Interjú

„Elég antitestünk van”

Federigo Argentieri történész, politológus a fasizmus örökségéről a mai Olaszországban

  • Vásárhelyi Júlia
  • 2022. november 16.

Külpol

Az olaszok még nem néztek szembe teljes mélységében a fasiszta múltjukkal, veszélybe kerülhet a demokrácia – aggódtak a demokratikus világban, amikor a szélsőjobboldali, posztfasiszta Fratelli d’Italia (FdI) vezetésével jobboldali-szélsőjobboldali koalíció nyerte meg a szeptember 25-i parlamenti választást. Meddig ér a Mussolini-nosztalgia az olasz politikában és a társadalomban?

Magyar Narancs: Ön szerint az olaszok megnyugtatóan feldolgozták már történelmük e sötét korszakát?

Federigo Argentieri: A fasiszta rezsimek alkotta tengelyhatalmak közül egyedül Németország nézett szembe nagy erőfeszítések árán, kíméletlen őszinteséggel 20. századi sötét múltjával, a nácizmussal. Japánban úgy „oldották meg” a helyzetet, hogy a hivatalos történelmi narratíva ebből az időből Hirosimával kezdődik. Olaszország pedig e tekintetben a kelet-közép-európai, volt szocialista országokra hasonlít a leginkább. A fasizmussal úgy van az olasz társadalom, mint a magyar, a cseh, a szlovák és a többi a kommunizmussal. Nem szeretik feszegetni a témát, mert sok egykori fasisztából lett antifasiszta, akik így mentették át magukat és a pozíciójukat. Rendőrök, bírók, katonák, diplomaták – nekik a legkevésbé sem állt érdekükben a szembenézés. Bár olasz történészek kiváló munkát végezve alaposan feltárták e korszakot, még mindig maradtak sötét foltok. Ilyen például Mussolini 1935–1936-os etiópiai gyarmatosító háborúja, amely akkoriban széles körű támogatást élvezett, akárcsak 1940-ben a belépés a háborúba Németországgal és Japánnal szövetségben. Etiópia – az olaszok által elkövetett szörnyű gyilkosságok, a koncentrációs táborok, az utcai lincselések Addisz-Abebában és másutt több tízezer halottal – máig tabu. Azt sem igen feszegeti senki, hogy Rodolfo Graziani marsallt – a Hitler irányította salói bábállam védelmi miniszterét, a fasiszta utódpárt Olasz Szociális Mozgalom (MSI) elnökét –, aki mindezért felelős volt, nem állították háborús bűnösként bíróság elé Nürnbergben. Mindenképpen ott lett volna a helye, de a katonai, igazságszolgáltatási és más állami szervek meg sok politikus cinkossága miatt ez nem történt meg. Hasonlóan ahhoz, ahogy 1989-ben a Ceauşescu házaspárt sem állították bíróság elé Romániában, mert tudták, hogy Ceauşescu fél Romániát tetemre hívta volna. Ugyanez volt a helyzet Mussolinival is.

MN: Nagy port kavart Olaszországban, hogy október 28-án Predappióban, Mussolini szülővárosában, a sírhelyénél egyszerre jelentek meg antifasiszták, egykori partizánok – hogy megemlékezzenek a kisváros 1944-es felszabadításáról –, és vagy kétezer Mussolini-nosztalgikus. Sokan fekete inget viseltek, és karlendítéssel üdvözölték egymást, hogy megünnepeljék a Marcia su Roma (Bevonulás Rómába, a fasiszta hatalomátvétel napja – a szerk.) 100. évfordulóját, és leróják tiszteletüket a Duce előtt. Mennyire eleven ma a fasiszta örökség Olaszországban?

FA: Ez nem igazán meglepő. Olyan ez, amint amikor Csehországban a kommunista párt máig megünnepli a kommunista diktatúra ünnepeit, például február 25-ét, az 1948-as kommunista hatalomátvétel napját, és árulásnak tartja a prágai tavaszt vagy a Charta ’77 mozgalmat. A luszt­ráció nem volt valami sikeres Csehországban, ahogy Magyarországon és Lengyelországban sem, egyebek közt azért, mert a kommunista pártok nagyon gyorsan alakultak át szociáldemokrata pártokká. Olaszországban az MSI 1949-ben a NATO-csatlakozás mellett szavazott, míg a kommunisták és a szocialisták ellene voltak. Majd 1957-ben az Európai Unió elődje, az Európai Gazdasági Közösségbe való belépésre voksolt, míg a kommunisták ezt is ellenezték, a szocialisták pedig tartózkodtak. Ezzel a posztfasiszták súlya megnőtt, és egyfajta hitelességet szereztek, ami késleltette vagy végképp lehetetlenné tette az elszámoltatásukat.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Miénk itt a vér

  • - turcsányi -

A papa mozija ez. Nem pont a formula hagyományos értelmében, sokkal inkább szó szerint. A hatvanas évek közepén az olasz anyakönyvi hivatal kigyűjtötte a Sergio keresztnevű polgárokat, s mindegyiket hatóságilag kötelezték arra, hogy spagettiwesterneket készítsenek.

Megszemélyesített dokumentumok  

„Boldog magyar jövőt!” – olvassuk a feliratot Chilf Mária kollázsán, ahol egy felvonuláson Lenin, Rákosi és Sztálin fényképét viszik a munkások és az úttörők, nyomukban a ledöntött Sztálin-szobor feje gurul egy tankkal a háttérben.

Építő játék

  • Kiss Annamária

Horváth Csaba rendező-koreográfusnak, a Forte Társulat művészeti vezetőjének színházában legalább annyira fontos a mozgás, mint a szöveg, nem csoda, hogy ezen az estén, a mozgásszínházas tempóhoz kevéssé szokott kőszínházas társulati tagoknak melegük van.

„Megeszi a kígyót”

Alighanem a magyar kultúrára korábban is jellemző, az utóbbi időben pedig mintha még erőteljesebben megjelenő befelé fordulás miatt lehet, hogy egy olyan jelentős életmű, amilyen Ladik Kataliné, egyszerűen nem találja meg benne a helyét – holott minden adott lenne hozzá.

Igor és Szása kiszabadult és gyilkolt

Szentesen két bulltípusú kutya kijutott az utcára, halálra mart egy férfit és örök életére megnyomorított egy nőt. Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kért a gazdára, akinek fogalma sem volt arról, mire képesek a házőrzői, és milyen nevelésre lett volna szükségük.

Hídpénz

„Az önkormányzat egy olyan fejlesztést kíván megvalósítani, hogy a Szárhegyet és a Vár­hegyet összekötnénk egy függőhíddal."

Az arany csillogása

Emlékszik még bárki is arra, hogy mikor volt az a „vizes” világbajnokság Budapesten, amikor a toronyugráshoz a Dunába húztak fel egy ménkű nagy tornyot, hogy az majd milyen jól fog mutatni a világmindenség összes televíziós készülékén?

Csak a szégyen

Egy héttel ezelőtt az ENSZ Közgyűlése elfogadta azt a határozatot, amely július 11-ét a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánítja.