Kormány vagy börtön

  • 2001. május 3.

Publicisztika

Torgyán az általa főszerkesztett Kis Újság című lapban a Fideszt a kisgazdapárt lefejezésének szándékával vádolta meg. Rögtön utána ultimátumot adott a kormányfőnek: a koalíciós szerződés alapján az FKGP-nek járó tárcák élére az FKGP akarja kinevezni a minisztereket: Boros Imrének mennie kell. Orbán Viktor erre azt mondta: mindent meg lehet beszélni, ajtaja mindenkor nyitva áll. A kormányfő vagy azért mondta ezt, mert a tavaly óta érvényben lévő stratégia értelmében neki a pártpolitikán felül álló, mindenkivel megegyezésre törekvő miniszterelnököt kell játszania, vagy azért, mert egyelőre nem tudja, hogy mit tud Torgyán.

Torgyán az általa főszerkesztett Kis Újság című lapban a Fideszt a kisgazdapárt lefejezésének szándékával vádolta meg. Rögtön utána ultimátumot adott a kormányfőnek: a koalíciós szerződés alapján az FKGP-nek járó tárcák élére az FKGP akarja kinevezni a minisztereket: Boros Imrének mennie kell. Orbán Viktor erre azt mondta: mindent meg lehet beszélni, ajtaja mindenkor nyitva áll. A kormányfő vagy azért mondta ezt, mert a tavaly óta érvényben lévő stratégia értelmében neki a pártpolitikán felül álló, mindenkivel megegyezésre törekvő miniszterelnököt kell játszania, vagy azért, mert egyelőre nem tudja, hogy mit tud Torgyán.

Tavaly e hasábokon megírtuk, hogy mi a politikai tétje a kétéves költségvetésnek, amelynek megszavazását Torgyán lényegében kierőszakolta a frakciójában (jóllehet a kisgazdák közül többen is kételyeiknek adtak hangot). A legfőbb politikai szempont az volt, hogy a Fideszt ne kösse semmi a továbbiakban az kisgazdákhoz; hiszen Orbánéknak a frakció voksai kellettek csak; az pedig többé-kevésbé világos volt, hogy annyi darab kisgazdát nem tudnak átcsábítani (37), amennyi a kormánytöbbség biztosításához minimálisan szükséges lenne.

Ám amíg a kisgazdákra szükség volt, Torgyán tabu volt a Fidesz és környezete számára; hiába ágált Illés Zoltán alelnök Pepó Pál ellen, Torgyán miatt sokáig semmit sem tehetett ellene; és amikor az új környezetvédelmi miniszter csapata tényfeltárásba kezdett a tárcánál, a rendteremtőknek hamarosan menniük kellett, mert Torgyán úgy akarta, és Orbán - miközben persze bátorította is az oknyomozást - nem ellenkezett. Figyelmeztetésnek akkor még ennyi is elég volt. Meg a Székely-ügy, amiről az idő múlásával és a nyomozás előrehaladtával mind kevesebbet tud az állampolgár.

A Fidesz üzenete azonban minden érintett kisgazda számára nyilvánvaló volt: tudunk rólatok. És tudjuk, hogy tudjátok, hogy mi tudjuk. És ha jó kiscserkészek lesztek, rajtunk kívül még nagyon sokáig senki nem tud majd semmit. E feltételezésünket - egyes Fidesz-vezetők jóval a nyilvánosságra kerülésük előtt értesültek már jó néhány kisgazda-vircsaftról, például a Deésy-féle kazettáról - későbbi sajtónyilatkozatok is megerősítik. (Az elképesztő és megmagyarázhatatlan egyébként ebben az, hogy e gengsztertempót a magyar közvélemény gondolkodás és bármiféle felháborodás nélkül úgy kajálta meg, mint a politika szokásos napi ügymenetét, és még korábban józan ítélőképességűnek mondható vezércikkírók is szinte csettintettek ennyi fideszes ravaszság láttán.)

Az elmúlt lassan egy évben végképp egymás zsarolására és kompromittálására redukálódott Orbán-Torgyán-"együttműködés" azonban e hét végével akár fordulatot is vehet. Azt ugyanis a Torgyán-tábor ceglédi és a Nemtorgyán-tábor budapesti nagygyűlése előtt is kész ténynek vehetjük, hogy a kisgazdapárt kettészakadt. Nyilván mind a két fél azt fogja magáról állítani, hogy ő az igazi FKGP, de ez senkit nem fog érdekelni: hiszen az FKGP mint választási párt megszűnt létezni. A kérdés az, hogy egy esetleges szakításkor hány frakciótagot tud magával vinni Torgyán.

Torgyán vabankra játszik. Pedig neki is tudnia kell, hogy immár a saját bőre a tét: és nem csak politikai értelemben. Fia és legközelebbi bizalmasa, Szabadi Béla ellen rendőrségi nyomozás folyik. A kisgazda pártelnöknek csak akkor van esélye a Fidesz-vezérkarral szemben, ha íróasztala mélyén lapul valami az autópálya-építésekről, a Postabank feltőkésítéséről vagy a Magyar Fejlesztési Bankról. Ha a gyűjtögető életmódot még idejekorán - legkésőbb 1998 végén - elkezdte. Ha nincs semmi a kezében, és mégis menni akar, mehet isten hírével, ha kevesen tartanak vele. Ha sokan követik, akkor is mehet persze.

Idézéssel a zsebében a Gyorskocsi utcába.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?