúra megépítését.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?