rés a présen

„Sok csoda jutott erre az évre is”

Fekete Angelika marketingigazgató, Mozinet

  • rés a présen
  • 2018. október 10.

Mikrofilm

A magyar filmeket mindig nagyobb figyelem kíséri, pláne, ha díjakat nyernek.

rés a présen: Mi az, amit tudnunk kell a Mozinetről, de sosem mertük megkérdezni?

Fekete Angelika: Talán az, hogy csak olyan filmek forgalmazásába vágunk bele, amelyeket valamiért nagyon szeretünk, és fontosnak tartjuk, hogy eljussanak a hazai közönséghez.

rap: Mikor és miért csatlakoztál a csapathoz?

FA: Április elsején! 2016-ban keresett meg Böszörményi Gábor, az alapító-ügyvezető, hogy bővítené az akkor négyfős csapatát. Szabadúszó marketingesként prémium gasztromárkákkal foglalkozom mind a mai napig, és azonnal megdobbant a szívem, hogy újra foglalkozhatok kultúrával is. Külön vicces volt, hogy az utolsó három film, amit akkor moziban láttam, mind mozinetes volt. Amikor először találkoztam Tamás Dorkával, így üdvözölt: Ugye, tudod, hogy a világ legjobb munkahelyére kerültél? Igaza volt.

rap: Hány filmet forgalmaz egy évben a cég, és mik az idei filmcsodák?

FA: Idén, ha jól számoltam, 14 filmünk van. És sok csoda jutott erre az évre is. Most a Napszállta köti le a legjobban a csapatot, de nagyon készülünk a Ruben Brandt, a gyűjtő című magyar animációs akcióthriller bemutatójára is. Közben szervezünk egy országos filmfesztivált is, a 8. Mozinet Filmnapokat október 20. és 23. között. Ott majd premier előtt lehet megnézni olyan filmeket, amelyekkel a szezonban érkezünk.

rap: Olyan ez nektek, mint egy leltár?

FA: Inkább, mint egy főpróba. A filmnapokra minden film kópiájának meg kell érkeznie, és el kell készülnünk a feliratokkal, a plakátokkal, trailerekkel, meg kell lennünk a korhatári besorolásokkal és az egyes filmek kampányterveivel. És ami néha a legnehezebb: a film címével, amit a rendező is jóváhagyott.

rap: Milyen filmeket láthatunk az idei mustrán?

FA: Sokan várják Sorrentino új filmjét, a Silvio és a többieket, ez Berlusconi hétköznapjaiba enged betekintést, és megtudhatjuk belőle egyebek közt azt is, hogy szabad-e magas sarkúban érkezni egy unga-bunga partira. Gyönyörű románcot láthatunk a vasfüggöny két oldaláról az Oscar-díjas Pawlikowski Hidegháború című drámájában, amely­ről minden fontos fesztivál közönsége suttog. A sértés a Testről és lélekről libanoni kihívója volt az idei Oscar-gálán, és megmutatja, hogy a csepegő ereszen úgy össze tud veszni két idegen, hogy abból közel polgárháborús állapotok alakulhatnak ki pillanatok alatt, ha nem figyelünk oda egymásra. Penélope Cruz és Javier Bardem főszereplésével mutatjuk be Farhadi feszes drámáját Nyílt titok címmel egy spanyol család titkairól. És az Átkelés madarait, amely egy kolumbiai indián törzs eposza, és szokatlan nézőpontból mutatja be a kábítószer útját.

rap: Honnan lehet tudni, hogy egy általatok forgalmazott film nagy dobás lesz-e nálunk? És mit lehet tenni a nagy dobás érdekében?

FA: A magyar filmeket mindig nagyobb figyelem kíséri, pláne, ha díjakat nyernek. A nagy dobás jó kérdés. Mi minden filmhez egyedi kampányt tervezünk. Talán a gondosság az egyetlen közös pontja minden Mozinet-kampánynak. Élményeket próbálunk adni az embereknek. Ilyen volt az üvöltő fülke vagy a parókás pincéres buli egy hajón.

rap: A „filmvilágon” kívül is otthon érzed magad valahol?

FA: A Mozinet-filmek mindig nagyon erősek, és nagyon nagy hatással vannak rám és a mindennapjaimra. Sokszor választ Gábor olyan filmeket, amikben ugyanazok a kérdések és gondolatok merülnek fel, mint amik éppen foglalkoztatnak. De ahogy dolgozom ezekkel a filmekkel, úgy dolgozom magammal is, és ez felszabadító érzés.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?