Putyin a szivárványhídon – LMBTQ-demonstráció

Külpol

Szivárványszívecskék, zászlók, egy-egy krétával írt aszfaltüzenet és közel ötven ember vett részt azon a demonstráción, amelyet az orosz LMBTQ embereket hátrányosan megkülönböztető törvényhozás ellen tartottak szeptember 3-án Budapesten, az orosz nagykövetség előtt. A Bajza utcai tiltakozás világméretű tüntetéshullám része volt, amely a szentpétervári G20-as csúcstalálkozó okán szerveződött erre a napra számos európai és Európán kívüli országban.
false

 

Fotó: A szerző felvétele

Az orosz törvényhozás az elmúlt hónapokban sorra hozta azokat a törvényeket, amelyek az LMBTQ embereket súlyosan diszkriminálják, alapjogaikban korlátozzák. Legutóbb, június 30-án Putyin elnök az úgynevezett „melegpropagandát tiltó” törvényt fogadta el, amely komoly pénzbüntetéssel sújtja a magán- és jogi személyeket, amennyiben fiatalkorúak előtt „propagálják a homoszexualitást”. A megfogalmazás számos értelmezési lehetőséget nyújt, és ezzel lehetővé teszi, hogy lényegében kriminalizálják a szexuális kisebbséget: tiltja a felvonulást, például a Pride szervezését, a tudományos párbeszédet, a kulturális és felvilágosító tevékenységet – könyvkiadást, filmklubot –, de még akár azt is korlátozza, hogy egy azonos nemű pár kézen fogva járjon az utcán, a nyílt színi csókról már nem is beszélve. Az utóbbi időben Oroszországban megszaporodtak az LMBTQ emberek ellen elkövetett erőszakos gyűlölet-bűncselekmények is, több sokkoló videobeszámoló került az internetre, amelyben fiatalokat bántalmaznak – vélhetően ösztönzően hatott a homofób és transzfób bűncselekmények elkövetőire a putyini törvénykezés.

A szimpátiatüntetést egy magánszemély, Lénárt Marcell szervezte, de az eseményhez hamar csatlakozott az Amnesty International Magyarország, a Budapest Pride, a Háttértársaság, a Magyar LMBT Szövetség és a Szimpozion Egyesület is. Lénárt a Narancs kérdésére elmondta, hogy a mostani oroszországi helyzeten csak világméretű összefogással lehet változtatni, ezért ki kell fejeznünk szolidaritásunkat az Oroszországban üldözöttekkel. „Magyar emberként fontosnak éreztem, hogy innen, Budapestről küldjünk üzenetet mi magyarok, melegek és nem melegek közösen.”

false

 

Fotó: A szerző felvétele

A demonstráció békésen zajlott, csupán egy arra „tévedt” autóból hangzott fel a „zsidó-buzik takarodjatok” – aztán ennyivel be is érték, pont úgy, mint az Andrássy úton éppen csak elhaladó mozgó sörbár jó kedélyű társasága. A követség gyakorlatilag kihalt volt, a tüntetőcsoportot csupán a tetemes rendőri készültség egészítette ki. Néhány ösztönző, a magyar LMBTQ közösség szolidaritását kifejező beszéd után jó hangulatú fotózkodás vette kezdetét egy Putyin-portréval, amelyen az orosz elnököt szivárványháttér előtt, kisminkelve ábrázolták.

A magyar LMBTQ közösség helyzetéről Lénárt Marcell kérdésünkre elmondta, hogy összemérhetetlenül jobb az oroszországihoz képest: európai színvonalú antidiszkriminációs és gyűlöletbűncselekmény-ellenes törvényeink vannak, és bár az azonos nemű párok kapcsolatának szabályozása messze nem kielégítő – példának okáért a közös örökbefogadás tilalma sújtja az azonos nemű párokat –,  a jogi környezet közelít azokhoz a normákhoz, amit egy civilizált, demokratikus európai országban elvárhatunk. Ugyanakkor hozzátette, hogy a mindennapokban már nem ilyen derűs a helyzet: pár hete azért voltak kénytelenek tüntetni, mert a rendőrség nem lépett fel megfelelően egy homofób gyűlölet-bűncselekmény elkövetője ellen. De rengeteg ember van még ma is Magyarországon, aki nem meri vállalni a másságát – tette hozzá –, mert fél, hogy elveszíti a munkahelyét, vagy épp attól tart, hogy az iskolában bántalmazás éri.

„Az LMBTQ közösség nagyobb társadalmi elfogadottságának kulcsát – hasonlóan más kisebbségek elfogadottságának növeléséhez – az oktatásban látom. Szociálpszichológiai tény, hogy az ismeretlenség félelmet gerjeszt, a félelem pedig elutasítást. Létezik Magyarországon egy iskolai ismeretterjesztő és elfogadást előmozdító projekt, a Melegség és Megismerés Program – az ilyen kezdeményezések valóban falakat bontanak le. De kívánatos lenne, hogy minden magyar pedagógus tudjon tájékozottan, őszintén és hitelesen beszélgetni a diákjaival bármely kisebbséggel kapcsolatos kérdésekről – beleértve az LMBTQ kisebbséget is. Pedagógusként különösen aggasztónak tartom, hogy a nemiség kérdése a mai napig jobbára tabutéma az iskolákban, ugyanakkor rengeteg oktatási intézményben tombol a homofóbia – és sajnos nem csak a folyosókon: a tantermekben és a tanári szobákban is. Tudomásom van olyan konkrét esetről is, amikor egy jó nevű budapesti katolikus gimnáziumban az iskolavezetés durván megalázott egy diákot, mert kitudódott a melegsége, és fenyegetéssel, zsarolással az iskolából való kiiratkozásra kényszerítették. Azt gondolom, ilyennek nem lenne szabad a 21. században Európa közepén megtörténnie.”

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.