Csak két torony látszik

Publicisztika

Ha valakinek kétségei lettek volna, a hétfői parlamenti nyitány végképp meggyőzhette arról, hogy a következő élménydús hét-nyolc hónap a két kiváló státusférfi személyes küzdelmét hozza a kampánytémák, a közbeszéd hangsúlyai pedig aszerint rendeződnek majd, hogy ki tud a másiknak egy jókora gyomrost berámolni.

Ha valakinek kétségei lettek volna, a hétfői parlamenti nyitány végképp meggyőzhette arról, hogy a következő élménydús hét-nyolc hónap a két kiváló státusférfi személyes küzdelmét hozza - a kampánytémák, a közbeszéd hangsúlyai pedig aszerint rendeződnek majd, hogy ki tud a másiknak egy jókora gyomrost berámolni. Hétfőn Gyurcsány volt soron: kihasználva, hogy Orbán (vélhetőleg csak azért, mivel, a sportlapot idézve, keresztszalag-húzódása "négy-öt hét kényszerpihenőre ítéli Orbánt, a sportolót") kénytelen magát egy kicsit a parlamenti munkának szentelni, alaposan elküldte melegebb égtájakra jelentős elődjét.

Az már a Fidesz sajátos érvelési technikáját jellemzi, hogy Orbán helyett - szokás szerint - a láncról lecsatolt alvezérek válaszoltak. Gyurcsány Révai, mondja Áder (és nem mondják neki vissza: akkor te meg Imrédy vagy - á, nem, bocsánat, ő legalább értett a gazdasághoz), Gyurcsány kampányol, ahelyett hogy etc., etc., mondja ugyanő (mivel kampányolni, ugye, csak az ellenzéknek szabad). Gyurcsány bunkó - tromfol Pokorni, Gyurcsány egy magatehetetlen (súlyosan sérült - lásd még fent) embert rugdosott a földön, aki erre nem is válaszolhatott. Vagy nem jutott eszébe kikérni a neki járó két percet, ahogy korábban az sem jutott eszébe, hogy legalább valami parlamenti sarzsit szerezzen magának (legalább praktikus okokból nem kellene ennyire lenéznie a magyar Országgyűlést, ha egyszer, patetikusan fogalmazva, őt is a nép választja). No de a beszéd tartalma (noch dazu: igazságértéke) szempontjából feltűnő, sőt árulkodó Orbán hallgatása és alvezérei mellébeszé-lése. Jóllehet, maga Gyurcsány is túloz, amikor a gazdaság állapotát a dualizmus aranykorához hasonlítja - mondjuk Mikszáth vagy a szociológus Leopold Lajos olvastán ez nem is annyira hízelgő összehasonlítás, habár hídavatás speciel mostanában is van. Abban tökéletesen igaza van, hogy Orbán és valamennyi ágense notóriusan hülyeségeket beszél a gazdaság állapotáról, ráadásul teszi ezt a tények teljes mellőzésével; és aki annyifélét mond ugyanazon dologról, amennyifelé néz, az ne csodálkozzon, ha szélkakasnak nevezik. A populista jelző pedig masszívan kijár annak, aki mindenkinek azt mondja, amit éppen hallani akar, mondanivalójában pedig, mint egy Chávez, egy Perón, virtuóz módon keveri a giccses hazafiasságot a szociális és a gazdasági demagógiával. S nyilván már mindenkinek a könyökén jön ki, ha azt mondjuk: homlokegyenest az ellenkezőjét állítja annak, amit privatizációról, kettős állampolgárságról még négy éve mondott. (Az meg már Gyurcsányt minősíti, ahogy némely esetekben - példa: az üzemanyagáfa csökkentése - maga is a népszerűségre kacsintgatva változtatja meg villámgyorsan az álláspontját.)

Orbán stratégiai célja, hogy leértékelje a gazdaság mostani meglehetős teljesítményét, zavart, elkeseredettséget és pesszimizmust szítson választóiban - akik, mint tudjuk, erre amúgy is hajlamosak, s jórészt vakon bíznak vezérükben. S most sajnos megint Marxot kell parafrazálnunk: nem csupán az igazság, de a hazugság is anyagi erővé válhat, ha a tömegekbe hatol.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?