Orbán paksi titkaival szaladnak a tolvajok – meg a miénkkel

  • narancs.hu
  • 2015. június 13.

Narancsblog

Így lehet feloldani valaminek a titkosítását, egy mozdulattal feltörni mind a hét pecsétet – fusiban, kisipari eszközökkel. Paks II. titkai avatatlan vagy nagyon is avatott kezekben.

Miközben az ország nem tudhat meg semmit arról, hogy mi van készülőben Pakson, addig a titok maga – gyakorlatilag szó szerint – az utcán hever, csak le kell hajolni érte. S azért hever az utcán, mert akikre rábízták az Orbán-adminisztráció (ilyenformán az ország) legféltettebb titkát, azok úgy bánnak vele, mint egy kiürült ásványvizes palackkal, lazán hagyják dobálódni a kocsijukban, úgy sem kell az senkinek…

Persze most is rohadt titkos minden, nyilván a nyomozás érdekeire tekintettel, ugyebár, így csak annyit lehet tudni, hogy felnyomták a Belgrád rakparton a Paksi Atomerőmű valamelyik igazgatójának a verdáját, s elvitték belőle a laptopot, rajta az atomtitokkal, meg a szovátai nyaralás fényképeivel. Az esetet felplankoló Blikk szerfelett barátságos, mondhatni mentegető magyarázattal szolgál az esetről, miszerint „a piti tolvaj csak azért nyomta fel a kocsit, mert könnyű zsákmányt látott a laptopban, az adatokkal pedig már csak azért sem tud mit kezdeni, mert az ilyen típusú információkat jelszóval védik”. Höhö.

false

 

Nos, e magyarázatot alighanem a rendőrségtől szedték, mert pont akkora marhaság. Egyfelől a paksi diri aligha egy 1996-os Suzuki Swifttel zúzza, amiből egy bőszemű klosár csak úgy ki akarta csenni a rádiósmagnót, hogy eladja három felesért, éppen ellenkezőleg. Valami csúcsmodellből kellett kimenteni az árut, s akinek ez semmi perc alatt sikerült, majd fennakad egy rafinált jelszón… 1234 vagy valami ennél is viccesebben. Persze mindez még csak nem is feltételezés, csupán a szavakká formált értetlenkedés és felháborodás. Ellophatta azt a titkot akárki, bárki emberfia, kém és nem kém, s így még szörnyűbb az egész.

Az minden esetre árulkodó, hogy az ügyben a BRFL kiemelt ügyek főosztálya nyomoz, akiket ugyancsak ritkán rendelnek ki piti ügyekhez. A lap azzal vigasztal, hogy az orcátlanul felelőtlen titokgazda milyen komoly büntetést kaphat. Ez viszont senkit nem vigasztalhat abban a tekintetben, hogy kikre bízza a magyar állam a titkainkat.

A recept egyszerű: elveszem tőled, mert neked csak megártana a tudása, kikotyognád, eladnád, építenél a budid mellé a telekre egy kis atomerőművet stb. Helyetted inkább odaadom valakinek, akinél szerintem tökjó helyen van. Az meg belöki a kocsi sarkába, mint a használt papír zsebkendőt. S innentől már tökmindegy, hogy most épp az atomról van szó, minden mással is így áll a helyzet. Így működik az Orbán-állam.

Csak az atom speciel robbanhat is.

Figyelmébe ajánljuk

Post mortem

Az egész világot megrázó szörnyűségeknél gyakran előkerül a tettes ízlése – nem akarjuk elhinni, hogy egy átlagos ember is követhet el borzalmas dolgokat, keressük a furcsaságokat, az előjeleket, amelyeknek gyanúsnak kellett volna lenniük.

A szellemek ereje

  • - turcsányi -

Johnny Lobónak nehéz élete volt. Már a háború korai szakaszában megjárta Vietnamot, s hazatérve polgárjogi harcosnak állt; az indiánok jogaiért küzdött. 

A messzi káosz

„Mi ez az utazás nevű dolog? Miért nem hagyjuk abba idővel? Hát sosem nő be a fejünk lágya?” – tette fel ezt a három költői kérdést a szerző 2014-ben, utazós blogjának utolsó bejegyzésében.

Egy macska, egy lótusz

Egyiptommal és a fáraókkal krimitől a sorsjegyen át egészen a bútordarabokig bármit el lehetett adni már 100–150 évvel ezelőtt is. Az egyiptománia kutatása viszonylag fiatal terület, általában egyiptológusok vagy régészek, történészek foglalkoznak a témával, mellékprojektként. A fogalomba bármely egyiptomi motívum felhasználása beletartozik úgy is, hogy a kontextus teljesen független az egyiptomi kultúrától.

Kapupánik

A mai fiatalok már nem tudják mi az élet, se háborújuk, se békéjük, kapálni se tudnak, csak ülnek a számítógép előtt. Gyenge, menekülő generációt szült a korábbiak feszített, izzadságos munkája, elkényeztették őket. Az ilyenekből nem lesznek ’56-os hősök.

Futott két kört

A békemisszió a béke ügyét sajnos, és reméljük egyelőre, nem vitte mérhetően előre utolsó, múlt heti bejelentkezésünk óta, pedig azóta Kijiv, Moszkva és Hszi Csin-ping után Washingtont és az akkor még ép fülű Trump elnökjelölt urat is megjárta Orbán Viktor.

Visszacsatolás

Amikor Antall József a választási sikerének valahai eufóriájában azt találta mondani, hogy ő lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke szeretne lenni, nagyot dobbant a nemzeti szű, vagy lélek. Hogy pontosan mire gondolt a felhevült költő, azt éppenséggel soha nem fogjuk megtudni.

„Mit írtál, szakácskönyvet?”

Bár már négy kötetet jegyez – egy beszélgetőkönyvet és több színpadi adaptációt –, még mindig zavarba ejti, ha írónak nevezik. Az Örkény Színház színészével a legújabb novelláskötete, a Kevert kapcsán így elsősorban az írásról beszélgettünk.

Zsákban futás a pálya mellett

Csák János helyét vette át az európai parlamenti és önkormányzati választás másnapján. Nem a lehengerlő víziók embere, inkább igyekvő háttérmunkás. Kérdés, hogy ez mennyi ideig lesz elég az életben maradáshoz.

„Egy dobásunk van”

Még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlta a 2017-ben nagy lendülettel indult párt szereplése az idei júniusi választásokon. Tompos Márton 3,7 százalékos pártot vesz át, ígérete szerint valami teljesen újat fognak kipróbálni.

Sarkadi utca, Berlin

Egy egész utcát uralt Berlinben az a prostituáltakat dolgoztató Békés megyei banda, amelynek tagjait emberkereskedelem miatt ítélte súlyos fegyházbüntetésre és vagyonelkobzásra a Gyulai Törvényszék.