„Ha egyet lefestenek, kettő új jön” – megszólaltattuk a híressé vált Orbán-graffitik alkotóját

  • Gera Márton
  • 2018. július 7.

Lokál

Basky újabb akciókat ígér: tovább pöfög a házfalakon a süsüvasutas.

Június végén egy meglepő graffiti tűnt fel a Dob utca és a Rumbach Sebestyén utca sarkán: Orbán Viktort ábrázolta, amint éppen Thomason, a gőzmozdonyon ül. Először joggal gondolta mindenki, hogy az alkotás Banksy műve, mivel a szignója is ott volt a kép mellett, ám hamar kiderült, hogy ez egy imposztor munkája, semmi köze hozzá a híres street art művésznek. A Kétfarkú Kutya Párt magára vállalta a graffitit, még a mintát is elérhetővé tette az interneten, arra biztatva mindenkit, hogy színesítse a várost Orbán-festményekkel.

Bár a kutyáktól sok segítséget kap, a graffitit valójában egyetlen ember alkotta meg. A magát Baskynak nevező művésszel e-mailben kérdeztük a közéletre reflektáló Banksy-imposztort.

magyarnarancs.hu: Mit lehet rólad tudni, kicsoda Basky?

Basky: Banksy és Basquiat törvénytelen gyermeke vagyok. Egy imposztor. Olyan olcsó Banksy-hamisítvány, aki a magyar közéletre reflektál és nemsokára drága lesz.

magyarnarancs.hu: A Kétfarkú Kutya Párttal milyen a kapcsolatod?

Basky: Haverok vagyunk, bár amióta híres lettem, kicsit úgy érzem, ellopják a show-t. Gergőt nem régről ismerem személyesen, de követtem a munkásságát. Voltak jó cuccai.

false

 

Fotó: Instagram/TheRealBasky

magyarnarancs.hu: Mikor jutott eszedbe, hogy kellene Budapestre egy jó Orbán-graffiti?

Basky: Amikor megláttam, hogy Massive Attack-koncert lesz Budapesten.

magyarnarancs.hu: Mennyire volt adekvát, hogy Orbánt gőzmozdonyon ülve ábrázold?

Basky: Most, hogy sínen van az ország, itt volt az ideje egy kis örömnek – a mosoly a legrövidebb út.

magyarnarancs.hu: Miért pont a Dob utca és a Rumbach Sebestyén utca sarka lett az első alkotási helyszín?

Basky: A kutyapártosok adták az ötletet, nekem csak az volt fontos, hogy a bulinegyedben legyen. Szürke felületet kerestünk.

magyarnarancs.hu: Az első helyszínen miért festetted fel a graffiti mellé Banksy nevét? Ez nem lopás?

Basky: Rengeteg ál-Banksy van, nem én vagyok az egyetlen. Egy kollégám 2009-ben kamuinterjút adott a Guardiannak, amiért az újság utólag bocsánatot kért. Ez egy külön műfaj. Banksy maga is kiadott egy Paris Hilton-lemezt, meg becsempészte a művét a Louvre-ba. Banksynek tetszik Basky műve, amit az is bizonyít, hogy legutóbb becsempészett egy Basky-képet a saját kiállítására, Torontóban.

false

 

Fotó: Instagram/TheRealBasky

magyarnarancs.hu: Banksytől jött valamilyen reakció, azon túl, hogy jelezte, a falfestmény nem az ő munkája?

Basky: Állítólag a kutyapártnak próbált pénzt küldeni, de külfölditől nem fogadhatják el. Most próbáljuk neki intézni az állampolgárságot.

magyarnarancs.hu: Hányan dolgoztatok az eddigi két graffitin?

Basky: A kutyapárttól szoktam kapni passzivistákat, ennyiben hasznosak, fújni akkor szoktam, amikor elfog az inspiráció.

magyarnarancs.hu: A második helyszín miért pont a Szent János Kórház lett?

Basky: Több rokonomat is megkínozták már ott.

magyarnarancs.hu: A kórháznak nem volt elég informatív a graffiti, ezért mázolták le a falat. Mit rontottál el, mitől lehetett volna még informatívabb?

Basky: Ha még több Orbánt fújok fel.

Ami végül nem valósult meg

Ami végül nem valósult meg

Fotó: Instagram/TheRealBasky

magyarnarancs.hu: Az elmúlt két évben kétszer is verset írtak Orbán Viktor háza elé, ebben pedig sokan a rendszerrel szembeni alternatív ellenállást látták. Te is így tekintesz ezekre a falfestményekre?

Basky: Mi streetartosok az ilyeneket toyoknak hívjuk, szerintem az a nagy szám, ha olyat csinálsz, ami látványos és nem kapnak el, nem úgy, mint Gulyás Marci, akit elkaptak és nem is tudott nyomot hagyni.

magyarnarancs.hu: Jön még Orbán-graffiti a közeljövőben?

Basky: Ha egyet lefestenek, mindig kettő új jön. Készülök új akciókra is. A kutyapárt már árulja a matricát, legalábbis remélem. Szeretnék inkább galambokat festeni, de nem lehet.

 

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?