Tévétorrent

High Fidelity

  • Szabó Ádám
  • 2020. május 9.

Mikrofilm

Nick Hornby Pop, csajok, satöbbi című regénye 1995-ben jelent meg; Stephen Frears 2000-ben rendezett belőle a közmegegyezés szerint azonos értékű, ha nem még szórakoztatóbb filmet John Cusack főszereplésével. 25 év kellett tehát, hogy a különc zeneboltos szerelmi Canossája Londonból Chicagón át New Yorkba kerüljön, a címbeli csajok pedig pasikká változzanak – a Hulu sorozatában már egy hősnő áll a középpontban. Minden más – lemezmánia, toplisták, pop, satöbbi – változatlan maradt. Sajnos.

A High Fidelity legnagyobb hibája ugyanis az, hogy tökéletesen olyan akar lenni, mint elődei, csak épp a főszereplő nemét cserélték ki. Az új Robot Zoë Kravitz alakítja, aki pont az a típusú übercool csaj, aki a filmváltozat Robjának szakítási top 5-jében is felférne a dobogóra. Megszólalásig hasonlít a Frears-mozi egzotikus énekesnőjére, Marie De Salle-ra, ami persze nem véletlen – Kravitz az őt alakító Lisa Bonet lánya (apja pedig Lenny Kravitz zenész). Hiába húzzák azonban rá a régi Rob kinyúlt Dickies pólóját és adnak ötpercenként a szájába egy szál hetykén lógó cigit, alapvető különbség van a két változat főhőse között. Cusack, a 80-as évek tinifilmjeinek esendő szerelmese, a 90-es évek Hétköznapi Hőse a Pop, csajokban tipikus felnőni képtelen gyerekember, neurotikus zenebuzi, aki egyszerre szánni való seggfej és esendő hősszerelmes. Kirohanásait, nagyképű, zenés monológjait hiába adják Kravitz szájába, a végeredmény teljesen más lesz. Mintha az Annie Hallt néznénk Annie Hall szemszögéből, s a nőalakokat feltöltötték volna a férfiak szövegével.

 

Figyelmébe ajánljuk

Miénk itt a vér

  • - turcsányi -

A papa mozija ez. Nem pont a formula hagyományos értelmében, sokkal inkább szó szerint. A hatvanas évek közepén az olasz anyakönyvi hivatal kigyűjtötte a Sergio keresztnevű polgárokat, s mindegyiket hatóságilag kötelezték arra, hogy spagettiwesterneket készítsenek.

Megszemélyesített dokumentumok  

„Boldog magyar jövőt!” – olvassuk a feliratot Chilf Mária kollázsán, ahol egy felvonuláson Lenin, Rákosi és Sztálin fényképét viszik a munkások és az úttörők, nyomukban a ledöntött Sztálin-szobor feje gurul egy tankkal a háttérben.

Építő játék

  • Kiss Annamária

Horváth Csaba rendező-koreográfusnak, a Forte Társulat művészeti vezetőjének színházában legalább annyira fontos a mozgás, mint a szöveg, nem csoda, hogy ezen az estén, a mozgásszínházas tempóhoz kevéssé szokott kőszínházas társulati tagoknak melegük van.

„Megeszi a kígyót”

Alighanem a magyar kultúrára korábban is jellemző, az utóbbi időben pedig mintha még erőteljesebben megjelenő befelé fordulás miatt lehet, hogy egy olyan jelentős életmű, amilyen Ladik Kataliné, egyszerűen nem találja meg benne a helyét – holott minden adott lenne hozzá.

Halk, mély morgás

Szentesen két bulltípusú kutya kijutott az utcára, halálra mart egy férfit és örök életére megnyomorított egy nőt. Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kért a gazdára, akinek fogalma sem volt arról, mire képesek a házőrzői, és milyen nevelésre lett volna szükségük.

 

Hídpénz

„Az önkormányzat egy olyan fejlesztést kíván megvalósítani, hogy a Szárhegyet és a Vár­hegyet összekötnénk egy függőhíddal."

Az arany csillogása

Emlékszik még bárki is arra, hogy mikor volt az a „vizes” világbajnokság Budapesten, amikor a toronyugráshoz a Dunába húztak fel egy ménkű nagy tornyot, hogy az majd milyen jól fog mutatni a világmindenség összes televíziós készülékén?

Csak a szégyen

Egy héttel ezelőtt az ENSZ Közgyűlése elfogadta azt a határozatot, amely július 11-ét a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánítja.

Feltétlenül, de nem mindenképpen

A németek sohasem fogják megbocsátani a zsidóknak Auschwitzot – hangzik egy ismert, vitatott eredetű bon mot. Mint sok más általánosításban, ebben is lehetett igazság, amíg maguk a tettesek és a nácikkal együttműködők értelmezték úgy bűneiket, hogy a végén valahogy mégis a zsidók legyenek a hibásak. Gyermekeik és unokáik azonban már elfojtás vagy kivetítés nélkül tekinthettek a népirtásra, és vonhatták kérdőre felmenőiket.

Szerelem és politika

„Ötvenegy éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Tánczos Gábor, az Országos Pedagógiai Intézet munkatársa, a Győrffy kollégium volt tagja, ismert publicista. A pedagógián kívül behatóan foglalkozott a NÉKOSZ történetével és a romániai magyar kultúrával.”

 

Előrehozott 2026

Olyan intenzitással történnek az események a magyar belpolitikában az utóbbi hónapokban, hogy immár komolyan felvethető: Orbán rendszerét akár a 2026-os általános választások előtt is le lehet váltani. Ideje hát gondolkodni ilyen forgatókönyveken is.